Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Obama-fanien yhdeksän pettymystä

    Arkiston arkiston artikkeli
    6.2.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Lue lisää Tiedonantajasta nro 5 / 6.2.2009

    Yhdysvaltain uuden presidentin Barack Obaman ensimmäisistä toimista löytyy myönteistäkin, kuten lupaus Guantánamon vankileirin sulkemisesta ja kidutuksen lopettamisesta, asetus presidentin toiminnan läpinäkyvyyden lisäämiseksi sekä ilmastopoliittiset linjanvedot.

    Mutta on myös joukko lausuntoja ja toimia, jotka ovat tuottaneet varsinkin amerikkalaisille Obama-faneille pettymyksiä.

    1. Obama pysyi vaiti, kun Israel käytti USA:n valmistamia ja toimittamia hävittäjiä ja pommeja lapsia ja muita siviilejä vastaan Gazassa. Obama vain toisti vanhaa mantraa Israelin ”oikeudesta puolustautua”.

    2. Obama loukkasi vietnamilaisia, Vietnamissa taistelleita amerikkalaisia sotaveteraaneja ja miljoonia muita sotaa vastustaneita USA:n kansalaisia viittaamalla virkaanastujaispuheessaan ”niihin, jotka taistelivat ja kuolivat meidän puolestamme Khe Sahnissa”. Kuten Martin Luther King sanoi, Vietnamin sota oli ”rikos ihmisyyttä vastaan”.

    3. Virkaanastujaispuheessaan Obama myös loukkasi USA:n alkuperäisasukkaita ylistämällä mantereelle tulleiden eurooppalaisten siirtolaisten marssia länteen ja vaikenemalla siitä, että kyse oli rasistisesta ja raakalaismaisesta kansanmurhasta, alkuperäisasukkaiden maan varastamisesta ja heidän pakottamisestaan reservaatteihin.

    4. Puhuessaan ulkoministeriössä Israelin valtion turvallisuudesta Obama ei sanonut sanaakaan palestiinalaisten 60-vuotisesta kärsimyshistoriasta, heidän maansa miehittämisestä, saarroista, laittomista siirtokunnista eikä joukkomurhista.

    5. Obaman elvytyspaketti sisältää valtavia lahjoituksia ja verohelpotuksia yhtiöille ja pankeille, mutta paljon vähemmän infrastruktuurin rakentamista. Useimmat amerikkalaiset odottivat Obaman laativan samansuuntaisen infrastruktuurisuunnitelman kuin Franklin D. Roosevelt 1930-luvun suuren laman aikana. …

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    kuva super
    Politiikka
    15.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajien irtisanomiset murentavat asiakasturvallisuutta

    Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer nostaa jälleen esiin vakavan huolen vanhustenhoidon tilasta. Liiton puheenjohtaja Päivi Inberg arvostelee järjestön tiedotteessa (12.

    Uusi selvitys perustuu keväällä 2025 aloitettuun laajaan kartoitukseen huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberuhkiin varautumisesta. Kuva CSIRO CCO 3.0
    Uutiset
    14.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kyberkypsyys junnaa – tuore selvitys varoittaa hitaasta teknologiasta

    Aalto yliopiston tutkimus paljastaa, miten verkon käyttö kietoutuu stressiin ja yhteiskunnallisiin rakenteisiin. Kuva Tony Webster CCO 4.0
    Tutkimus
    13.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Some väsyttää, uutiset yllättäen helpottavat – näin netti vaikuttaa mieleen

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    EVAn mukaan suomalaiset tunnistavat EUn merkityksen, mutta suhtautuvat taloudellisen vastuun laajentamiseen aiempaa epäluuloisemmin. Kuva Globetrotter19 CCO 3.0
    Politiikka
    12.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n yhteisvelka kohtaa kasvavaa epäluuloa – tutkimus paljastaa poliittisen eliitin etääntymisen kansalaisista

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!