Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    VIIKON KOLUMNI: Luokkataistelua ja valtioteoriaa

    Arkiston arkiston artikkeli
    20.3.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 11 / 20.3.2009

    Helsingin marxismin klassikkopiirissä luettiin viimeksi Leninin esittely Karl Marxista ja Marxin ajattelusta, jonka Lenin kirjoitti alun perin 1914 Granatin sanakirjaa varten. Vaikka Leninin tekstillä on ikää kohta sata vuotta, ei voi välttyä hämmästelemättä jälleen tekstin ajankohtaisuutta.

    Viime viikkojen politiikka on ollut niin täynnä ristiriitaisuuksia ja omituisuuksia, ettei niistä saa tolkkua kuin dialektiikalla. ”Yhteiskunnan toisten jäsenten pyrkimykset ovat päinvastaisia kuin toisten”, kirjoittaa Lenin. Kyse on siis luokkataistelusta, jota Suomessa tällä hetkellä menestyksekkäimmin käy porvaririntama kokoomuksen johdolla – vielä toistaiseksi.

    Kannattaa myös palauttaa muistiin Leninin Marxilta lainaama viisaus: porvaristo on aina taipuvainen kavaltamaan kansan.

    * * *

    Karl Marx -seurassa on keskusteltu, pitäisikö syksyllä järjestää seminaari marxilaisesta valtioteoriasta. Tälle tuntuu olevan selkeä tarve.

    Vasemmistoonkin näyttää pesiytyneen valtiokäsityksiä, jotka ovat suorastaan marxilaisuuden vastaisia. Valtiokoneisto ei ole mikään kapitalismin vastapaino, vaan hallitsevan luokan ase, jota se käyttää oman asemansa turvaamiseen.

    Friedrich Engelsin mukaan valtion tehtävänä on säädellä luokkaristiriitoja hallitsevan luokan eduksi.

    ”Valtio ei ole mikään neutraali yhteiskunnan ulkopuolinen voima, eivätkä valtion ja yhteiskunnan edut ole samoja”, hän kirjoitti.

    Kapitalismin kehityksen eri vaiheissa hallitseva luokka on käyttänyt valtioasetta milloin milläkin tavalla. Esimerkiksi kovan uusliberalistisen politiikan istuttaminen Chileen 1970-luvulla tuskin olisi onnistunut ilman Pinochetin fasistista hallintoa. Valtiovallalla pakotettiin kansaa vapaaseen markkinatalouteen.

    Se, että finanssikriisin vuoksi esimerkiksi USA:ssa valtio ottaa hallintaansa pankkeja tai yhtiöitä, ei ole mitään sosialismia. Valtaa pitävä luokka vain käyttää valtiota hyväkseen kun sen edut ovat uhattuina.

    * * *

    Maailmalla on talouskriisin myötä virinnyt kunnollistakin keskustelua sosialismin ja kommunismin mahdollisuuksista.

    Suomessakin kommunistit ovat ajan hermolla. Reilun viikon kuluttua lauantaina järjestävät Helsingin yliopiston kommunistit yhdessä DSL:n ja SKP:n kanssa Helsingin yliopistolla tasokkaan seminaarin teemalla talouskriisi ja Marx. Keskustelua jatketaan myös huhtikuun lopulla Suomen sosiaalifoorumissa.

    MARKO KORVELA

    Kirjoittaja on Tiedonantajan toimittaja.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    YKn yleiskokous päätti vuonna 1977, että marraskuun 29. päivästä tulee kansainvälinen Palestiina solidaarisuuspäivä. Kuva Brahim Guedich CCO 4.0
    Uutiset
    26.11.2025
    Toimitus

    Paleface, Hakam, Fardoos Helal ja Dj Abdo Palestiinan solidaarisuustapahtumassa 29.11. Arbiksella

    Globaalisti vietetään lauantaina 29. marraskuuta YK:n kansainvälistä Palestiinan solidaarisuuspäivää.

    Uudessakaupungissa asuvan Suomisen työelämä kattaa yli neljä vuosikymmentä suomalaisessa teollisuudessa.
    Politiikka
    25.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Juha Suomisen työura kertoo työväenluokan arjesta

    piipaasihteeri 2
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Heikki Ekman
    Tilaajille

    Kanna sinä köyhä sitä kuormaasi

    Punaposki kolumni
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Punaposki
    Tilaajille

    Järjetön, järjetön urheilumaailma

    DSC 6210
    Mielipiteet
    24.11.2025
    SKP
    Tilaajille

    Ihmisyyden rajaaminen johtaa fasismiin

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!