Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Miljardien päivityksiä sotaleluihin

    Arkiston arkiston artikkeli
    15.5.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 19 / 15.5.2009

    Nato-yhteensopivat Hornet-hävittäjät kisaavat Lapin keväisellä taivaalla. Mukaan tämän viikon yhteissotaharjoitukseen oli saatu myös naapurimaan Ruotsin JAS-Gripen-kalustoa. Molemmista maista osallistuu noin 60 henkilöä ja kuudesta kymmeneen lentokonetta.

    Harjoittelu on varmasti tarpeen nyt kun Horneteja ollaan virittämässä ilmapuolustuksen lisäksi pommitus- ja rynnäkkökoneiksi.

    Torniolainen rauhanaktiivi ja Suomen kommunistisen puolueen eurovaaliehdokas Aapo Toivanen hämmästelee sotaleikkien aiheuttamaa ekologista ja taloudellista tuhoa.

    – Hävittäjäfirmojen osakkeenomistajat nauravat. Jokunen euro rakastamiamme veroja siihen saadaan kulumaan, kun jopa kymmenen lentokonetta tuo meille kesän lähemmäksi lämmittämällä Lapinkin ilmastoa, sanoo Toivanen.

    Sotateollisuus tahkoo voittoja

    Hornetien Nato-yhteensopivuuden ja hyökkäysvalmiuden kehittäminen tulee Puolustusministeriön omien laskelmien mukaan maksamaan jopa 1,6 miljardia euroa. Pääkaupunkiseudun ohjuspuolustusjärjestelmän aikaistettu päivitys maksaa ohjuksineen ja tutkajärjestelmineen yli 600 miljoonaa euroa.

    Aapo Toivanen huomauttaa, että ihmisten eriarvoisuus ja pahoinvointi on yksi konflikteja ruokkiva seikka.

    – Mikäli aserahaa käytettäisiin esimerkiksi perusturvaan ja vähäosaisten elämänlaadun parantamiseen, vähenisivät muun muassa ihmisten kiinniottamisella elävien turvallisuusalan yritysten voitot.

    Toivasen mukaan valtamedia vaikenee sotateollisuuden tuottamista jättivoitoista.

    – Kuinka paljon on tutkittu sitä, ovatko sotateollisuudesta voittonsa ammentavat tahot tukeneet poliitikkoja heidän vaalikampanjoissaan ja omistavatko poliitikot sotateollisuuteen kytköksissä olevia osakkeita? Kuinka moni asefirma lomauttaa nyt taantuman aikaan työntekijöitään? kysyy Toivanen.

    Mistä Stubb vaikeni?

    Espoolainen Tommi Lievemaa on seurannut Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittista lähentymistä Natoon ja Yhdysvaltoihin.

    – Yhdysvaltain ilmavoimien kone laskeutui huhtikuun lopulla Pirkkalan lentokentälle tv-kameroiden seuratessa tätä merkittävää tapahtumaa. Tarkoituksena oli harjoitella maamme ilmatilassa Suomen ilmavoimien amerikkalaisvalmisteisten Hornet-hävittäjien tankkausta ilmassa. Tällä vauhdilla Suomen terävin intelligentsia, Jyrki Katainen ja Jyri Häkämies kumppaneineen, johdattavat meidät lopullisesti taivasten valtakuntaan eli Nato-jäsenyyteen, tuumii Lievemaa.

    Tommi Lievemaa pitää ulkoministeri Alexander Stubbin vierailua Yhdysvaltoihin häpeällisenä.

    – Ulkoministeri Hillary Clinton oli Stubbin mukaan kiitellyt Suomea panoksestamme Afganistanin sodassa. Stubb ei sanallakaan maininnut Clintonille esimerkiksi USA:n hiljattaista yli sata siviiliä tappanutta ilmaiskua – puhumattakaan että hän olisi tuominnut sen. Stubb ei myöskään ottanut puheeksi USA:ssa vellovaa kidutusskandaalia eikä vaatinut joukkojen vetämistä Irakista eikä Afganistanista. Suomi on ulkoministeri Stubbin johdolla täydellisen rähmällään maailman johtavan supervallan edessä, toteaa Lievemaa.

    MARKO KORVELA


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    YKn yleiskokous päätti vuonna 1977, että marraskuun 29. päivästä tulee kansainvälinen Palestiina solidaarisuuspäivä. Kuva Brahim Guedich CCO 4.0
    Uutiset
    26.11.2025
    Toimitus

    Paleface, Hakam, Fardoos Helal ja Dj Abdo Palestiinan solidaarisuustapahtumassa 29.11. Arbiksella

    Globaalisti vietetään lauantaina 29. marraskuuta YK:n kansainvälistä Palestiinan solidaarisuuspäivää.

    Uudessakaupungissa asuvan Suomisen työelämä kattaa yli neljä vuosikymmentä suomalaisessa teollisuudessa.
    Politiikka
    25.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Juha Suomisen työura kertoo työväenluokan arjesta

    piipaasihteeri 2
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Heikki Ekman
    Tilaajille

    Kanna sinä köyhä sitä kuormaasi

    Punaposki kolumni
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Punaposki
    Tilaajille

    Järjetön, järjetön urheilumaailma

    DSC 6210
    Mielipiteet
    24.11.2025
    SKP
    Tilaajille

    Ihmisyyden rajaaminen johtaa fasismiin

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!