Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Egyptin presidentti Mubarak eroaa

    Ulkomaat
    11.2.2011 - 21:08
    Marko Korvela
    TA
    Mubarak joutui taipumaan 18 päivää kestäneiden mielenosoitusten ja protestien edessä. / TA |

    Egyptiä itsevaltaisesti 30 vuotta hallinnut presidentti Hosni Mubarak ilmoitti tänään eroavansa virastaan. Valta on nyt siirtynyt armeijalle.

    Mubarak joutui taipumaan 18 päivää kestäneiden mielenosoitusten ja protestien edessä kansan tahtoon. Vielä eilen Mubarak kertoi, ettei aio erota. Eilisen puheen jälkeen Kairoon leiriytyneiden mielenosoittajien pettymys oli käsinkosketeltava, mutta tänään Egyptissä juhlitaan sekä Kairon keskustassa että ympäri koko maata.

    Myös Gazassa ovat palestiinalaiset ja valtaa pitävä Hamas riemuinneet Mubarakin lähdön johdosta. Gazassa toivotaan, että Egypti avaa rajansa palestiinalaisille ja murtaa Gazan pitkään jatkuneen saarron.

    Mubarakin lähtö on voitto paitsi Egyptin kansalle myös imperialismin vastaiselle taistelulle.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Mariam Salah kuva Salah
    Kulttuuri
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Gazan taide saapuu Suomeen

    Gazan sodan keskellä työskentelevän kuvataiteilijan Mariam Salahin näyttely avautuu keskiviikkona 29. huhtikuuta Helsingin Tiivistämöllä.

    Lastenkulttuurin Kevätpäivät Tampereella nostivat esiin alan kasvavan roolin eriarvoistuvassa Suomessa.
    Kulttuuri
    28.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vuoden lastenkulttuuriteko Kulttuurikeskus ARXille

    Suomen kommunistisen puolueen piirit kritisoivat hallituksen militaristista linjaa ja vaativat hyvinvoinnin asettamista turvallisuuspolitiikan perustaksi. Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    27.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ydinasekiellon purku ja asevarustelun kasvu uhkaavat hyvinvointia, varoittavat SKP:n piirit

    Kuvassa ammattiyhdistysaktiiveja Roma Prideilla. Italiassa suurimman ammattiliiton CGIL n ja teollisuuden etujärjestön Confindustrian harvinainen yhteisrintama. Kuva G.dallorto CCO 2.5 it
    Ulkomaat
    26.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Italiassa ammattiliitto  ja teollisuuden etujärjestö yhteisrintamassa: Euroopan on muututtava, jotta teollisuus ja työpaikat eivät romahda

    Järjestöt arvioivat, että Orpo Purran kehysriihen päätökset heikentävät kansalaisyhteiskunnan ja julkisten palvelujen toimintakykyä. Kuva Lauri Heikkinen Valtioneuvoston kanslia
    Politiikka
    25.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Järjestöt tyrmäävät kehysriihen: Orpo–Purran talouslinja murentaa kansalaisyhteiskunnan ja julkiset palvelut

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!