Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Portugalissa protestoitiin hallituspolitiikkaa vastaan

    Ulkomaat
    31.5.2010 - 12:44
    Tiedonantaja
    Portuguese Communist Party
    Viikonloppuna nähtiin Portugalin historian suurimpia mielenosoituksia. / Portuguese Communist Party |

    Portugalissa yli 300 000 ihmistä osoitti viikonloppuna mieltään maan hallituksen oikeistolaista politiikkaa vastaan. Mielenosoittajien mukaan hallituksessa oleva sosialidemokraattinen puolue ja oikeisto harjoittavat ”kansallisen tuhon” politiikkaa, joka kasvattaa työtä tekevän kansan riistoa.

    Portugalin haliltus ilmoitti pari viikkoa sitten, että maa aikoo kiristää tuloveroja ja alentaa valtion virkamiesten palkkoja. Pääministeri Jose Socrates on väittänyt, että toimenpiteet ovat välttämättömiä Portugalin talouden rahoittamiseksi ja euron puolustamiseksi.

    Maan luokkakantainen ay-liike CGTP/IN on noussut vastustamaan hallituksen leikkauspakettia. Viikonloppuna nähtiinkin Portugalin historian suurimpia mielenosoituksia.

    Ay-liikkeen mukaan mielenosoitukset ovat kansan toivon ja itsevarmuuden osoitus. Kamppailu rahapiirien ja oikeiston valtaa vastaan tulee Portugalissa jatkumaan.

    Kuvagalleria Portugalin kommunistisen puolueen sivuilla:


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Man Stressed At Work
    Politiikka
    23.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Karenssien kiristykset ja toimeentulotuen leikkaukset ajavat ahdinkoon

    Työttömien Keskusjärjestön tuoreen kannanoton mukaan kevään 2026 aikana voimaan tulevat sosiaaliturvan heikennykset muodostavat kokonaisuuden, joka uhkaa romahduttaa kaikkein

    Suomi on nikkelin jalostusketjun ytimessä ja ihmisoikeusloukkaukset varjostavat globaalia arvoketjua. Kuva Aleksander Novikov CCO 4.0
    Politiikka
    22.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n sotateollisuus nojaa venäläiseen ja indonesialaiseen nikkeliin

    Kehitys kertoo rakenteellisesta köyhyydestä, sosiaaliturvan heikennyksistä ja työmarkkinoiden epävarmuudesta Kuva Theobondolfi CCO 4.0
    Politiikka
    21.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Perustoimeentulotuesta tullut pysyvä turva – yhä useampi jää tuen varaan pitkäksi aikaa

    Raskaussyrjintä Suomessa  tutkimuksen mukaan yleisin syrjinnän muoto on määräaikaisen työsuhteen jatkamatta jättäminen. Kuva Anneli Salo CCO 3.0.
    Politiikka
    20.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Raskaus- ja perhevapaasyrjintä lisääntyy – Talentia vaatii Orpo–Purran hallituksen lakimuutoksen perumista

    Texas A&M yliopisto kielsi haitalliseksi katsomiaan rotu  ja sukupuoli ideologioita. Kuva Dirk CCO 2.0
    Kulttuuri
    19.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Platon pannaan Texasissa – Žižek avaa kohun juuret tuoreessa esseessään

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!