Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    Kymmenet tuhannet osallistuvat maailman sosiaalifoorumiin Dakarissa

    Ulkomaat
    8.2.2011 - 10:44
    Mark Waller
    Mark Waller
    Foorumi alkoi kymmenien tuhansien osanottajien pitkällä marssilla. / Mark Waller |

    Kymmenes Maailman sosiaalifoorumi, joka kokoontu parhaillaan Senegalin pääkaupungissa Dakarissa, on koonnut yhteen yli 1 200 kansalaisjärjestöä ympäri maailmaa lukuisiin työpajoihin ja keskusteluihin Cheikh Anta Diop -yliopistolla.

    Perjantaina päättyvä foorumi alkoi viime sunnuntaina kymmenien tuhansien osanottajien pitkällä marssilla. Heille puhui muun muassa Bolivian presidentti Evo Morales, joka kehotti ”mobilisaatioon lopun tekemiseksi kapitalismista, uuskolonialisteista ja imperialisteista”. Morales tervehti kansannousuja Egyptissä ja Tunisiassa ja vaati ”yhteiskunnallisen taistelun ohjelmaa uuden maailman rakentamiseksi”.

    Foorumin pääteemoja ovat muuttoliike, naisten asema, ympäristökriisi, ruokakriisi, alikehittyneisyys, maanviljely, terveys, sosiaaliturva, veden saatavuus, hallinto ja sotilasmenot. Näitä aiheita on pohdittu yli tuhannessa työpajassa.

    Afrikalle omistettu toimintapäivä

    Viikon keskeinen teema oli Afrikalle omistettu toimintapäivä, joka käynnisti foorumin. Afrikka imperialismin riiston uuden aallon polttopiste, kun kapitalistiset yhtiöt kilpailevat Afrikan luonnonvarojen ja maan anastamisesta. Tämä edustaa suurinta imperialistista rynnistystä Afrikan rikkauksien kontrolloimiseksi sitten vuoden 1884 Berliinin konferenssin, jossa Afrikka jaettiin Euroopan imperialististen valtojen kesken.

    Valtaenemmistö foorumin tapahtumista on omistettu erilaisille keinoille vastustaa syvenevää epätasa-arvoa ja kapitalistisen ja imperialistisen hegemonian riistoa. Se ei silti tavoittele ottaa itselleen johtoa tai päätöksentekovaltaa sadoilta osallistuvilta järjestöiltä. Tapahtuma on enemmänkin ihmisille avoin tila tavata ja keskustella nykyisistä kriiseistä ja vaihtoehdoista niille.

    World Social Forum 2011


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Ane Sánchez Jiménez toimii sekä lipedeema aktivistina että kommunistisena poliitikkona Navarrassa. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    23.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kommunisti, jonka tunnetaan kadulla lipedeeman vuoksi

    Kun navarralainen Ane María Sánchez Jiménez kävelee kotikaupungissaan, ihmiset tunnistavat hänet usein kadulla.

    Ulkomaat
    22.9.2026
    Toimitus
    Tilaajille

    Komintern syyskuu 2026

    ltapsah road 6594010 640
    Mielipiteet
    22.9.2026
    Juha Ruokola
    Tilaajille

    Kansa äänestää oman turvaverkkonsa alas

    zaur ibrahimov antPbwiOpb8 unsplash
    Mielipiteet
    22.9.2026
    Miguel López
    Tilaajille

    Suomen ydinaselinjasta on päätettävä Suomessa

    David Sling United States Missile Defense Agency public domain
    Mielipiteet
    22.9.2026
    SKP:N POLIITTINEN TOIMIKUNTA
    Tilaajille

    Suomen on lopetettava puolustusyhteistyö Israelin kanssa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!