Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Miksi rikas Helsinki leikkaa palveluja?

    Arkiston arkiston artikkeli
    9.10.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja 37/9.10.2009

    Helsingin kaupungilla on 870 miljoonaa euroa rahaa pankkitileillä. Tästä huolimatta kaupunginjohtaja Jussi Pajunen (kok) ehdottaa ensi vuoden budjetissa palvelujen leikkaamista ja henkilöstön vähentämistä.

    Kaupunginvaltuuston eteen keskiviikkona kokoontuneet mielenosoittajat vaativat budjettiesityksen muuttamista niin, että palveluihin ja työllistämiseen suunnataan lisää rahaa. Valtuustoryhmien puheilla käynyt työttömien lähetystö vaati toimia työttömyyden torjumiseksi ja työttömien yhdistysten tukemiseksi.

    Kaupunginhallituksen ryhmän kokoontuvat viikonloppuna budjettineuvotteluihin.

    Asukkaiden budjettiriihi

    Pro kuntapalvelut –verkosto järjesti viikko sitten Asukkaiden budjettiriihen. Sen avannut Juha Nurmela nosti esille kovalla kiireellä ajetut laitoshoidon muutokset, joilla kustannuksia siirretään vanhuksille ja heidän omaisilleen.

    Verkoston budjettivaihtoehtoa esitellyt Ritva Pitkänen totesi, että kaupunginjohtaja esittää 75 – 100 miljoonan euron leikkaamista palveluista. Se on 3 – 4 –kertaa enemmän kuin julkisuudessa on kerrottu. Kaupunki ottaa velkaa, mutta vain investointeihin.

    Pro kuntapalvelut –verkosto esittää, että palvelumenoja ei supisteta. Sen sijaan yli 200 miljoonaa voittoa tekevältä Helsingin energialaitokselta voidaan siirtää 100 miljoonaa euroa palveluihin. Kaupunki voi ottaa myös lisää velkaa, koska sillä on nyt lainasaatavia enemmän kuin velkaa.

    – Verojen korotukseen ei siis ole aihetta, Pitkänen totesi.

    Paikalle kutsutut valtuutetut olivat huolissaan palveluista. Kuitenkin vain SKP:n ja Helsinki-listojen Yrjö Hakanen otti selvästi kantaa budjettisummiin ja tuki verkoston esitystä noin 100 miljoonan lisärahoituksesta.

    – Kaupunginjohtajan esitys toistaa 90-luvun laman virheitä vähentämällä palveluja ja työpaikkoja juuri kun niiden tarve kasvaa.

    Hakanen varoitti myös palveluverkkokomiteasta, jossa valmistellaan lähipalvelujen vähentämistä.

    Sadat vanhukset vailla ruokaa

    Alkuviikosta paljastui, että sadat vanhukset ovat jääneet Helsingissä moneksi päiväksi vaille ruokaa, kun kotiateriapalvelut keskitettiin liikelaitos Palmialle. Laiminlyönti koskee viidesosaa ateriapalvelun piirissä olevista vanhuksista.

    Yrjö Hakanen jätti keskiviikkona valtuustokyselyn siitä, mihin toimiin kaupunginhallitus on ryhtynyt vanhusten kotiateriapalvelun päivittäisen toiminnan turvaamiseksi. Samalla hän kysyy, miten varmistetaan se, että vastaavankaltaiset ongelmat eivät toistu kun päiväkotien ja Kustaankartanon vanhustenkeskuksen ruokapalvelut siirtyvät valtuuston enemmistön päätöksellä vuoden alusta Palmian vastuulle. (TA)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    Suomalaisten toimeentulo on heikentynyt merkittävästi viime vuosina, käy ilmi STTK ry:n tuoreesta kansalaiskyselystä (30.4.2026).

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Rauhanjärjestöt ovat olleet aktiivisia koko kevään ja vastustaneet ydinaseiden maahantuontia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt julistavat ydinaseettoman vapun

    Mariam Salah kuva Salah
    Kulttuuri
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Gazan taide saapuu Suomeen

    Lastenkulttuurin Kevätpäivät Tampereella nostivat esiin alan kasvavan roolin eriarvoistuvassa Suomessa.
    Kulttuuri
    28.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vuoden lastenkulttuuriteko Kulttuurikeskus ARXille

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!