Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Pariisin metrossa

    Mielipiteet
    3.1.2011 - 11:54
    Anna-Mili Tölkkö

    Suomi on kiva maa asua, koska täällä ei ole liikaa ihmisiä. Joskus ruuhka-aikoina voi löytää itsensä suuremman ihmismassan ympäröimänä, mutta sekin on pientä maailman suurkaupunkeihin verrattuna.

    Me suomalaiset olemme tottuneet omaan tilaamme. Itse ahdistun aina mielettömästi, jos joudun suurten ihmisjoukkojen puristukseen. Viimeksi niin kävi eräänä sunnuntaipäivänä Pariisissa. Olin matkalla metrolla kirpputorille. Metrot kulkivat myöhässä ja harvaan ja ihmisiä kasautui odottamaan eri asemille yhä enemmän ja enemmän. Metron sisäänkin kasautui ihmisiä yhä enemmän ja enemmän, minä niiden keskellä.

    Aloin jo pohdiskella mahdollista selviytymisstrategiaa. Yritin hengitellä syvään, avata takin kaulusta ja vetäytyä turvapaikkaani jossain pääni sisällä. Pienetkin liikkeet aiheuttivat ketjureaktion, joka pakotti monet muut muuttamaan asentoaan. Sitten tajusin, etteivät ympärilläni olevat ihmiset näyttäneet ollenkaan ahdistuneilta. Eivät vihaisilta, eivätkä edes uhkaavilta.

    Vaikka tilanne oli minulle ahdistava, muille se oli arkipäivää. Heille, jotka olivat tottuneet suurkaupungin vilinään. Kanssamatkustajani osasivat ottaa rennosti, saattoivat jopa vaihtaa muutaman sanan keskenään ja hymähtelivät tilanteen naurettavuudelle. Heidän vapautuneempi olotilansa tarttui minuunkin ja kestin kuin kestinkin koko matkan tavoittelemalleni asemalle.

    Vaikka ihmisten paljous ahdisti, ei yksikään paikalla olevista varmasti halunnut minulle mitään pahaa. Se minkä minä koin muiden taholta tulevana uhkana minua kohtaan, muut ottivat tilanteena, jossa oltiin vähän niin kuin samassa veneessä. Tai paremminkin samassa metrossa. Turha olisi ollut käydä äksyilemään muille kanssamatkustajille. Ei se ollut kenenkään meidän vikamme, että välillä Pariisin metroverkossa jokin tökkii.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Lastenkulttuurin Kevätpäivät Tampereella nostivat esiin alan kasvavan roolin eriarvoistuvassa Suomessa.
    Kulttuuri
    28.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vuoden lastenkulttuuriteko Kulttuurikeskus ARXille

    Lastenkulttuurin Kevätpäivät kokosivat alan ammattilaiset Tampereelle 21.–22.4.

    Suomen kommunistisen puolueen piirit kritisoivat hallituksen militaristista linjaa ja vaativat hyvinvoinnin asettamista turvallisuuspolitiikan perustaksi. Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    27.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ydinasekiellon purku ja asevarustelun kasvu uhkaavat hyvinvointia, varoittavat SKP:n piirit

    Kuvassa ammattiyhdistysaktiiveja Roma Prideilla. Italiassa suurimman ammattiliiton CGIL n ja teollisuuden etujärjestön Confindustrian harvinainen yhteisrintama. Kuva G.dallorto CCO 2.5 it
    Ulkomaat
    26.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Italiassa ammattiliitto  ja teollisuuden etujärjestö yhteisrintamassa: Euroopan on muututtava, jotta teollisuus ja työpaikat eivät romahda

    Järjestöt arvioivat, että Orpo Purran kehysriihen päätökset heikentävät kansalaisyhteiskunnan ja julkisten palvelujen toimintakykyä. Kuva Lauri Heikkinen Valtioneuvoston kanslia
    Politiikka
    25.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Järjestöt tyrmäävät kehysriihen: Orpo–Purran talouslinja murentaa kansalaisyhteiskunnan ja julkiset palvelut

    Asiantuntijat arvioivat, että DCA sopimus muuttaisi Suomen ydinasepolitiikkaa ja lisäisi sotilaallisia riskejä. Kuva Andrew Greenwood CCO 0.0
    Uutiset
    24.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomen ydinasepolitiikkaa ollaan muuttamassa radikaalisti?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!