Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kommunistien julkinen kuva

    Mielipiteet
    26.4.2010 - 8:08
    Hannu Tiainen

    Onkohan puolueessamme koskaan mietitty tai käyty keskustelua siitä minkälaisen julkisen kuvan me annamme itsestämme? Olen itse törmännyt eri foorumeissa siihen miten meitä kommunisteja arvostellaan kaunaisiksi, katkeriksi, kateellisiksi, ryppyotsaisiksi kulmat kurtussa kulkeviksi valittajiksi ja ties miksi.

    Pitääkö tässäkin asiassa vanha kansanviisaus paikkansa, ettei savua ilman tulta?

    Meitä pidetään eriskummallisina omiin ympyröihin mieluusti eristäytyvinä kummajaisina joilla on ihmeellisiä outoja tapoja. Me emme katso formuloita, emme seuraa jääkiekon pudotuspelejä, meille ei kaupassa kelpaa raikkaat israelilaiset jaffat eikä Danonen makoisat jukurtit. Meitä ei kiinnosta uusimmat automallit ja kaikki tapamme sekä mielipiteemme eri asioista poikkeavat huomattavasti valtavirrasta.

    Tuo kaikki johtuu tietysti siitä, että kommunistien on vaikea asua ja elää kapitalistisessa maassa ja maailmassa. Me kannamme läpi elämän ääretöntä tuskaa hartioillamme kun joka päivä näemme ympärillämme vääryyttä ja epäoikeudenmukaisuutta. Siksi meitä pidetään tosikkoina ja vaikeina ihmisinä jotka joka käänteessä puhuvat politiikkaa tai paasaavat miten huonosti kaikki asiat ovat. Muistan aikanaan erään kommunistin jota muut ihmiset karttelivat ja jo kaukaa nähdessään vaihtoivat kadun toiselle puolelle, ettei olisi tarvinnut jäädä kuuntelemaan sitä iänikuista kommunistista ripitystä.

    Voi olla, että meillä kommunisteilla on ihan oikeasti peiliin katsomisen paikka suhteessa muihin ihmisiin. Kun me lähdemme ulos ja laitamme ulko-oven kiinni – voisimme aina silloin tällöin jättää sen kommunistin kaavun sisälle, löysätä pipoa ja olla kuin kuka tahansa suomalainen suomalaisten seassa – puhella ihmisten kanssa niitä näitä vaikka ihan jonninjoutavista asioista.

    Kun olemme kanssakäymisissä muiden ihmisten kanssa – meidän tulee myös aina muistaa korostaa positiivisia asioita – ei kaikki suinkaan ole yhtä tuskaa, hammasten kiristystä ja kurjuutta. Meillä suomalaisilla on ainutlaatuinen ja puhdas luonto ympärillämme – puhtaan raikkaat järvivedet, havumetsät ja koivikot, neljä toinen toistaan ihanampaa vuodenaikaa, yöttömät yöt jne. Me asumme maailman mittakaavassa turvallisessa maassa ja olemme ihmisinä sopusuhtaista ja mukavaa kansaa. Meillä on pieneksi maaksi monipuolinen ja laadukas kulttuuritarjonta ja urheilussakin pärjäämme yllättävän hyvin.

    Tiedän, että kommunistit ovat elämänmyönteisiä, iloisia ja huumorintajuisia ihmisiä, mutta jostain kumman syystä se ei välity kansan pariin. On tietysti myös selvää se, että valtamedia ruokkii kuvaa jossa meistä tehdään mieluusti yrmyjä, hieman pelottavia fundamentalisteja. Tuon kuvan muuttamiseksi on tälläkin saralla tehtävä kovasti työtä kaiken muun lisäksi.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Italian kriittisen ay liikkeen keskiössä on vaatimus sosiaalisesta oikeudenmukaisuudesta ja vastarinta hallituksen budjettipolitiikkaa vastaan. Kuva Stefano Bolognini CC 4.0.
    Ulkomaat
    28.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleislakko haastaa Italiassa sotilasmenoja kasvattavan hallituksen politiikan

    Italian työväenliike valmistautuu marraskuun lopun ratkaiseviin päiviin. Ammattiliittojen keskusjärjestö (Unione Sindacale di Base, USB) järjestää tänään (28.11.

    Euroopan unionin tuomioistuimen ratkaisu paljasti, että suomalainen käytäntö osa aikatyön lisätunneista on syrjivä.Kuva Edsel Little CCO 2.0.
    Uutiset
    27.11.2025
    Toimitus

    Suomi ainoa Pohjoismaa, jossa työväenluokan oikeudet poljetaan tuomioistuimen kynnykselle?

    Politiikka
    26.11.2025
    TA
    Tilaajille

    Komintern marraskuu 2025

    Screenshot 2025 11 17 215240
    Politiikka
    26.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    ETUC: Minimipalkkadirektiivion voitto työntekijöille

    2024 08 19 Event, Thüringer Wahlkampftour Start des BSW in Eisenach STP 2958 by Stepro
    Kulttuuri
    26.11.2025
    Tiina Sandberg
    Tilaajille

    Yhteisöllisyyden manifesti

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!