Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Tiedonantajan verkkolehti täyttää vuoden

    Kotimaa
    28.1.2011 - 12:55
    Tiedonantaja
    TA
    Tiedonantaja on myös marxilainen foorumi. / TA |

    Tiedonantaja-lehden nykymuotoinen verkkolehti tiedonantaja.fi on ollut netinkäyttäjien luettavissa vuoden ajan. Tänä aikana sivustolla on julkaistu nelisensataa artikkelia ja blogitekstiä. Sivuilta löytyy myös arkisto, josta löytyy lähes 3000 juttua menneiden vuosien Tiedonantajasta. Myös keskustelupalstalla on käynyt vilske.

    Tiedonantajan päätoimittaja Erkki Susi kertoo, miten sekä perjantaisin ilmestyvä Tiedonantajan paperilehti sekä verkkolehti tiedonantaja.fi ovat muonittaneet ja tulevat lähikuukausina muonittamaan kommunisteja ja laajemminkin työtätekeviä ja vaihtoehtoa etsiviä ihmisiä informaatiolla siitä, miksi kapitalismi on kriisissä ja mikä on ulospääsy tästä kriisistä.

    – Tiedonantajan rooli kevään eduskuntavaalityössä on kahdenlainen: ensiksikin, se varustaa kommunistiset ehdokkaat ja vaalityön tekijät runsaalla tietomäärällä ja toiseksi, sille tilausten hankkiminen, sen irtonumeroiden myyminen ja sen jakaminen auttaa ihmisiä tutustumaan tosiasioihin sekä rehelliseen vasemmistolaiseen vaihtoehtoon ja parhaassa tapauksessa kertomaan niistä muillekin, sanoo Susi.

    Joskus ennen vanhaan lehden tilaushankinta oli paljolti tähän työhön vihkiytyneiden asiamiesten hommaa. Nyt asiamieheksi tai -naiseksi pitäisi ruveta jokaisen.

    – Tiedonantaja on köyhä lehti, se ei saa siivua eduskuntapuolueiden puoluetuesta eikä sivukaupalla mainoksia. Siksi tilausten hankkiminen, kuten myös vappu- ja uudenvuodentervehdysten kerääminen sekä ympärivuotisesti pyöritettävät tukikeräykset, ovat elintärkeitä, huomauttaa Erkki Susi.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    kuva super
    Politiikka
    15.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajien irtisanomiset murentavat asiakasturvallisuutta

    Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer nostaa jälleen esiin vakavan huolen vanhustenhoidon tilasta. Liiton puheenjohtaja Päivi Inberg arvostelee järjestön tiedotteessa (12.

    Uusi selvitys perustuu keväällä 2025 aloitettuun laajaan kartoitukseen huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberuhkiin varautumisesta. Kuva CSIRO CCO 3.0
    Uutiset
    14.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kyberkypsyys junnaa – tuore selvitys varoittaa hitaasta teknologiasta

    Aalto yliopiston tutkimus paljastaa, miten verkon käyttö kietoutuu stressiin ja yhteiskunnallisiin rakenteisiin. Kuva Tony Webster CCO 4.0
    Tutkimus
    13.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Some väsyttää, uutiset yllättäen helpottavat – näin netti vaikuttaa mieleen

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    EVAn mukaan suomalaiset tunnistavat EUn merkityksen, mutta suhtautuvat taloudellisen vastuun laajentamiseen aiempaa epäluuloisemmin. Kuva Globetrotter19 CCO 3.0
    Politiikka
    12.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n yhteisvelka kohtaa kasvavaa epäluuloa – tutkimus paljastaa poliittisen eliitin etääntymisen kansalaisista

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!