Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    EU ja terrorismi

    Arkiston arkiston artikkeli
    30.1.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 4 / 30.1.2009

    EU luokittelee järjestöjä terroristisiksi tai ei-terroristisiksi täysin mielivaltaisesti ja omien mieltymystensä mukaan.

    Palestiinalaisen Hamasin EU luokittelee terroristijärjestöksi ja kieltäytyy olemasta missään tekemisissä sen kanssa, vaikka Hamasia pidetään arabi- ja muslimimaailmassa ainoana demokraattisissa vaaleissa maansa johtoon valittuna toimijana.

    Eikä EU vain tyydy leimaamaan Hamasia terroristijärjestöksi. EU:n kehityksen ja humanitaarisen avun komissaari Louis Michel sanoi viime maanantaina, että ”Hamas kantaa valtavan vastuun sodasta Gazassa”. Kuitenkin vastuu sodasta ja hävityksestä on Israelilla ja USA:lla.

    Viime maanantaina EU:n ulkoministerit – mukana Alexander Stubb – sitten päättivät poistaa iranilaisen Mujahedin Khalq -järjestön (MKO) terroristilistaltaan. Järjestö tunnetaan myös lyhenteillä PMOI, MEK, PMO ja NCRI.

    1960-luvulla perustettu MKO on syyllistynyt lukuisiin terroritekoihin Iranissa. 1970-luvulla se salamurhasi useita amerikkalaisia Iranissa ja arvosteli ajatolla Khomeinia amerikkalaisdiplomaattien vapauttamisesta 1981. MKO:n mukaan USA:n suurlähetystön valtaajien ottamat panttivangit olisi pitänyt teloittaa.

    Irakin ja Iranin välisen sodan aikana MKO auttoi Saddam Husseinia ja suoritti salamurhia ja pommi-iskuja Iranissa.. Yksi pommi-iskuista oli vuonna 1981 islamilaisen tasavallan puolueen toimistoihin tehty isku, jossa yli 72 ihmistä sai surmansa.

    Toukokuussa 2005 Human Rights Watch tuomitsi MKO:n vankileirien pitämisestä Irakin puolella ja syyllistymisestä ihmisoikeusrikoksiin.

    MKO on jo vuosia ollut CIA:n ohjauksessa. Sillä on myös läheiset suhteet Israeliin. Järjestö on viime aikoina levittänyt länteen väärennettyjä tietoja Iranin ydinohjelmasta.

    USA ei kuitenkaan ole poistanut MKO:ta terroristilistalta. Entinen YK:n asetarkastaja Scott Ritter pitääkin katkerana ironiana, että CIA käyttää terroriin samaa järjestöä, jonka USA julkisesti ja luokittelee terroristijärjestöksi.

    Viime kuukausina MKO:n johtavat jäsenet ovat lobanneet hallituksia eri puolilla maailmaa, jotta MKO tunnustettaisiin lailliseksi oppositioryhmäksi. Viime joulukuun alussa kaksi MKO:n edustajaa vieraili Suomessa eduskunnan ihmisoikeusryhmän ja sen puuhanaisen Heidi Hautalan kutsumina.

    Helsingin Sanomat julkaisi 14.1. puolen sivun kokoisen ilmoituksen, jossa Irania syytettiin USA:n ja Israelin propagandaa matkien ”maailmaa uhkaavasta ydinaseohjelmasta”, ”fundamentalismin ja terrorismin viennistä” ja ”sotimisen edistämisestä Lähi-idässä” sekä vedottiin Suomeen, jotta se vaatisi EU:ta poistamaan MKO:n terroristilistalta.

    Vetoomus on nyt tuottanut tulosta. EU:n asettuminen tukemaan terroristijärjestöä on osa USA:n ja Israelin mahdollista hyökkäystä pohjustavaa Iranin vastaista kampanjaa.

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Konservatiivinen alkoholipoliittinen linja vahvistuu. Kuva Arto Häkkilä CCO 4.0.
    Politiikka
    14.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Viinien myyminen päivittäistavarakaupoissa menettää kannatustaan

    ”Viinien myymistä päivittäistavarakaupoissa kannattavien osuus on pienentynyt 11 prosenttiyksikköä vuodesta 2022”, sanoo Kirsimarja Raitasalo, THL:n erikoistutkija, Tervey

    70 prosenttia nuorista kokee jatkuvaa painetta toimeentulosta. Kuva Jerzy Durczak CCO 2.0
    Uutiset
    13.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Pelko toimeentulon menettämisestä nuorten arkea

    Elviira Davidowin mukaan ydinaseet ovat äärimmäinen ympäristöuhka – ei vain ihmisille, vaan koko elollisuudelle kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    12.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    “Kuinka paljon rohkeutta uskalletaan tänään jättää käyttämättä?”

    Ydinasepelote pyrkii normalisoimaan massiivisen väkivallan. Kuva Elviira Davidow
    Uutiset
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskuntatalolla vastustetaan ydinaseita

    Lämpimämpi loppuvuosi ja liukkaiden talvien vaihtelu näkyvät tilastoissa Kuva NIOSH Public domain
    Tutkimus
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työmatkatapaturmat vähenivät

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!