Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kostautuuko ihmiskunnan typeryys?

    Kulttuuri
    28.12.2009 - 14:26
    Marko Korvela
    WARNER
    Age of Stupid -elokuvan pääosassa nähdään brittinäyttelijä Pete Postlethwaite. / WARNER |

    Ilmastonmuutoksen uhkakuvat vaikuttavat maallikon silmin dystooppiselta tieteisfiktiolta. Tieteiskirjailijoista muun muassa Risto Isomäki onkin etevästi hyödyntänyt ympäristöllisiä uhkakuvia arvostetuissa ja palkituissa teoksissaan.

    Brittituotantoa oleva The Age of Stupid (2009) kertoo ilmastotieteen tutkimustuloksiin perustuvaa karua tarinaa siitä, mitä voi tapahtua ellei ilmastonmuutokseen ryhdytä suhtautumaan vakavasti. Elokuva ei ole fiktiota, vaan kuvaus pahimman mahdollisen skenaarion toteutumisesta.

    The Age of Stupid on sekoitus fiktiivistä kehyskertomusta, dokumenttia, animaatiota ja uutisarkistomateriaalia. Fiktio-osuudessa eletään vuotta 2055. Palkittu brittinäyttelijä Pete Postlethwaite (tuttu muun muassa elokuvista Romeo+Juliet sekä Isän nimeen, josta hän nappasi Oscar-ehdokkuuden) näyttelee arkistonhoitajaa, joka selailee sulaneelle Pohjoisnavalle perustetun valtavan uutisarkiston historiallista materiaalia vuosilta 1950-2008. Ilmaston lämpenemisen seurauksena Lontoo on veden vallassa, napajäät sulaneet ja maailmassa raivoavat ruokasodat. Sivilisaatio sellaisena kuin me sen tunnemme vetelee viimeisiä hengenvetojaan.

    Arkistonhoitaja keskittyy kuuden eri puolilta maailmaa kotoisin olevan ihmisen elämäntarinoihin, jotka tavalla tai toisella liittyvät ilmastonmuutokseen. Päällimmäisenä mies jää ihmettelemään sitä, miksei ilmastonmuutoksen torjuntaan ryhdytty silloin kun siihen olisi vielä ollut reaalisia mahdollisuuksia.

    Franny Armstrongin ohjaamassa elokuvassa vilahtelee tunnettuja henkilöitä, kuten YK:n entinen pääsihteeri Kofi Annan, Salaiset kansiot -sarjan näyttelijä Gillian Andersson sekä Radiohead-yhtyeen keulahahmo Thom Yorke. The Age of Stupid nostaa esiin sosiaalisen oikeudenmukaisuuden näkökulmaa: ilmastonmuutos tuntuu jo nyt pahiten maailman köyhimpien elämässä ja tulee jatkossa vaikuttamaan entistä enemmän juuri kaikkein heikoimmassa asemassa olevien tulevaisuuteen.

    Tekijöidensä mukaan The Age of Stupidin on tarkoitus aktivoida katsojia toimintaan ilmastonmuutoksen pysäyttämiseksi. Elokuva on rahoitettu lahjoituksilla tai sijoituksilla, eikä se tuota voittoa kaupallisille levitysyhtiöille. Sen yhteydessä toimii kampanja “Not Stupid”, jonka päätarkoituksena on vaikuttaa päättäjiin ennen Kööpenhaminan ilmastokokousta. Maailmalla elokuvaesitysten yhteydessä on kampanjoitu eri tavoin ja järjestetty keskustelutilaisuuksia, joissa on pohdittu konkreettisia keinoja, millä tavalliset ihmiset voivat kamppailla ilmastonmuutosta vastaan ja painostaa päättäjiä toiminnan taakse.

    www.ageofstupid.net


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Italian kriittisen ay liikkeen keskiössä on vaatimus sosiaalisesta oikeudenmukaisuudesta ja vastarinta hallituksen budjettipolitiikkaa vastaan. Kuva Stefano Bolognini CC 4.0.
    Ulkomaat
    28.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleislakko haastaa Italiassa sotilasmenoja kasvattavan hallituksen politiikan

    Italian työväenliike valmistautuu marraskuun lopun ratkaiseviin päiviin. Ammattiliittojen keskusjärjestö (Unione Sindacale di Base, USB) järjestää tänään (28.11.

    Euroopan unionin tuomioistuimen ratkaisu paljasti, että suomalainen käytäntö osa aikatyön lisätunneista on syrjivä.Kuva Edsel Little CCO 2.0.
    Uutiset
    27.11.2025
    Toimitus

    Suomi ainoa Pohjoismaa, jossa työväenluokan oikeudet poljetaan tuomioistuimen kynnykselle?

    Politiikka
    26.11.2025
    TA
    Tilaajille

    Komintern marraskuu 2025

    Screenshot 2025 11 17 215240
    Politiikka
    26.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    ETUC: Minimipalkkadirektiivion voitto työntekijöille

    2024 08 19 Event, Thüringer Wahlkampftour Start des BSW in Eisenach STP 2958 by Stepro
    Kulttuuri
    26.11.2025
    Tiina Sandberg
    Tilaajille

    Yhteisöllisyyden manifesti

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!