Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Ei Natolle!

    Kotimaa
    8.2.2010 - 9:48
    Iisalmi (TA)
    TA
    Pasi Tervo ja Aaro Heikkinen banderollitalkoissa. / TA |

    Naton huippukokous järjestetään ensimmäisen kerran Naton ulkopuolisessa maassa, kun maaliskuun alussa ulkoministeri Aleksander Stubb isännöi Suomessa pidettävää kokousta.

    — Se on myös osa Naton PR-toimintaa. Luodaan myönteistä kuvaa sotilasliitosta, joka on valmis sotimaan ympäri maailman, sanoo hitsaaja Aaro Heikkinen Iisalmesta.

    Hän on mukana järjestämässä Kuopioon ”Ei Natolle!”-tapahtumaa lauantaina 27. helmikuuta. Tapahtuma alkaa torilta klo 10.30, jossa kuullaan musiikkia ja puhuvat muun muassa Heidi Komulainen ja Hanna Era. Se jatkuu Kuopion työväenyhdistyksen talolla Suomen Rauhanpuolustajien toiminnanjohtajan Teemu Matinpuron alustuksella klo 12 ja useilla pyydetyillä puheenvuoroilla. Ryhmätöissä ideoidaan Naton vastaista toimintaa.

    — Eliitin Nato-innosta huolimatta kansalaisten valtaenemmistö on jäsenyyttä vastaan. Oman mielipiteen ilmaiseminen on demokratian peruspilari, muistuttaa Aaro Heikkinen.

    — Haluamme antaa ihmisille mahdollisuuden sanoa painavan sanansa. Toivottavasti mahdollisimman moni lähtee liikkeelle, se on hirmu tärkeää.

    — Tämä on ikäänkuin lähtölaukaus Naton vastaiselle toimintaviikolle. Voidaan järjestää eripuolilla Suomea voimavarojen mukaisia esiintymisiä. Kaikki huipentuu valtakunnalliseen mieleosoitukseen Helsingissä 4. maaliskuuta. Olen lähdössä sinne, haluan näin ilmaista kantani – Nato pois Suomesta!

    www.natonvastaiset.blogspot.com


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    kuva super
    Politiikka
    15.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajien irtisanomiset murentavat asiakasturvallisuutta

    Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer nostaa jälleen esiin vakavan huolen vanhustenhoidon tilasta. Liiton puheenjohtaja Päivi Inberg arvostelee järjestön tiedotteessa (12.

    Uusi selvitys perustuu keväällä 2025 aloitettuun laajaan kartoitukseen huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberuhkiin varautumisesta. Kuva CSIRO CCO 3.0
    Uutiset
    14.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kyberkypsyys junnaa – tuore selvitys varoittaa hitaasta teknologiasta

    Aalto yliopiston tutkimus paljastaa, miten verkon käyttö kietoutuu stressiin ja yhteiskunnallisiin rakenteisiin. Kuva Tony Webster CCO 4.0
    Tutkimus
    13.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Some väsyttää, uutiset yllättäen helpottavat – näin netti vaikuttaa mieleen

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    EVAn mukaan suomalaiset tunnistavat EUn merkityksen, mutta suhtautuvat taloudellisen vastuun laajentamiseen aiempaa epäluuloisemmin. Kuva Globetrotter19 CCO 3.0
    Politiikka
    12.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n yhteisvelka kohtaa kasvavaa epäluuloa – tutkimus paljastaa poliittisen eliitin etääntymisen kansalaisista

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!