Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    VIIKON KOLUMNI: Junalla halki ja poikki Intian

    Arkiston arkiston artikkeli
    27.11.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 44/27.11.2009

    Kolme päivää kestänyt junamatka Mumbaista Varkalaan on takana. Seuranamme täyteen ahdetussa makuuvaunussa oli pääasiassa Intian alempaa keskiluokkaa. He olivat uteliaita ja ystävällisiä, mutta oliko se vilpitöntä, välttämätöntä seurausta fyysisestä läheisyydestä vai kiinnostusta pikkuporvarillisen kulttuurin sydänmaista – siitä en saanut varmuutta. Tuijotukseen sai pitkän matkan aikana kuitenkin tottua.

    Junan oli määrä olla perillä päivää aiemmin. Keskiseen Intiaan, Karnatakaan ja Andhra Pardhesiin, iskeneet rankkasateet ja tulvat pakottivat junan pidemmälle reitille.

    Luonnonmullistus on ollut valtava katastrofi ja siitä asti otsikoissa. Tuho vei satoja ihmisiä, tuhansia koteja ja ruoan sekä sadon. Sanomalehtien yleisönosastoilla hallitusta syytetään siitä, ettei se tee mitään parantaakseen infrastruktuuria tai katastrofivalmiutta, vaan tyytyy tekemään näytösluontoisia vierailuja vuosittaisilla tuhoalueilla.

    * * *

    Meille turisteille kiertomatka oli siunaus; saimme nähdä koko eteläisen Intian länsirannikolta itään, kuin olisi seurannut avaraa luontoa livenä junan ikkunasta.

    Ensin ikuisuudelta tuntunut matka läpi Mumbain ja sen esikaupunkialueiden, joissa aaltopellistä ja pressuista kyhätyt hökkelit ulottuvat aivan kiskojen ääreen. Slummeissa kasvimaita pursuaa jokaisesta käyttökelpoisesta raosta – sissiviljelys on välttämätöntä arkea Intiassa. Rautateiden varret toimivat hökkelikylien kohdalla myös yhdistettynä viemärinä ja kaatopaikkana, joiden haju sai silmät vuotamaan.

    Mumbain jälkeen maisemat alkoivat vaihdella tasangosta vuoristoihin ja loppumattomiin peltoihin. Työkoneita ei peltoalueilla juuri näkynyt. Sadon saamiseen täytyy kulua äimistyttävä määrä ihmistyötä.

    Kun lähestyimme Keralaa, luonto alkoi muistuttaa mielikuvaani viidakosta. Siellä täällä vehreydestä avautui riisiviljelmiä kuin keitaita. Talojen värikkäästi maalattujen kiviaitojen symboliikkaan alkoi ilmestyä sirppejä, vasaroita ja viljatähkiä. Samanlaista äärimmäistä kurjuutta kuin Mumbaissa ei näkynyt isompienkaan kaupunkien laitamailla.

    Radan varrelta tunkeva hajukaan ei ollut enää niin tyrmistyttävä. Sen korvasi omamme – olimmehan viettäneet jo lähes kolme päivää kuumassa ja ahtaassa vaunussa.

    Kun viimein keskiyöllä hyppäsimme junasta Varkalassa, alistuimme ilolla taksikuskin hotellivedätykseen, joka vei meidät kalliimpaan mestaan peseytymään ja lepäämään.

    VILJAMI VASKONEN

    Kirjoittaja on Intiassa matkaileva kommunisti ja opiskelija.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Näyttely The Real Gaza on avoinna 5.12.2025–11.1.2026. Kuva Sohail Salem piirustus. 2025.
    Kulttuuri
    2.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Gazassa vallitsee sinnikkyys, hellyys ja uudelleensyntyminen”

    Kriittisessä Galleriassa Turussa avataan joulukuussa taidenäyttely The Real Gaza.

    Ertsi ja Pirjo Stadin työväenkirjallisuuspäivät
    Kulttuuri
    1.12.2025
    Hannu Salminen, Helena Ihala

    Ajattelua avaavat soinnut

    Saksan eduskunta käsittelee parhaillaan kahta keskeistä lakiesitystä eläkepakettia ja työeläkejärjestelmän vahvistamislakia. Kuva Leonhard Lenz CCO 0.0.
    Politiikka
    1.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Saksassa vaaditaan korkeampia eläkkeitä

    Venezuelan täysimittaista miehitystä pidetään epätodennäköisenä. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Uutiset
    30.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Trump suunnittelee maahyökkäystä Venezuelaan

    Perinteiset maatalousmenetelmät voivat auttaa säilyttämään luonnon monimuotoisuutta. Laiduntaminen on yksi keskeisistä tavoista ylläpitää avoimia elinympäristöjä
    Tutkimus
    29.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tehostunut maatalous uhkaa Natura 2000 -alueita

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!