Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Israel käyttää kiellettyjä aseita

    Arkiston arkiston artikkeli
    9.1.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 1 / 9.1.2009

    Yhä vahvempien todisteiden mukaan Israel käyttää hyökkäyksessään Gazassa kansainvälisen lain ja kansainvälisten sopimusten kieltämiä aseita, kuten rypälepommeja sekä köyhdyttyä uraania (DU) ja valkoista fosforia sisältäviä ammuksia. USA on käyttänyt näitä aseita muun muassa Irakissa ja Israel vuoden 2006 sotaretkellään Libanonissa.

    Paikan päällä olevan norjalaisen lääkärin Mads Gilbertin mukaan Israel käyttää myös uudentyyppisiä, erittäin voimakkaita räjähdeaseita, joita kutsutaan nimellä Dense Inert Metal Explosive (DIME) ja jotka on tehty volframiseoksesta. Nämä aseet aiheuttavat syöpää niille, jotka säilyvät hyökkäyksestä hengissä.

    DU:ta sisältävät ammukset saastuttavat ympäristön ja ihmiset ja aiheuttavat syöpää, muita sairauksia ja sikiöiden epämuodostumia. DU:n myrkylliset vaikutukset kestävät määräämättömän ajan.

    Valkoinen fosfori polttaa ihmiskehon luuhun saakka. Geneven sopimukset kieltävät valkoisen fosforin käytön hyökkäysaseena siviilejä vastaan.

    Myös kiellettyjen aseiden käyttö vahvistaa sitä olettamusta, että Israelin hyökkäykset suuntautuvat tahallisesti siviilejä vastaan ja että Gazassa on aiheutettu suunniteltu humanitaarinen katastrofi, kuten Israelin jo vuonna 2001 laatimissa operaatiosuunnitelmissa kaavailtiin (ks. sivu 6).

    Kannattaa muuten olla tarkkana Gazan ilmoitetun siviiliuhrimäärän suhteen. Israel nimittäin pyrkii vaikuttamaan valtamediaan ja jopa YK:hon siten, että siviiliuhreiksi lasketaan vain lapset, vanhukset ja tietyssä määrin naiset. Kaikki miehet ja Hamasin johtaman hallinnon siviilitehtävissä toimivat lasketaan ”oikeutetusti” tapettaviksi Hamasin edustajiksi.

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    EUssa vastuu päästövähennyksistä on siirtymässä teknologisille ratkaisuille. Kuva Victuallers CCO 4.0
    Politiikka
    12.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n uusi ilmastotavoite avaa oven markkinaehtoiselle viivyttelylle

    Euroopan parlamentin 10.2.2026 hyväksymä 90 prosentin päästövähennystavoite vuodelle 2040 on historiallinen.

    Hyvinvointidataa hyödyntävä terveydenhoito paljastaisi uhkaavia riskejä jo ennen oireiden ilmaantumista. Kuva Larry D. Moore CCO 4.0
    Kotimaa
    11.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Terveysdata on uusi tuotantoväline – ja sen omistuksesta käydään valtataistelua

    kuva Maarit Åström
    Tutkimus
    10.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kuka hyötyy ikäsyrjinnästä?

    A kassan tilastojen mukaan yhä useampi ansiopäivärahan saaja siirtyi porrastetulle etuustasolle, kun työttömyys pitkittyi Kuv Shutterstock
    Politiikka
    9.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ansiopäivärahan leikkautuminen muuttaa useamman taloutta

    HUS Hanna Raijas Turva
    Tutkimus
    8.2.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Puettava robotiikka haastaa vallan jaon terveydenhuollossa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!