Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Neljä puoluetta kannattaa Suomeen ilmastolakia

    Kotimaa
    2.3.2011 - 8:21
    Tiedonantaja
    TA
    Polttava Kysymys -kampanja vaatii Suomeen ilmastolakia. / TA |

    Polttava Kysymys -ilmastolakikampanja listasi verkkosivuillaan eri puolueiden näkemykset ilmastolaista. Suomen kommunistisen puolueen lisäksi eduskunnassa istuvista puolueista sosialidemokraatit, vasemmistoliitto ja vihreät kannattavat vuosittaisiin päästövähennyksiin velvoittavaa ilmastolakia.

    Nihkeimmin ilmastolakiin suhtautuvat kokoomus ja perussuomalaiset. Myös keskusta, kristillisdemokraatit, RKP ja vapauspuolue ovat ilmoittaneet, ettei ilmastolaki kuulu niiden tavoitteisiin.

    Ilmastolaki kirjattava hallitusohjelmaan

    Seuraava hallituskausi on kampanjan mukaan ilmastokatastrofin torjunnan kannalta ratkaiseva. Ilmastotieteellisen tiedon mukaan päästöjä on teollisuusmaissa vähennettävä vähintään 40 % vuoteen 2020 mennessä ja globaalit päästöt saatava laskuun jo 2015. Vuosisadan puoleenväliin mennessä päästöt on saatava lähelle nollaa. Tavoite on erittäin haastava ja edellyttää ilmastopolitiikan koordinaatiota kaikilla sektoreilla. Vuosittaisten välitavoitteiden avulla varmistetaan päästöjen hallittu ja johdonmukainen väheneminen. Polttava Kysymys -kampanjan tavoite on, että seuraavaan hallitusohjelmaan kirjataan nämä elementit sisältävä ilmastolaki.

    – Suomi ei tee osaansa kansainvälisissä talkoissa, vaikka esimerkiksi keskusta ja kokoomus vetoavatkin tähän. EU:n komissio ja parlamentti kannattavat tiukempiin tavoitteisiin siirtymistä, mutta Suomi jarruttaa. Maiden nykyiset sitoumukset johtavat maapallon lämpenemiseen jopa yli neljällä asteella tämän vuosisadan aikana. Seuraukset olisivat katastrofaaliset ja uhkaavat miljardeja ihmishenkiä, toteaa Maan ystävien ilmastokampanjavastaava Laura Meller.

    www.polttavakysymys.fi/vaalikone


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Italian kriittisen ay liikkeen keskiössä on vaatimus sosiaalisesta oikeudenmukaisuudesta ja vastarinta hallituksen budjettipolitiikkaa vastaan. Kuva Stefano Bolognini CC 4.0.
    Ulkomaat
    28.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleislakko haastaa Italiassa sotilasmenoja kasvattavan hallituksen politiikan

    Italian työväenliike valmistautuu marraskuun lopun ratkaiseviin päiviin. Ammattiliittojen keskusjärjestö (Unione Sindacale di Base, USB) järjestää tänään (28.11.

    Euroopan unionin tuomioistuimen ratkaisu paljasti, että suomalainen käytäntö osa aikatyön lisätunneista on syrjivä.Kuva Edsel Little CCO 2.0.
    Uutiset
    27.11.2025
    Toimitus

    Suomi ainoa Pohjoismaa, jossa työväenluokan oikeudet poljetaan tuomioistuimen kynnykselle?

    Politiikka
    26.11.2025
    TA
    Tilaajille

    Komintern marraskuu 2025

    Screenshot 2025 11 17 215240
    Politiikka
    26.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    ETUC: Minimipalkkadirektiivion voitto työntekijöille

    2024 08 19 Event, Thüringer Wahlkampftour Start des BSW in Eisenach STP 2958 by Stepro
    Kulttuuri
    26.11.2025
    Tiina Sandberg
    Tilaajille

    Yhteisöllisyyden manifesti

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!