Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Ryhtiä työväenurheiluun ja kansanliikuntaan

    Arkiston arkiston artikkeli
    6.2.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 5 / 6.2.2009

    Äskettäin 70 vuotta täyttänyt työväenurheilun veteraani Teuvo Salonen valittiin loppuvuodesta maineikkaan TUL:n seuran Ylöjärven Ryhdin puheenjohtajaksi. Mutta ei ikä miestä ja seuraa pahenna, sillä ikivireä Salonen on tarttunut nuijaan topakalla kädellä.

    – Vastuun kantajia ei löydy helpolla, joten otin homman vastaan kun pyydettiin. Seuran perustoimintojen lisäksi tänä vuonna tärkeä on kesäkuussa Tampereella pidettävä TUL:n liittojuhla. Ylöjärven Ryhti järjestää liittojuhlan voimanostokisat ja Nokialla pidettävät TUL:n avoimet yleisurheilukisat työllistävät myös meitä, Teuvo Salonen sanoo.

    Liittojuhla on

    koonnut ryhtiläisiä

    Liittojuhla on ollut Ryhdille aina yhdistävä ja työllistävä asia. Vuosikymmenten mittaan liittojuhlassa ovat esiintyneet esimerkiksi Ryhdin naisvoimistelijat. Salonen toivoo liittojuhlasta piristystä seuralle yleensäkin, mutta erityisesti yleisurheilulle, joka on hiipunut takavuosien loiston päivistä.

    – Meillä on hyvin lupaava juoksijatyttö. Toivottavasti hän jaksaa itse ja myös innostaa muita esimerkillään. Yleisurheilu vaatii harrastajaltaan paljon enemmän verrattuna joukkuelajeihin.

    Parhaina päivinään 3 000 jäsentä koonnut seura on nyt vajaan 2 000 jäsenen yhdistys, mutta edelleenkin iso ja merkittävä. Jäsenmäärää on syönyt ikääntymisen ja muiden seuran sisäisten syiden lisäksi yksi uusi ilmiö.

    – Sekä TUL:n että SUL:n tamperelaisseurat ovat laajentaneet toimintaansa Ylöjärven puolelle. Ilves ja Tappara ovat tehneet niin jo pitkään, nyt myös KooVee. Rantaperkiön Isku on tuonut naisvoimistelutoimintaansa Ylöjärvelle. Se on toki TUL:n toimintaa, lohduttelee Salonen.

    Joskus 1980-luvulla alkanut toiminnan eriytyminen jaostoihin ja niiden itsenäistyminen taloutta myöten on Teuvo Salosen mukaan heikentänyt seuran kokonaisvoimaa. Yhteishenki on hiipunut jaostojen pelatessa omiin pusseihinsa.

    – Mutta jalkapallo, lentopallo, salibandy ja hiihto ovat voimissaan. Ja hiihdon harrastajat pyöräilevät kesäisin, joten toimintaa on vuoden ympäri. Uusia nuoria tulee mukaan, mutta myös veteraanijaosto toimii. Toivottavasti saamme porukan veteraanien MM-kisoihin Lahteen, se olisi hieno kokemus.

    Liikunnassa pitää

    olla vaihtoehto

    Teuvo Salonen suuntaa kipakkaa kritiikkiä Ylöjärven kaupunkia kohtaan, sillä Räikän kentän epäonnistunut remontti vei edellytykset kunnon kisojen järjestämiseltä.

    – Vuosien väännön jälkeen huoltorakennus luvattiin korjata, mutta toteutuksessa ei kuultu seurojen asiantuntijoita. Niinpä perinteisiä juhannuskisoja ei voitu pitää, ja se on lamannut Ryhdin ja koko Ylöjärven yleisurheilua. On vaarana, että juhannuskisat loppuvat kokonaan, suree Teuvo Salonen.

    Mutta arvostelun ohessa Salonen antaa myös tunnustusta Ylöjärven kaupungin liikuntatoimelle Hän on ollut mukana vapaa-aikalautakunnassa, joten kaiken kansan liikuntaharrastukset ja niiden edellytykset ovat tuttuja.

    – Urheilutalo ja uimahalli toimivat ja ovat kovassa käytössä, latuverkosto on hieno ja pyöräilyväylät ovat kunnossa moneen suuntaan, kunhan vielä talvikunnossapito saataisiin toimimaan. Mutta koululiikuntaan olisi satsattava nykyistä enemmän, että lapset oppisivat liikunnallisen elämäntavan, sanoo TUL:n veteraani Teuvo Salonen.

    Ylöjärvi kasvaa huikeaa vauhtia monella tavalla. Mutta kaupungin harjoittama varakkaiden elämäntavan suosiminen asuntopolitiikassa ei miellytä Teuvo Salosta, joka syksyn kuntavaaleissa oli SKP:n ehdokkaana.

    – Suuntaa on muutettava tavallisia kaupunkilaisia suosivaksi. Toivottavasti tätä kaiken kansaa linjaa suositaan myös liikuntatoimessa, eikä lähdetä toteuttamaan suuren rahan kerskahankkeita. TUL:n toiminta on tärkeää paikallisesti ja valtakunnallisesti, että vaihtoehto on ja pysyy liikunnassa, pohtii Teuvo Salonen tulevaisuuteen katsoen.

    HANNU OITTINEN


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    kuva super
    Politiikka
    15.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajien irtisanomiset murentavat asiakasturvallisuutta

    Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer nostaa jälleen esiin vakavan huolen vanhustenhoidon tilasta. Liiton puheenjohtaja Päivi Inberg arvostelee järjestön tiedotteessa (12.

    Uusi selvitys perustuu keväällä 2025 aloitettuun laajaan kartoitukseen huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberuhkiin varautumisesta. Kuva CSIRO CCO 3.0
    Uutiset
    14.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kyberkypsyys junnaa – tuore selvitys varoittaa hitaasta teknologiasta

    Aalto yliopiston tutkimus paljastaa, miten verkon käyttö kietoutuu stressiin ja yhteiskunnallisiin rakenteisiin. Kuva Tony Webster CCO 4.0
    Tutkimus
    13.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Some väsyttää, uutiset yllättäen helpottavat – näin netti vaikuttaa mieleen

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    EVAn mukaan suomalaiset tunnistavat EUn merkityksen, mutta suhtautuvat taloudellisen vastuun laajentamiseen aiempaa epäluuloisemmin. Kuva Globetrotter19 CCO 3.0
    Politiikka
    12.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n yhteisvelka kohtaa kasvavaa epäluuloa – tutkimus paljastaa poliittisen eliitin etääntymisen kansalaisista

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!