Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Leikkuri vierailee Tampereella

    Arkiston arkiston artikkeli
    9.4.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 14 / 9.4.2009

    Tampereen kaupungin verotulot ovat tänä vuonna arviolta 45 miljoonaa euroa budjetoitua pienemmät. Tämän vuoksi kaupungin johto vaatii 30 miljoonan euron menoleikkauksia, joista 12,1 miljoonaa muodostuisi henkilöstön palkoista ja lomarahoista nipistämällä.

    Kaupungin kaikki kuusi henkilöstöjärjestöä ovat toistamiseen torjuneet säästöleikkaukset kohtuuttomana vaatimuksena, sillä henkilöstö osallistuu jo talkoisiin tekemällä työtä alipalkattuna ja ylikierroksilla.

    Lisäksi lama ja kaupungin vuotuinen 2 000-3 000 hengen väestönkasvun lisäävät palvelutarvetta. Erityisen kireä tilanne on sosiaali- ja terveystoimessa, jossa paikoin ollaan palvelujen toimivuuden ja laillisuuden rajoilla.

    – Jos kaupungin lähtökohta on toimivien palvelujen ylläpitäminen, niin se ei onnistu henkilöstön palkoista ja lomarahoista leikkaamalla. Jo nyt toimitaan jaksamisen äärirajoilla. Lisäksi lomarahoista leikkaaminen olisi vuoden 2007 mukaisen sopimuksen vastainen palkanalennus, sanoo Tampereen kaupungin tehyläisten varapääluottamusmies, sairaanhoitaja Johanna Hirvimies.

    Tehyläiset odottavat nyt kaupungin johdon vastausta ja miettivät jatkotoimia. Johanna Hirvimiehen mukaan neuvotteluvalmius on yhä, mutta linjasta ei tingitä.

    – Kaupunki ei voi yksipuolisesti irtisanoutua tekemästään sopimuksesta. Emmekä järjestönä voi suostua luopumaan siitä, sillä se veisi pohjan koko sopimusjärjestelmän uskottavuudelta.

    Valtion vastuuta ja vastaantuloa odotetaan myös avuksi, sillä julkisella vallalla on lain mukainen vastuu väestön terveydestä.

    – Kuntien pakkolainojen takaisinmaksu ja valtionosuuksien korottaminen pitäisi ottaa nyt vakavasti keskusteluun. Mutta jos valtiolta tulee lisää rahaa, se pitää ehdottomasti korvamerkitä. Muuten se menee ties minne, se on nähty monta kertaa, painottaa Johanna Hirvimies.

    Hän toteaa, että sisäisiäkin keinoja on. Toimintoja järkeistämällä voidaan saada lisää tehoa ja henkilöstön hyvinvoinnista huolehtimalla vähenevät sairauspoissaolot ja sijaisten tarve.

    – Sähköinen potilastietojärjestelmä pitää saada kuntoon, sillä nykyisellään se vie tarpeettomasti aikaa, rahaa ja henkilöstön voimavaroja.

    Mistä riittää rahaa

    yksityistämiseen?

    Eteläisen Suomen suurten kaupunkien tavoin hoitoalalla on vielä kysyntää ja tarjontaa Tampereella, mutta työolojen heikkeneminen ja palkkoihin kohdistuvat leikkausuhkat nakertavat alan vetovoimaa ja Tampereen mainetta kuntatyönantajana.

    – Heikennyksiin ei ole enää varaa, vaan kaupungin tulee pikaisesti kohottaa profiiliaan hyvänä ja luotettavana työnantajana, jatkaa Johanna Hirvimies.

    Kyse ei siis ole vain henkilöstön palkoista, vaan palvelujen tuotantovarmuudesta ja kyvystä vastata kuntalaisten tarpeisiin. Säästöt ajavat ojasta allikkoon, sillä kaupungin palvelujen heikkeneminen pohjustaa yksityisten palvelutuottajien entistä suurempaa osuutta terveyspalvelujen tuottajana.

    – Toistaiseksi kaupunkilaiset ovat olleet varsin hiljaa. Mutta siinä vaiheessa kun heikennykset purevat merkittävästi kuntalaisten palveluihin, voi ilmapiiri muuttua.

    Johanna Hirvimiehen mukaan terveysasemien kesäsulkemiset ja Hatanpään päivystyksen siirtyminen toukokuun alusta sairaanhoitopiirin Acuta-pisteeseen voivat olla toiminnallisen kriisin alku.

    – Kun Acutaan valitaan vain akuuttihoitoa tarvitsevia, miten alueelliset terveysasemat voivat vastata muun hoidon lisääntyvään tarpeeseen pienenevillä voimavaroilla. Kuka vetää akuutin ja muun hoidon rajan, ja millä kriteereillä se tehdään?

    Tampereen kaupunki rakennutti Hervantaan tilat MedOnelle ja ostaa siltä lääkäripalveluja 1,5-kertaisella hinnalla omatuotantoon verrattuna. Uuteen Hatanpään yksikköön palveluntuottajaksi on valittu MedOne, jolta kaupunki ostaa tänä vuonna palveluja 3,1 miljoonan euron edestä. Eikö tässä olisi säästökohteita?

    – Vastaus sisältyy jo kysymykseen. Tehyläisiä ihmetyttää se, että kaupunki ei ole ilmeisesti aikonutkaan hoitaa uutta yksikköä omana tuotantonaan, ainakaan yhtään työntekijää ei ole haettu, vastaa Johanna Hirvimies.

    HANNU OITTINEN


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Uusi selvitys perustuu keväällä 2025 aloitettuun laajaan kartoitukseen huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberuhkiin varautumisesta. Kuva CSIRO CCO 3.0
    Uutiset
    14.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kyberkypsyys junnaa – tuore selvitys varoittaa hitaasta teknologiasta

    Huoltovarmuuskeskuksen (HVK) tuore selvitys toimialojen kyberkypsyydestä piirtää kuvan Suomesta, jossa teknologinen murros kiihtyy, mutta yritysten kyberturvallisuuden kehitys e

    Aalto yliopiston tutkimus paljastaa, miten verkon käyttö kietoutuu stressiin ja yhteiskunnallisiin rakenteisiin. Kuva Tony Webster CCO 4.0
    Tutkimus
    13.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Some väsyttää, uutiset yllättäen helpottavat – näin netti vaikuttaa mieleen

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    EVAn mukaan suomalaiset tunnistavat EUn merkityksen, mutta suhtautuvat taloudellisen vastuun laajentamiseen aiempaa epäluuloisemmin. Kuva Globetrotter19 CCO 3.0
    Politiikka
    12.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n yhteisvelka kohtaa kasvavaa epäluuloa – tutkimus paljastaa poliittisen eliitin etääntymisen kansalaisista

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!