Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Israel juutalaistaa Palestiinaa

    Arkiston arkiston artikkeli
    4.9.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 32/4.9.2009

    Itä-Jerusalem on päällisin puolin kiehtova paikka. Mutkittelevat kapeat basaarikadut ovat täynnä pieniä kauppoja, ja kaduilla on eläväinen lähi-itäläinen tunnelma. Ihmisten vaateista ja koruista voi jo useimmiten päätellä heidän uskontonsa. Ortodoksijuutalaiset erottaa helposti, monilla musliminaisilla on nykyään huivit ja kristityillä, varsinkin jos he ovat turisteja, heiluu kultainen risti kaulassa.

    Näinhän se on ollut satoja vuosia Jerusalemissa. Lähi-idän kolme suurta uskontoa jakavat saman pyhän kaupungin. Mutta sitä moni turisti ei tiedä, että tilanne ei välttämättä ole sama enää tulevaisuudessa – ei ainakaan jos se on Israelin nykyisestä hallinnosta kiinni. Itä-Jerusalemia juutalaistetaan kovaa vauhtia. Israelin tavoitteena on että 80 prosenttia Itä-Jerusalemin asukkaista on juutalaisia.

    Käytännössä tämä tarkoittaa, että arabeja häädetään omista kodeistaan pois viikoittain ja tilalle muuttaa juutalaisia perheitä. Arabien koteihin muuttavilla juutalaisilla perheillä on usein hyvin heikko kosketus Lähi-itään. He ovat useimmiten kotoisin Venäjältä, Etiopiasta tai Yhdysvalloista. Venäläisten siirtolaisten kohdalla yhteys ylipäätänsä juutalaisuuteen (puhumattakaan Lähi-idän juutalaisuudesta) on myös hyvin heikko.

    Länsi-Jerusalem on kuin mikä tahansa kaupunki Pohjois-Saksassa, ja tuntuu että se olisi maantieteellisesti väärässä paikassa. Onko tämä myös Itä-Jerusalemin kohtalo? Vai onko se koko Palestiinan kohtalo?

    Se mitä tapahtuu Itä-Jerusalemissa tapahtuu kaikkialla Palestiinassa ja varsinkin Länsirannalla. Mekanismi toimii seuraavanlaisesti: Israelilaisten siirtokuntien ympärillä on turvallisuusvyöhyke. Joka viikko, tai oikeastaan melkein joka päivä, kaapataan palestiinalaisten omistamaa maata ”turvallisuusvyöhykkeeksi” eli alue joutuu Israelin armeija hallintaan. Turvallisuusvyöhykkeelle rakennetaan laiton siirtokunta (YK:n päätöslauselmien mukaan kaikki siirtokunnat ovat laittomia, mutta Israelissa puhutaan laillisista ja laittomista siirtokunnista.). Laittoman siirtokunnan ympärille muodostetaan uusi turvallisuusvyöhyke, jolle taas rakennetaan siirtokunta. Näin pala palalta Israel laajenee ja Palestiina pienenee.

    Seuraavassa kuvia ja tunnelmia nykyisestä Palestiinasta.

    AHTI TAPIOLA


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kansainvälinen satamalakko laajenee Välimereltä useille mantereille. Lakossa ovat mukana muun muassa Tangerin, Marseillen Kuva Rama CCO 2.
    Uutiset
    23.10.2026
    TA

    Yli sata satamaa valmistautuu kansainväliseen lakkoon sotaa vastaan

    Satamatyöntekijöiden kansainvälinen liike valmistautuu laajaan toimintapäivään 30.

    Matteo Stocchettin mukaan vaihtoehtoisten yhteiskuntamallien hahmottaminen on vaikeaa, koska nykyjärjestys koetaan luonnolliseksi. Kuva Jukka Piha (2)
    Teoria
    22.10.2026
    Jukka Piha

    Onko vaihtoehtoja enää olemassa?

    Kultti ry Helsingin kirjamessut
    Kotimaa
    22.10.2026
    Petra Packalén

    Tiedonantaja mukana Kultti ry:n osastolla Helsingin Kirjamessuilla 22.-25.10.

    Neidonhiuspuu on yksi maailman vanhimmista edelleen elävistä puulajeista. Kuva Marija Gaijc
    Kulttuuri
    20.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Neidonhiuspuu yhdistää taiteen, arkkitehtuurin ja tulevaisuuden kirjastot

    Victoria Holmes yhdistää poliittisessa työssään luokkapolitiikan, romanihistorian ja antirasismin kysymykset. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    14.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Victoria Holmes haastaa vasemmiston tarkastelemaan romanien historiaa uudelleen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!