Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Vasemmisto-oppositio kamppailee Tampereella entistä terävämmin

    Arkiston arkiston artikkeli
    30.10.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 40 / 30.10.2009

    Tampereella kaupunkilaisten kampanja rantaväylän neuvoa-antavan kansanäänestyksen puolesta on tuonut positiivista säpinää paikallispolitiikkaan, tuumii Suomen kommunistisen puolueen kaupunginvaltuutettu Jari Heinonen.

    Aloite kansanäänestyksestä oli valtuuston käsittelyssä viime viikolla, ja siitä äänestettiin kaksi kertaa. Kansanäänestyksen puolustajat kärsivät niukan tappion kummassakin äänestyksessä. Valtuuston luvut olivat lopulta 35-30 rantaväylän kansanäänestyksen järjestämistä vastaan.

    Heinonen kertoo, että kansanäänestyksen kannalla olivat SKP:n lisäksi perussuomalaiset sekä sosialidemokraatit. Kannatusta löytyi myös kokoomuksen riveistä. Sen sijaan vasemmistoliitosta Jari Heikkilä ja Sirkkaliisa Virtanen äänestivät kansanäänestystä vastaan. Myös vihreistä valtaosa vastusti kansalaisaloitetta.

    Kaiken kaikkiaan Jari Heinosen mielestä tulos oli aika hyvä.

    – Kampanja terävöitti Tampereen kunnallispolitiikkaa ja nosti esille periaatteellisia ristiriitoja erityisesti vihreiden kohdalla. Vihreät puhuu paljon kansalaisten osallistumisesta, mutta puolueen johto panee Tampereellakin hanttiin omituisilla perusteilla, sanoo Heinonen. Hänen mukaansa vihreisiin on tarttunut pahalla tavalla kabinettipuolueen tunnusmerkkejä niin paikallisesti kuin valtakunnallisestikin.

    Valtuustosopimuksesta kiistaa

    Tampereen kaupungissa on neuvoteltu pitkään niin sanotusta valtuustosopimuksesta Oulun mallin mukaan. Sen tavoitteena on rakentaa kova säästöohjelma vuosille 2010-2012. Sopimus sisältää muun muassa korotuksia niin veroäyriin, palvelumaksuihin kuin kiinteistöveroon sekä 45 miljoonan euron säästöt henkilöstökuluissa kolmen vuoden ajalta.

    Jari Heinosen mukaan eräs rantatunnelikamppailun seurauksista oli, että kokoomus heitti periaatteellisten erojen takia demarit ja vasemmistoliiton ulos sopimuksesta. XL-ryhmä asetti nimittäin vasemmistolle sopimusehdoksi lomautusten hyväksymisen. Tätä vaatimusta ei vasemmistossa suostuttu nielemään.

    Jari Heinonen näkee tilanteessa mahdollisuuksia vasemmiston yhteistyön hedelmälliselle jatkamiselle.

    – Kokoomus ajaa myös laman varjolla rakenteellisia uudistuksia. Palvelujen uusliberalistista monituottajamallia ollaan saattamassa uuteen vaiheeseen. Kokoomuksella on kovat piipussa, arvioi Heinonen.

    Paljoa myönteistä sanottavaa kokoomuksen masinoimasta sopimuksesta ei Heinonen löydä.

    – Demokratian kannalta olisi ollut outo tilanne, mikäli meillä olisi kolmeksi vuodeksi valtuustoa sitova sopimus. Valtuustosta olisi tullut pelkkä kumileimasin.

    Nyt näyttää Heinosen mukaan siltä, että Tampereella tullaan myös pitkästä aikaa tappelemaan budjetista. Sosialidemokraatit tulevat Tampereella irtaantumaan valtaa pitävän XL-ryhmän, kokoomuksen ja vihreiden, ajamasta budjettisovusta. Taustalla vaikuttaa SDP:n puoluehallituksen syyskuussa tekemä ohjeistus, jolla pyritään kampeamaan demarien kuntapolitiikkaa linjaan puolueen oppositiopolitiikan kanssa. (TA)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    Sheikh Maqsoudissa, Aleppon kaupunginosassa, rikollisen poliittisen islamin liike, joka Syyriassa on kylvänyt väkivallan siemeniä, on saanut viime aikoina luvan lännen ja Yhdys

    EVAn mukaan suomalaiset tunnistavat EUn merkityksen, mutta suhtautuvat taloudellisen vastuun laajentamiseen aiempaa epäluuloisemmin. Kuva Globetrotter19 CCO 3.0
    Politiikka
    12.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n yhteisvelka kohtaa kasvavaa epäluuloa – tutkimus paljastaa poliittisen eliitin etääntymisen kansalaisista

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!