Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kunnissa kytee kapinaliike

    Arkiston arkiston artikkeli
    21.8.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 30/21.8.2009

    Kunta-alan työntekijöiden mukaan hallituksen budjetti jättää kuntien talouden heitteille. Muun muassa Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL on vaatinut hallitukselta elvytyspakettia julkiselle sektorille. Erityisen huolissaan JHL on ollut työttömyyden kasvusta ja kestävän henkilöstöpolitiikan toteutumisesta.

    Hallitus sen sijaan vaatii linjauksissaan kuntasektorilta palkkamalttia ja tuottavuuden parantamista.

    Nuorisokodin johtaja Vesa Lankinen Jyväskylästä toteaa, että ainoa tapa estää kuntatalouden katastrofi olisi lisätä voimakkaasti valtion kunnille myöntämiä valtionosuuksia.

    – Kuntiin tarvitaan todellinen kapinaliike, vaatii puolestaan työsuojeluvaltuutettu Juha Bilund Savonlinnasta.

    Tuottavuus ei näy palkoissa

    Vesa Lankinen näkee porvarihallituksen politiikan takana lyhytnäköisen, ideologisen lähtökohdan, jota ei voi perustella taloudellisessa järkevyydellä. Hän kertoo, miten Jyväskylässä kaupungin henkilöstöjärjestöiltä vaaditaan nyt talouskriisin tultua joustoa ja vastuullisuutta, vaikka työntekijöillä ei ole ollut osaa eikä arpaa kriisin syntymisessä.

    – Päin vastoin, kaupungin työntekijöiden tehokkuus ja tuottavuus ovat kasvaneet roimasti, mutta tämä ei ole näkynyt palkoissa, sanoo Lankinen, jolla on parinkymmenen vuoden kokemus kunta-alalta.

    Kuntatasolla puhutaan paljon rakenteellisista muutoksista, mikä Lankisen mielestä on vain peite julkisten palvelujen yksityistämiselle.

    Jyväskylän seudulla alkuvuodesta toteutetun kuntaliitoksen yhteydessä kaupungin johto sitoutui olemaan lomauttamatta tai irtisanomatta henkilöstöä. Luonnollisen poistuman kautta eläkkeelle jäävien työntekijöiden tilalle ei kuitenkaan palkata uusia, mikä ajaa Lankisen mukaan palveluja kriisiin.

    Taistelujen tielle

    Juha Bilund syyttää kuntien taloudellisesta piinasta hallitusta ja erityisesti sen harjoittamaa veropolitiikkaa, joka suosii rikkaita. Myös alkuvuoden sosiaalitupossa sovittu kela-maksun poisto kaventaa veropohjaa.

    – Nyt pitäisi turvata kunnalliset palvelut, lisätä valtionosuuksia sekä investointeja kuntasektorille, listaa Bilund.

    Hänen mukaansa kuntien olisi ryhdyttävä radikaalisti painostamaan valtiovaltaa lisäämään valtion panostuksia kuntatalouteen.

    – Hallitus edellyttää kyllä kunnilta vastuuta elvytystoimenpiteissä, mutta lisäresursseja ei ole luvassa.

    Kuntapuolella palkat ovat jo nyt pieniä, eikä palkankorotuksista ole Bilundin mukaan varaa tinkiä.

    – Pitäähän työntekijän tulla palkallaan toimeen. Nollaratkaisu olisi todella huono, hän huomauttaa.

    Tehokkuuden ja tuottavuuden lisääminen ovat Bilundin mukaan johtaneet palkattoman ylityön tekemiseen. Talkootyöllä joudutaan myös paikkaamaan mahdollisten lomautusten aiheuttamat lovet henkilöstön riveissä.

    Savonlinnan kaupunginvaltuutettu on yrittänyt lietsoa kapinahenkeä, mutta toistaiseksi vastarinta on jäänyt vaatimattomaksi. Bilundin mielestä Suomessa ollaan aivan liian kilttejä. Mallia pitäisi hakea muualta maailmasta, missä julkisen sektorin työntekijät ovat tiedostaneet voimansa ja pystyneet kamppailemaan etujaan.

    – Nyt pitää viimeistään lähteä kunnissakin taistelujen tielle. Nyt ei voida antaa periksi, sanoo Juha Bilund.

    MARKO KORVELA


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    70 prosenttia nuorista kokee jatkuvaa painetta toimeentulosta. Kuva Jerzy Durczak CCO 2.0
    Uutiset
    13.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Pelko toimeentulon menettämisestä nuorten arkea

    Nuorten arkea määrittää yhä useammin pelko toimeentulon menettämisestä.

    Elviira Davidowin mukaan ydinaseet ovat äärimmäinen ympäristöuhka – ei vain ihmisille, vaan koko elollisuudelle kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    12.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    “Kuinka paljon rohkeutta uskalletaan tänään jättää käyttämättä?”

    Ydinasepelote pyrkii normalisoimaan massiivisen väkivallan. Kuva Elviira Davidow
    Uutiset
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskuntatalolla vastustetaan ydinaseita

    Lämpimämpi loppuvuosi ja liukkaiden talvien vaihtelu näkyvät tilastoissa Kuva NIOSH Public domain
    Tutkimus
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työmatkatapaturmat vähenivät

    Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    10.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sateenkaarinuorten terveyspalvelut retuperällä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!