Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    VIIKON KOLUMNI: GMO-tyrannia & sikainfluenssan alkuperä

    Arkiston arkiston artikkeli
    22.5.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 20 / 22.5.2009

    Irakissa ja Afganistanissa uudet lait kieltävät viljelijöitä pitämästä siemenviljaa. Heidän on pakko ostaa muuntogeenisiä siemeniä yrityksiltä. Näin toteaa Kalifornian yliopiston vieraileva tutkija Markus Kröger Helsingin Sanomien vieraskynä-kirjoituksessaan (7.5.2009).

    Yhdysvaltojen rikollisten ja valheellisin perustein aloittamien sotien taustalta paljastuu näin entistäkin enemmän iljettävyyksiä. Tähän asti on tiedetty, että USA:n hyökkäysten todellinen syy liittyy öljyyn (Irak) ja strategisten kaasu- ja muiden energiareittien hallintaan (Afganistan). Jälkimmäisessä Yhdysvallat myös suojelee kukoistavaa huumekauppaa.

    Halliburtonin, Exxon-Mobilin ja muiden suuryhtiöiden kyseenalaiseen, Yhdysvaltojen kansanmurhasodista hyötyvään joukkoon ovat nyt siis liittyneet myös geenimuunteluun erikoistuneet yhtiöt, etunenässä ruokajätti Monsanto.

    Ylen kanavilla hiljattain esitetty Monsanto-dokumentti kertoi karua kieltään yhtiön tavoitteista. Monsanto pyrkii maailmanlaajuiseen ruokatuotannon monopolistiseen hallintaan ja tyranniaan.

    Presidentti Barack Obama on todennut, että Yhdysvaltojen ulkopolitiikan on palveltava maan suuryhtiöiden etuja maailmalla.

    Geenimuuntelutyrannian istuttaminen miehitettyihin Irakiin ja Afganistaniin on tyly osoitus tämän politiikan käytännön seurauksista. Minkähän maan maanviljelijät Yhdysvallat seuraavaksi aikoo ”vapauttaa” perinteisistä viljelymenetelmistä?

    * * *

    Niin sanotun sikainfluenssan on sanottu olevan lähtöisin Meksikosta. Epidemian todennäköiseksi sylttytehtaaksi on mainittu eräs yhdysvaltalaisen, maailman suurimman sikojen tuottajan, Smithfield Corporationin lukuisista jättimäisistä sikatiloista Veracruzissa Meksikossa.

    Yhtiö kiistää väitteen. Maailman terveysjärjestö WHO on kuitenkin varoittanut jo vuosien ajan jättikokoisten tilojen kasvattavan uusien epidemioiden riskiä. Yhtiöt tietenkin tekevät kaikkensa, jotta mitään rajoituksia tai sääntelyä ei saataisi aikaan.

    Sikainfluenssan alkuperää koskevat tiedot ovat kuitenkin ristiriitaisia. Täyttä varmuutta ei ole myöskään viruksen kyvystä siirtyä ihmisestä toiseen tai ihmisen ja sian välillä. Esimerkiksi Kanadassa Albertassa on ilmennyt tautitapauksia, joiden yhteyttä Meksikoon ei ole kyetty vedenpitävästi osoittamaan. Lisäksi Albertassa ainoastaan siat ovat saaneet tartunnan, eivät farmilla työskentelevät ihmiset.

    Tautiepidemiaa verukkeena käyttäen Yhdysvallat on kuitenkin jo kiristänyt turvatoimia Yhdysvaltojen ja Meksikon rajalla. On myös epäilty, että epidemiaa käytetään pelon ilmapiirin ja paniikkitunnelman luomiseen sekä huomion kiinnittämiseen pois finanssikriisin kaltaisista vakavammista ongelmista.

    TOMMI LIEVEMAA

    Kirjoittaja on espoolainen muusikko ja SKP: eurovaaliehdokas.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Fatah arvioi rauhanprosessin perintöä uudelleen kuva Mujaddara
    Politiikka
    20.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Bassam Zakarneh: Rauhanprosessin rakentaneet johtajat ovat epäonnistuneet – Suomenkin arvioitava politiikkaansa uudelleen

    Suomen syvenevä puolustusyhteistyö Israelin kanssa sekä keskustelu Palestiinan valtion tunnustamisesta ovat nostaneet esiin kysymyksiä suomalaisen ulkopolitiikan arvoista ja ni

    20260910 142615
    Ulkomaat
    19.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Toimittajien havainnot voivat auttaa myös Kiinaa näkemään omat ongelmansa

    20260911 201038
    Kulttuuri
    18.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kiinalainen pukeutuu dynastiaan

    20260909 092918
    Uutiset
    17.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleisöt siirtyvät sosiaaliseen mediaan

    Jättikettujen ylijalostus näkyy uusissa kuvissa suomalaisilta turkistarhoilta, joissa eläinten hyvinvointi on vakavasti heikentynyt. Kuva Project 1882
    Kotimaa
    5.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinjärjestöt vaativat turkistarhauksen kieltoa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!