Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    VIIKON KOLUMNI: Pisara valtameressä

    Arkiston arkiston artikkeli
    27.3.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 12 / 27.3.2009

    Haluatko satakertaistaa blogisi kävijämäärän? Se on helppoa. Kirjoita hyväksyvästi maahanmuutosta ja päivittele muukalaisvihamielisyyden nousua. Pistä tageiksi eli avainsanoiksi Jussi Halla-aho, rasismi ja muukalaisviha – niin jo alkaa tapahtua.

    Kun julkaisin blogissani tässä lehdessä olleen kolumnini ”Muukalaisvihamielisyys roihuaa internetissä”, kävijöiden tulva alkoi. Parissa päivässä blogissa oli yli 1 000 käyntiä. Normaalisti – lukuun ottamatta kunnallisvaalien aikaa – lukijoita on julkaisupäivänä vain 10-15, väliaikoina vielä vähemmän.

    Ajatuksiani tiukasti polemisoivia kommentteja tuli lähes 40, kun koko kahden vuoden blogikirjoittelun aikana on tullut noin kuusi kommenttia – siis yhteensä.

    Kommentit olivat asiallisia, koska kirjoittajat tiesivät, että blogin pitäjä voi poistaa ne, jos teksti on alatyylistä. Kävijälaskuristani näkyi, että kävijät tulivat pääasiassa sivulta hommaforum.org. Lähdin tutkimaan, mikä se on.

    Tämä hommaforum sanoo olevansa maahanmuuttokriittinen keskustelufoorumi. Lähinnä se vaikuttaa Jussi Halla-ahon fanisivustolta. Sieltä löytyi linkki blogiini ja ”typerä, sinisilmäinen kommunistitäti” sai siellä märkää rättiä molemmille poskille. Eikä kaikki teksti ollut ihan korrektia.

    * * *

    Tämän kylmän ja räntäsateisen maan vastaanottamat pakolaiset ja maahanmuuttajat ovat pisara valtameressä verrattuna maailman laajuiseen muuttoliikkeeseen, se pitäisi olla myös hommalaisille selvää. Maasta toiseen muuttajia on satoja miljoonia joka vuosi. Pakolaisina toiseen maahan pyrki viime vuonna 10 miljoonaa ihmistä ja edellisinä vielä enemmän. Suomeen tuli muutama tuhat.

    Vapaa liikkuvuus on ihmisten perusoikeus. Siinä virrassa muuttaa tietysti rajojen yli myös rikollisia ja huijareita. Viranomaisten tehtävä on selvittää huijaukset ja ottaa kiinni rikolliset – mitäpä tuosta sen enempää suuta pieksemään hommaforumilla.

    Pienestä Suomesta muutti viime vuosisadan mittaan noin miljoona ihmistä ulkomaille. Ruotsiin muutti 1960-70 luvuilla 300 000 suomalaista. Suomessa ei silloin ollut sotaa tai poliittista vainoa, joten selkeästi leveämmän leivän perään lähdettiin. Onko meillä mitään moraalista oikeutta tuomita rutiköyhistä maista Suomeen tulevia maahanmuuttajia?

    Jotkut Ruotsiin muuttaneista suomalaisista putosivat siellä sosiaaliturvan varaan, alkoholisoituivat tai lähtivät rikollisille poluille. Ruotsin valtio ei palauttanut heitä Suomeen, vaan hoiti homman. Ruotsalaisissa lehdissä toistui siihen aikaan rikosuutisten otsikkona ”En finne igen”. Muistakaamme tämä, ja ihmisten erilaisuus. Sivistyneen, vauraan maan on autettava heikoimpia, olivatpa he kotoisin Timbuktusta tai Suomesta.

    MARJALIISA SIIRA


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    20260910 142615
    Ulkomaat
    19.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Toimittajien havainnot voivat auttaa myös Kiinaa näkemään omat ongelmansa

    Harvoin pääsee kuulemaan korkean tason kiinalaiselta puoluejohtajalta näin suoraa viestiä toimittajille: kertokaa, mitä näette, myös silloin, kun havaitsette ongelmia.

    20260911 201038
    Kulttuuri
    18.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kiinalainen pukeutuu dynastiaan

    20260909 092918
    Uutiset
    17.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleisöt siirtyvät sosiaaliseen mediaan

    Jättikettujen ylijalostus näkyy uusissa kuvissa suomalaisilta turkistarhoilta, joissa eläinten hyvinvointi on vakavasti heikentynyt. Kuva Project 1882
    Kotimaa
    5.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinjärjestöt vaativat turkistarhauksen kieltoa

    Budjettiriihen päätökset kiristävät hyvinvointialueiden ja kuntien taloutta, arvioivat useat vasemmistolaiset toimijat. Kuva Ypsilon CCO 0.0
    Politiikka
    4.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miten budjetti 2027 vaikuttaa hyvinvointialueisiin ja sote‑palveluihin?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!