Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Joukkokamppailun aika Suomessakin

    Arkiston arkiston artikkeli
    6.2.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 5 / 6.2.2009

    Talouskriisin paheneminen, irtisanomisten ja lomautusten vyöry, julkisten palvelujen karsiminen sekä vallanpitäjien pankkeja ja suuryrityksiä suosivat ”elvytyskeinot” ovat nostattaneet joukkomittaista yhteiskunnallista levottomuutta alueella, joka on pitkään ollut poliittisen vakauden symboli. Vihaiset protestit ovat täyttäneet katuja Euroopassa ja lakkoja ja ulosmarsseja on järjestetty.

    Kreikka, Islanti, Latvia, Liettua, Unkari, Bulgaria, Ranska, Venäjä ja monet muut maat ovat olleet työläisten ja nuorison protestien näyttämöinä.

    Jo ennen tätä vaihetta ihmiset kolmannessa maailmassa täyttivät kadut vastalauseena elintarvikkeiden ja energian rajuille hinnankorotuksille, huonoille palkoille ja työttömyydelle.

    Globaali kapitalismi on finanssikriisin, ruokakriisin ja monen muun kriisin kourissa. Eikä vähiten järjestelmän ja vallanpitäjien uskottavuuskriisin. Kaikki uskottelut vapaan markkinatalouden ylivertaisesta toimivuudesta, uusliberalismin ja yksityistämisen ihanuudesta ja hyvinvoinnin alituisesta kasvusta ovat paljastuneet petokseksi. Kapitalismi ja sen edustajat näyttävät nyt ihmisvihamielisyytensä ja myös kyvyttömyytensä.

    Ollaan astumassa uuteen vaiheeseen. Meillä Suomessakin on aika järjestäytyä joukkokamppailuun talouskriisiä ja sen varjolla tehtäviä irtisanomisia, lomautuksia, julkisten palvelujen ja muiden työtätekeville ja vähävaraisille kuuluvien etuuksien heikennyksiä sekä elvytyshuijausta vastaan.

    Työntekijöillä on myös oikeus vaatia, että ammattiyhdistysliike ryhdistäytyy ja osallistuu tähän kamppailuun sen sijaan, että se kähmii kabineteissa heikennyksiä työntekijöiden etuihin.

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Konservatiivinen alkoholipoliittinen linja vahvistuu. Kuva Arto Häkkilä CCO 4.0.
    Politiikka
    14.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Viinien myyminen päivittäistavarakaupoissa menettää kannatustaan

    ”Viinien myymistä päivittäistavarakaupoissa kannattavien osuus on pienentynyt 11 prosenttiyksikköä vuodesta 2022”, sanoo Kirsimarja Raitasalo, THL:n erikoistutkija, Tervey

    70 prosenttia nuorista kokee jatkuvaa painetta toimeentulosta. Kuva Jerzy Durczak CCO 2.0
    Uutiset
    13.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Pelko toimeentulon menettämisestä nuorten arkea

    Elviira Davidowin mukaan ydinaseet ovat äärimmäinen ympäristöuhka – ei vain ihmisille, vaan koko elollisuudelle kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    12.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    “Kuinka paljon rohkeutta uskalletaan tänään jättää käyttämättä?”

    Ydinasepelote pyrkii normalisoimaan massiivisen väkivallan. Kuva Elviira Davidow
    Uutiset
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskuntatalolla vastustetaan ydinaseita

    Lämpimämpi loppuvuosi ja liukkaiden talvien vaihtelu näkyvät tilastoissa Kuva NIOSH Public domain
    Tutkimus
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työmatkatapaturmat vähenivät

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!