Kalevi Tikkanen 1 kuukausi, 4 viikkoa sitten 11.07.2010

Käsittääkseni ydinvoima on nykyisessä tilanteessa paras vaihtoehto. Sen edut verrattuna luontoa tuohoavaan fossiilisten polttoaineiden käyttöön ovat kiistattomat. En pysty ymmärtämään sen vastustamista, joka ei perustu mihinkään järkisyihin.

Kirsti Era 1 kuukausi, 3 viikkoa sitten 15.07.2010

Kysy naisilta ja lapsilta, keksivätkö he jonkin järkevän syyn vastustaa atomivoimaloita. Itse voit ajatusharjoituksena kuvitella Meksikonlahden öljynporauslautan tilalle atomivoimalan. Öljyvuodosta on ihan kyllin ristiä, entäs jos kyseessä olisi radioaktiivinen aines?
Uusiutuva energia on kotimaista, hajautettua ja siksi demokraattisesti kontrolloitavissa, työllistävää, ei lopu koskaan, alentaa päästöjä (esim biokaasu). Ei ole superkallista purkaa eikä jätä satojen tuhansien vuosien säteilevää perintöä lastenlastenlastenlasten.....lapsille.

PSillanpää 1 kuukausi, 3 viikkoa sitten 18.07.2010

Kyllä siinä todella Vasemmistoliitto ampui itseään jalkaan ja työläiskannattajia myös tehdessään puoluekokouksessaan ydinvoimakielteisen päätöksen. Ei ne Vihreät kannattajat tule Vasemmistoliitton vaikka kuinka kosisi. Mahtoi siinä Arhinmäkeä vähän harmittaa kun hän uutisissa joutui puolustamaan puolueen (poislukien yksi realisti) kielteistä äänestystä Eduskunnassa.
Fennovoiman voimala tuo pohjolaan työtä monille ja vielä risupakettikin antaa työtä jos innokkaita metsään on. Kyllä sitä edullista ja vakaata energiaa vielä etelässäkin tarvitaan, jotta maassamme säilyy työpaikat.
En kyllä ihan ymmärrä mistä Hallitus on saanut nimem "korruptiohallitus" kirjoittajan mukaan! Demokratiassa enemmistö päättää ja vähemmistön on siihen tyydyttävä, kansandemokratiassa pieni puolue-eliitti päättää miten kansan pitää äänestää ja mihin pitää tyytyä!

Sähkömies 1 kuukausi, 3 viikkoa sitten 19.07.2010

Koska eduskunta päätti kahdesta luvasta, niin se rakennetaanko niillä kaksi, yksi vai ei yhtään atomivoimalaa riippuu suurpääoman tahtotilasta. Olkiluoto 3:sen viivästymisen lihava riita-asia täytyy selvittään nyt ensiksi. Saamme varoa, ettei niitäkin rahoja ryhdytä kaivamaan asianosaisten ulkopuolelta - eikä ainakaan työkansalta.

PSillanpää 1 kuukausi, 2 viikkoa sitten 21.07.2010

Kirsti Era, vaikka vanha sanonta on,että "lasten ja imettäväisten suusta totuus kuuluu", niin Suomen energiatarvetta ei tyydytetä risuja polttamalla täytetä, vaan tarvitaan jotain aivan muuta!
Jos olet autoillut tai veneillyt Saksassa ja esim Hollannin rannikolla, niin ei ne tuulipuistot mitään kaunistuksia mielestäni ole. Haluaisin todella nähdä ne luonnonsuojelijat, jotka hurraavat kun Suomen rannikolla on esim tuhat tuulivoimalaa rantoja "kaunistamassa", kun muutamasta GSM-mastostakin on noussut hirveä haloo maiseman pilaamisesta. Atomivoimala on vain paikallinen rakennus ,ei koko rannikon mittainen.
Sano niille lapsillesi, että atomivoima on se, joka takaa edes osan työpaikkojen pysymisestä Suomessa. Kyllä kapitalistikin on niin perso rahalle, että ymmärtää missä sijoitukselleen saa parhaan vastineen!

Ohje

  • Kommentit mieluiten omalla nimellä.
  • Maksimipituus on 2000 merkkiä.
  • Kommentti tulee näkyviin heti kun toimitus sen vahvistaa.
  • Toimitus pitää roskapostit poissa keskustelusta.
Aktiivisia keskusteluja:
kirjoittaja Pekka Virtanen
aloitti 2 viikkoa, 5 päivää sitten. (54)
kirjoittaja arbeiter
aloitti 1 viikko, 1 päivä sitten. (6)
kirjoittaja Himis
aloitti 22 tuntia, 32 minuuttia sitten. (1)
kirjoittaja Pekka Virtanen
aloitti 3 kuukautta, 1 viikko sitten. (19)
kirjoittaja Markku Huhtala
aloitti 3 päivää, 12 tuntia sitten. (2)
kirjoittaja Markku Huhtala
aloitti 3 päivää, 10 tuntia sitten. (2)
kirjoittaja Markku Huhtala
aloitti 2 viikkoa, 6 päivää sitten. (7)
kirjoittaja Jyrki Laukkanen
aloitti 1 päivä, 13 tuntia sitten. (1)
kirjoittaja Juha Mäki
aloitti 3 viikkoa sitten. (35)
kirjoittaja Jyrki Laukkanen
aloitti 4 päivää, 9 tuntia sitten. (7)
kirjoittaja Opintoraha+laina+kesäduunit pitäisi riittää
aloitti 1 päivä, 20 tuntia sitten. (2)
kirjoittaja Markku Huhtala
aloitti 2 päivää, 16 tuntia sitten. (2)
kirjoittaja Markku Huhtala
aloitti 1 viikko sitten. (2)
kirjoittaja JP Väisänen
aloitti 1 kuukausi sitten. (26)
kirjoittaja AV
aloitti 2 päivää, 18 tuntia sitten. (3)
kirjoittaja Markku Huhtala
aloitti 1 viikko sitten. (2)
kirjoittaja Tapsa
aloitti 6 päivää, 17 tuntia sitten. (2)
kirjoittaja Markku Huhtala
aloitti 3 päivää, 11 tuntia sitten. (2)
kirjoittaja Markku Huhtala
aloitti 1 viikko sitten. (2)
kirjoittaja Juha Ruokola
aloitti 2 viikkoa, 2 päivää sitten. (13)