Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    VIIKON PAKINA: Kun Soinin päässä naksahti

    Arkiston arkiston artikkeli
    15.5.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 19 / 15.5.2009

    Tammikuun lopussa Timo Soini ilmoitti juhlallisesti ”plokissaan”, että hän ei suin surminkaan asetu ehdolle EU-vaaleissa. Maaliskuun lopulla Soini käänsi takkinsa ja ilmoittautui ehdolle. Soinin tunnettu hokema ”Missä EU, Siellä ongelma” vaihtui muotoon ”Missä EU, siellä Soini”.

    Soini kertoi olleensa pitkään sitä mieltä, että ei lähde mukaan. ”Sitten päässäni naksahti, että jos en tee tätä, murehdin sitä loppuelämäni.”

    ”En ole takinkääntäjä. Olen muuttanut mieltäni, se on toinen asia”, Soini puolustautui. Mikä ero näillä kahdella on, sitä hän ei pystynyt hahmottamaan.

    Vuosikausia Soini julisti vastustavansa EU:ta ja vaativansa siitä eroamista vaikka kansanäänestyksen avulla. Maaliskuussa hän katsoi, että Suomen eroaminen ”ei ole nyt tarpeellista”. Soini siis ryhtyi kannattamaan EU-jäsenyyttä.

    * * *

    Soinin päässä naksahteli myös Nato-jäsenyyden suhteen.

    Vielä vuoden 2006 presidentinvaalikampanjan alussa Soinin kerrottiin vastustavan ”selkeästi” myös Suomen Nato-jäsenyyttä.

    Vähitellen hänen kantansa epämääräistyi tyyliin ”Nato-jäsenyys ei nyt ole ajankohtainen, mutta asiaa on voitava harkita tarvittaessa uudestaan.”

    Sen sijaan Soinin eurovaaliehdokkuudesta torppaama Jussi Halla-aho kirjoitti jo vuonna 2007, että Suomen on pyrittävä Nato-jäsenyyteen.

    Huhtikuussa 2008 uusisuomi.fi:lle antamassaan haastattelussa Soini liputti jo avoimesti Nato-jäsenyyden puolesta. Hän tarjosi Suomelle turvallisuuspoliittisena ja turvatakuuratkaisuna Norjan Nato-mallia.

    ”Mieluummin Nato kuin EU. Sotilaalliset turvatakuut voi saada vain Natossa.” Soini on siis valmis viemään Suomen Naton jäseneksi.

    Kuten aina, Soinilla oli myös porsaanreikä. Soini muistutti, että hänen Nato-kantansa on henkilökohtainen, ei puolueen kanta.

    Ihan omissa nimissäänhän Soini tietysti ehdotti myös kovan linjan kokoomuslaista Sauli Niinistöä Suomen ehdokkaaksi EU:n komissioon.

    Missähän lienee persuja äänestävän kuluttajansuoja tässäkin asiassa?

    Helsingin Sanomat muuten vaikeni lemmikkinsä takinkäännöksestä Nato-asiassa. Ainakaan meidän leikekokoelmastamme enempää kuin netistäkään sellaista Hesarin uutista ei löydy.

    * * *

    No, eipä näytä olevan häävi vasemmistoliiton eikä SDP:n äänestäjienkään kuluttajansuoja.

    Vasemmistoliiton entinen puheenjohtaja Suvi-Anne Siimes on asettunut yhdessä muun muassa Björn Wahlroosin kanssa kovan linjan kokoomuslaisen työnantajapomon ja euroehdokkaan Risto E.J. Penttilän tukijaksi.

    Eikä ole kauaakaan, kun SDP:n entinen puheenjohtaja Eero Heinäluoma ja varapuheenjohtaja Maria Guzenina-Richardson ehdottivat Siimestä puolueensa ehdokkaaksi vuoden 2012 presidentinvaaleissa.

    – Älkää heittäkö helmiä sioille, varoitti jo Jeesus Nasaretilainen vuorisaarnassaan. Ja sehän sopii ohjeeksi myös äänestettäessä.

    EERO


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    YKn yleiskokous päätti vuonna 1977, että marraskuun 29. päivästä tulee kansainvälinen Palestiina solidaarisuuspäivä. Kuva Brahim Guedich CCO 4.0
    Uutiset
    26.11.2025
    Toimitus

    Paleface, Hakam, Fardoos Helal ja Dj Abdo Palestiinan solidaarisuustapahtumassa 29.11. Arbiksella

    Globaalisti vietetään lauantaina 29. marraskuuta YK:n kansainvälistä Palestiinan solidaarisuuspäivää.

    Uudessakaupungissa asuvan Suomisen työelämä kattaa yli neljä vuosikymmentä suomalaisessa teollisuudessa.
    Politiikka
    25.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Juha Suomisen työura kertoo työväenluokan arjesta

    piipaasihteeri 2
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Heikki Ekman
    Tilaajille

    Kanna sinä köyhä sitä kuormaasi

    Punaposki kolumni
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Punaposki
    Tilaajille

    Järjetön, järjetön urheilumaailma

    DSC 6210
    Mielipiteet
    24.11.2025
    SKP
    Tilaajille

    Ihmisyyden rajaaminen johtaa fasismiin

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!