Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Taistelu tuulimyllyjä vastaan meksikolaisittain, osa I

    Mielipiteet
    30.1.2010 - 16:00
    Sami Laaksonen

    Olipa kerran Meksikossa CIESAS:in maankuulu sosiaaliantropologian maisterintutkinto ja herra Kärttyisät uurteet, joka tunnetaan myös Ruvalneitorin nimellä. Suomalainen kommunisti ja kulttuurintutkija yritti luoda keskustelua atsteekkien yhteiskunnasta hänen kanssaan, mutta siitä ei tullut kuin pelkkää leuan loksutusta ja viitosta kostoiskuna. Missä on se yliopistodemokratian siemen, joka aina yritetään surmata?

    Meksiko on vahvojen vastakohtien satua: jotakin sellaista mitä Helsingin loskaisilla kaduilla ei tulisi kuvitelleeksi. Eräs maailman rikkaimmista valtioista kärsii Latinalaisen Amerikan pahimmista köyhyysluvuista, koska poliittista tahtoa luoda enemmistöpolitiikkaa ei ole. Äärioikeiston sätkynukke eli Kääpiötohelo hallitsee maata vuoden 2006 vaalivilpistä lähtien, samalla kun vasemmisto nielee omaa oksennustaan.

    Mikä pahinta, olen CIESAS:ina tunnetun antropologi-instituutin opiskelija, joten muodostan osan julkisen hallinnon mielivaltaisuuksia. Meidät pakotetaan kalastelemaan tietyt arvosanat ajallaan, jottei jatko-opintotehtaan asema korkeimman kansainvälisen tason laitoksena vaarannu. Silti saimme tuta itsekeskeisiä, keskinkertaisia ja autoritäärisiä opettajia koko ensimmäisen lukukauden. Olemme hioneet vallankumouksen kulmia laitoksen nurkissa, mutta äänemme ei silti tule kuulluksi. Arvioitamme opetuksen tasosta käytettiin meitä vastaan siinä vaiheessa, kun oli aika määrittää arvosanat. Vaikka korkeimman opetuksen taso Meksikossa on varsin hyvä, suistaa poliittinen vääntö meidät allikosta ojaan.

    Hierarkisoitu valtarakenne ei inspiroi tekemään omalaatuista tutkimustyötä ympäristössä, jonka rahoitus valuu hallituksen verenpunaisista käsistä. Ihmisiä kuolee, raiskataan ja vangitaan päivittäin kuin liukuhihnalta natsi-Saksassa. Silti sosiaaliset oikeudet ovat Meksikossa varsin laajat ja kansalaisyhteiskunta on vahva. Vallitseepa CIESAS:issakin selkeästi marxilainen ympäristö.

    Valtio on pahin vihollisesi. Siksi älä koskaan luota mihinkään mitä et ole itse elänyt tai tehnyt. Meksikossa elämä on päivästä päivään taistelua eliittiä ja sysimustaa hallintokoneistoa vastaan. Jokainen pieni voittokin merkitsee helmen löytämistä valtameren pohjasta.

    Hyviä tutkijoitakin meillä riittää CIESAS:issa, mutta paternalistinen asennoituminen estää heitä harjoittamasta opetustointaan. Sanaa hallitsevat he, jotka ovat vallanpitäjien suosiossa. Eliitin haastaminen paikallisella ja kansallisella tasolla vaatii hyvin järjestäytynyttä ja itsetietoista kansanliikettä. Silti omaisuudellaan keplottelevat omahyväiset ja itsekeskeiset valkonaamat pitävät kaikin keinoin vallan kahvasta kiinni. Mediatkin täyttyvät heidät vuodatuksistaan. Heidän syrjäyttämisekseen tarvitaan vähintään uusi vallankumous, nyt kun edellisen alkamisesta on tullut kuluneeksi täydet sata vuotta vuonna 2010.

    Ei ole sattumaa, että meistä 24:stä antropologian opiskelijasta kahtakymmentä voidaan pitää etnisessä mielessä valkoihoisina yhteiskunnassa, jonka laaja enemmistö on kastanjankauniita tummaihoisia. Sen sijaan ainot sisarohjelmamme koostuu kaksinaismoraalin hengessä pelkistä omista yhteisöistään ponnistavista intiaaneista. Rasismi saneli valintaprosessissamme keskeisimmät päätökset, mutta jottei laitoksen maine indigenistisenä toimijana vaarannu koostuu indoameerinen kielitiede pelkästään alkuperäiskansojen edustajista, joiden on määrä opettaa minulle mayaa ja mazateekkiä tänä vuonna.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Hakaniemi
    Kotimaa
    3.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Orpo–Purran hallituksen leikkaukset osuneet eläkeläisiin – kovin seurauksin

    Eläkeliiton tuore, helmikuussa 2026 toteutettu suurkysely (12 436 vastaajaa) osoittaa, että väite eläkeläisten jäämisestä sopeutustoimien ulkopuolelle ei pidä paikkaansa

    Rauhanjärjestöt vaativat sotatoimien lopettamista. Kuva Mohammad Hassanzadeh CCO 4.0
    Ulkomaat
    2.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt varoittavat: hyökkäys Iraniin voi sytyttää koko alueen liekkeihin

    Elvert Barnes kuva CCO 2.0
    Kotimaa
    1.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Luottamus Yhdysvaltoihin romahtanut

    Glazier cutting and installing glass in Northern Nigeria (30)
    Uutiset
    28.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työnantajat laiminlyövät lakisääteiset velvoitteensa – vaarojen ja haittojen arviointi retuperällä

    Joukkovoima kuva JIP CCO 4.0
    Kotimaa
    27.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Riittääkö parlamentaarinen sopu pysäyttämään kansaa kurjistavan leikkauspolitiikan?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!