Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kansanäänestys ydinvoimasta tarpeen

    Arkiston arkiston artikkeli
    21.8.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 30/21.8.2009

    Ympäristöjärjestöt Greenpeace, Suomen luonnonsuojeluliitto ja Maan ystävät vaativat kansanäänestystä ydinvoimasta. Järjestöt perustelevat vaatimusta sillä, että ydinvoimalupaa hakeneet yritykset ovat tukeneet puolueita.

    Järjestöjen mielestä viimeaikaiset paljastukset vievät uskottavuutta siltä, että hallitus voisi päättää ydinvoiman lisärakentamisesta.

    ”Mielipidetiedustelut näyttävät jatkuvasti, että suomalaisten enemmistö ei halua Olkiluoto 3 -farssin jälkeen yhtään uutta ydinreaktoria. Siitä huolimatta johtavat poliitikot ajavat itsepintaisesti jopa kolmea reaktoria”, perustelee Suomen luonnonsuojeluliiton ydinvoimakampanjavastaava Janne Björklund kansanäänestystä.

    Viimeksi tällä viikolla kokoomuksen puheenjohtaja, valtiovarainministeri Jyrki Katainen ilmaisi valmiutensa antaa ydinvoimalaluvat kaikille kolmelle hakijalle, Teollisuuden Voimalle, Fortumille ja Fennovoimalle.

    Vaalirahakohun aikana on vasta viime viikkoina paljastunut, että ydinvoimayhtiöt ovat tukeneet puolueita. Viime keskiviikkona tuli ilmi, että Fortumin hallituksen entinen puheenjohtaja Peter Fagernäs tuki kokoomusta 10000 eurolla eduskuntavaalivuonna 2007. Lisäksi Ylen uutiset kertoi elokuun alussa, että ydinvoimayhtiöt ovat rahoittaneet puolueiden ja näkyvimpien ehdokkaiden vaalikampanjoita tuhansilla euroilla. Ylen mukaan yhtiöt osallistuivat useisiin vaaliseminaareihin viime eduskuntavaalien ja alkukesän EU-vaalien alla.

    ”Ydinvoimalobbarien rahoituksesta puolueille on todennäköisesti paljastunut vasta pieni osa, mutta jo nyt monien poliitikkojen ydinvoimakannat ovat muuttuneet ymmärrettävämmiksi”, Janne Björklund kommentoi paljastunutta tilannetta.

    Varsin erikoinen rooli ydinvoiman lisärakentamisen suhteen on hallituspuolue Vihreällä liitolla. Puolue ei ole tehnyt ydinvoiman lisärakentamisesta minkäänlaista kynnyskysymystä hallituksessa ololleen, mutta on vastustavinaan. Hallitus on kuitenkin toimeenpaneva elin, jonka päätöksistä kaikki siihen kuuluvat puolueet ja ministerit ovat vastuussa.

    Vihreiden kaksilla korteilla pelaaminen ilmeni ennen viimeksi pidettyjä vaaleja räikeästi, kun puolue sai ”hienosti kiertäen” vaalitukea muun muassa ydinvoimalan rakentamiseen lupaa hakeneelta Fortumilta puolueen lehdessä Vihreässä Langassa julkaistujen koko sivun mainosten kautta.

    Ympäristöjärjestöjen vaatimus on kannatettava. Hallituksen ja eduskunnan on joko järjestettävä kansanäänestys ydinvoiman lisärakentamisesta tai hylättävä kaikki lupahakemukset.

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    YKn yleiskokous päätti vuonna 1977, että marraskuun 29. päivästä tulee kansainvälinen Palestiina solidaarisuuspäivä. Kuva Brahim Guedich CCO 4.0
    Uutiset
    26.11.2025
    Toimitus

    Paleface, Hakam, Fardoos Helal ja Dj Abdo Palestiinan solidaarisuustapahtumassa 29.11. Arbiksella

    Globaalisti vietetään lauantaina 29. marraskuuta YK:n kansainvälistä Palestiinan solidaarisuuspäivää.

    Uudessakaupungissa asuvan Suomisen työelämä kattaa yli neljä vuosikymmentä suomalaisessa teollisuudessa.
    Politiikka
    25.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Juha Suomisen työura kertoo työväenluokan arjesta

    piipaasihteeri 2
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Heikki Ekman
    Tilaajille

    Kanna sinä köyhä sitä kuormaasi

    Punaposki kolumni
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Punaposki
    Tilaajille

    Järjetön, järjetön urheilumaailma

    DSC 6210
    Mielipiteet
    24.11.2025
    SKP
    Tilaajille

    Ihmisyyden rajaaminen johtaa fasismiin

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!