Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Palkankorotuksiin on varaa

    Arkiston arkiston artikkeli
    6.11.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantajan nro 41 / 6.11.2009 Teoria&Politiikka -liite

    Hissiyhtiö Koneen toimitusjohtaja Matti Alahuhta ehdotti marraskuun alussa Ylen Aamu-tv:n haastattelussa, että Suomen kilpailukyvyn parantamiseksi palkkoja pitäisi tietyillä aloilla alentaa. Jos palkanalennuksiin ei mennä, niin ainakin olisi pidättäydyttävä palkankorotuksista. Lisäksi Alahuhdan mielestä Suomessa tulisi pidentää työuria ja keventää yritysten verotusta entisestään.

    Itse Alahuhta osoitti palkkamalttia ansaitsemalla vuonna 2008 reilut 4 miljoonaa euroa. Istuessaan Nokian johtajana Alahuhta kuittasi 40 miljoonan optiot ennen siirtymistään Kone-yhtiön palvelukseen.

    Teknologiateollisuuden tes-neuvotteluissa työnantaja sai läpi mitättömän 0,5 prosentin palkankorotuksen. Nyt Elinkeinoelämän keskusliitto pyrkii tekemään teknologiateollisuuden korotustasosta pohjan myös muiden alojen palkankorotuksiin.

    Nokia, Suomen teknologiateollisuuden lippulaiva, on palkinnut johtajiaan avokätisemmin. Nokian hallituksen puheenjohtaja Jorma Ollila kuittasi vuonna 2008 ansiotuloja 7,8 miljoonaa euroa. Ollila on tienannut Nokiasta vuosina 1999–2005 osakeoptioilla, palkkana ja tulospalkkioina yli sata miljoonaa euroa. Nokian toimitusjohtaja Olli-Pekka Kallasvuo jäi Ollilasta muutaman miljoonan ja tienasi ansiotuloa ”vain” reilut 4 miljoonaa euroa.

    Samaan aikaan muuten EK:n johtajan Leif Fagernäsin palkka nousi edellisvuodesta kahdeksan prosenttia. Aika hyvä korotus.

    Tavarataloketju Tokmanni aikoo pummata omilta työntekijöiltään kahden viikon palkan ensi vuoden alussa. Tammikuussa tehdystä työstä maksetaan palkka vasta helmikuun puolessa välissä. Yritys ottaa siis työntekijöiltään korotonta lainaa noin 1 500 työntekijän kahden viikon palkkaa vastaavan summan.

    Saman kauppaketjun toimitusjohtaja, muun muassa Maakuntien Suomen ja keskustan vaalirahasotkuun kaulaa myöten uponnut Kyösti Kakkonen nosti viime vuonna ansiotuloa 130 000 euroa. Pääomatuloja Kakkoselle kertyi 1 348 000 euroa, liki 400 000 euroa enemmän kuin edellisvuonna.

    Vaalirahakohun keskiössä olleen Nova Groupin Arto Merisalo tienasi viime vuonna 1,32 miljoonaa euroa.

    Neste Oil sai lokakuussa päätökseen loppukesästä alkaneet yt-neuvottelut. Suomessa kenkää saa 351 työntekijää. Yhtiö tavoittelee 30 miljoonan euron säästöä vuodessa.

    Valtio omistaa Nesteestä 50,1 prosenttia. Valtion omistajapolitiikasta vastaava ministeri Jyri Häkämies (kok) ilmoitti, ettei hallituksella ole syytä puuttua yhtiön henkilöstöpolitiikkaan.

    Syyskuiden pörssitiedotteen mukaan Nesteen kolmannen neljänneksen vertailukelpoinen liikevoitto oli 42 miljoonaa euroa. Osinkoa yhtiö jakoi huhtikuussa omistajilleen 0,80 euroa per osake.

    Valtiosihteeri Raimo Sailaksen mukaan Suomi ei nouse taantumasta 1990-luvun kaltaiseen kasvuun, minkä takia velkaa otetaan myös ensi vuosikymmenellä. Sailas peräänkuulutti myös työurien pidentämistä, menojen leikkaamista ja verojen korotuksia.

    Tämä Tiedonantajan työelämän ja ay-toiminnan kysymyksiin keskittyvä Teoria ja politiikka -liite osoittaa, että vastakkainasettelujen aika on nyt. Hallituspuolueet ovat oikealta vasemmalle hyysänneet hyvätuloisia verohelpotuksilla. Yritykset ovat jakaneet avokätisesti osinkoja ja optioita.

    Tässä tilanteessa menestyksekäs kamppailu vaatii ay-liikkeeltä ryhdistäytymistä, rivien kokoamista ja radikaalia toimintaa.

    Nollalinjaan ei pidä tyytyä. Palkankorotuksiin on talouden laman aikanakin varaa, minkä Arto Viitaniemi osoittaa omassa artikkelissaan.

    Hallitus väittää panostavansa työllisyyteen, mutta ei suostu luopumaan tuottavuusohjelmasta, joka vie julkiselta sektorilta tuhansia työpaikkoja.

    Ay-liikkeen menestyksellisistä kamppailuista on esimerkkejä muun muassa Saksasta. Suomessa esimerkiksi matalapalkkaisten siivoojien vaatimuksia on kuultu, eikä vähiten siivoojien itsensä tekemän suoran toiminnan ja painostamisen ansiosta. Rakennusalalla ei tyydytä 0,5 prosentin palkankorotuksiin, ainakin mikäli se on TA:n haastattelemista nuorista raksamiehistä kiinni. (MK)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    Sheikh Maqsoudissa, Aleppon kaupunginosassa, rikollisen poliittisen islamin liike, joka Syyriassa on kylvänyt väkivallan siemeniä, on saanut viime aikoina luvan lännen ja Yhdys

    EVAn mukaan suomalaiset tunnistavat EUn merkityksen, mutta suhtautuvat taloudellisen vastuun laajentamiseen aiempaa epäluuloisemmin. Kuva Globetrotter19 CCO 3.0
    Politiikka
    12.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n yhteisvelka kohtaa kasvavaa epäluuloa – tutkimus paljastaa poliittisen eliitin etääntymisen kansalaisista

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!