Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Israel moraalisessa kriisissä

    Arkiston arkiston artikkeli
    27.3.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 12 / 27.3.2009

    Israelin moraalinen rappio syvenee. Sitä osoitti jo raaka kansanmurhahyökkäys Gazaan. Sitä osoittaa se, että fasistisen ja rasistisen puolueen Yisrael Beiteinun johtaja Avigdor Lieberman istutetaan ulkoministerin paikalle. Ja sitä osoittavat paljastukset israelilaisten sotilaiden julmuuksista Gazassa.

    Joukko sotilaita antoi lausuntoja, joista paljastuu tietoinen palestiinalaisten siviilien tappaminen ja omaisuuden tuhoaminen. Sotilaiden mukaan julmuuksiin syyllistyttiin, koska sotilaille annetut ohjeet ja yleinen ilmapiiri sotakentillä mahdollistivat sen.

    Yhden lausunnon mukaan tarkka-ampuja ampui kylmäverisesti iäkkään palestiinalaisnaisen tämän kävellessä sadan metrin päässä asunnosta, jonka sotilaat olivat vallanneet tukikohdakseen. Toisessa tunnustuksessa tarkka-ampuja ampui palestiinalaisnaisen ja tämän kaksi lasta, kun he kävelivät israelilaissotilaiden harhauttamina kielletylle alueelle.

    Kolmas sotilas kertoi palestiinalaisten omaisuuden tuhoamisesta, kun siviiliasuntoja vallattiin tukikohdiksi. Kaikki kotien tavarat yksinkertaisesti heitettiin ikkunasta ulos. Myös palestiinalaiskotien häpäiseminen oli sotilaille rutiinia. Sotilaat tuhosivat asuntoja, sotkivat niitä ulosteella ja töhrivät seinille solvaavia tekstejä, kuten ”Kuolkaa kaikki”

    Sotilaiden kertomuksissa paljastuu yleinen arabivastainen ilmapiiri ja käsitys, jonka mukaan palestiinalaisten henki on arvoltaan paljon vähäisempi kuin israelilaisten sotilaiden. Sotilaat määrättiin ampumaan myös pelastustyöntekijöitä.

    Armeijan rabbit julistivat sotilaille, että hyökkäyksessä Gazaan oli kyse ”uskonnollisesta sodasta” vääräuskoisia vastaan.. ”Heidän viestinsä oli selvä: olemme juutalaisia ja ihme toi meidät tähän maahan. Jumala johdatti meidät tänne ja tehtävämme on taistella karkottaaksemme vääräuskoiset, jotka häiritsevät pyhän maan valloitusta.”

    Israelin puolustusministeri vakuutti tuoreeltaan, että kyse on ”yksittäistapauksista”. Armeijan päällikkö Gabi Ashkenazi väitti olevan vaikeaa uskoa, että israelilaiset sotilaat olisivat ”tarkoituksellisesti tuottaneet harmia palestiinalaisille siviileille, koska Israelin puolustusvoimat on moraalinen armeija”. Hänkin leimasi rikokset ”yksittäisiksi tapauksiksi”.

    Todellisuudessa ihmisoikeusjärjestöt raportoivat israelilaisjoukkojen julmuuksista jo hyökkäyksen aikana. Monet nettisivut täyttyivät riipaisevista kuvista murhatuista siviileistä, joukossa paljon lapsia. Tietoa oli saatavissa jo kolme kuukautta sitten. Sitä ei vain haluttu uskoa.

    Eikä kyse ole armeijan tai yksittäisten sotilaiden omavaltaisuuksista, vaan koko valtio ja sen poliittiset johtajat ovat sotimalla, sortamalla, miehittämällä ja väärällä ylemmyyden ideologialla mädättäneet itsensä moraalisesti.

    Ovat rabbit höpisseet mitä tahansa, kyse ei tietenkään ole juutalaisuudesta kansana eikä uskontona, vaan juutalaisuuden väärinkäytöstä ja häpäisystä. Kyse on imperialismista ja sionismista.

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Uusi selvitys perustuu keväällä 2025 aloitettuun laajaan kartoitukseen huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberuhkiin varautumisesta. Kuva CSIRO CCO 3.0
    Uutiset
    14.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kyberkypsyys junnaa – tuore selvitys varoittaa hitaasta teknologiasta

    Huoltovarmuuskeskuksen (HVK) tuore selvitys toimialojen kyberkypsyydestä piirtää kuvan Suomesta, jossa teknologinen murros kiihtyy, mutta yritysten kyberturvallisuuden kehitys e

    Aalto yliopiston tutkimus paljastaa, miten verkon käyttö kietoutuu stressiin ja yhteiskunnallisiin rakenteisiin. Kuva Tony Webster CCO 4.0
    Tutkimus
    13.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Some väsyttää, uutiset yllättäen helpottavat – näin netti vaikuttaa mieleen

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    EVAn mukaan suomalaiset tunnistavat EUn merkityksen, mutta suhtautuvat taloudellisen vastuun laajentamiseen aiempaa epäluuloisemmin. Kuva Globetrotter19 CCO 3.0
    Politiikka
    12.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n yhteisvelka kohtaa kasvavaa epäluuloa – tutkimus paljastaa poliittisen eliitin etääntymisen kansalaisista

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!