Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    Solidaarisuutta Latinalaisen Amerikan ja Karibian kansoille

    Arkiston arkiston artikkeli
    12.12.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Lue lisää Tiedonantajasta nro 46 / 12.12.2008

    Kommunististen ja työväenpuolueiden 10. kansainvälinen tapaaminen hyväksyi Sao Paolossa marraskuun lopussa lausuman solidaarisuudesta Latinalaisen Amerikan ja Karibian kansoille. Lisäksi laadittiin ohjelmallinen Sao Paolon julistus ja arvioitiin kansainväistä tilannetta muutenkin, erityisesti vaarallisimmilla konfliktialueilla.

    Solidaarisuuden osoittaminen Latinalaisen Amerikan ja Karibian kansoille on ajankohtaistunut entisestään globaalin finanssikriisin oloissa, jonka seuraukset kohdistuvat vahvimmin kaikkein heikoimpiin. USA:n ylivalta kohtaa kasvavaa vastarintaa alueen kansojen kamppailun voimistuessa.

    Maanosassa on saavutettu merkittäviä poliittisia voittoja, jotka perustuvat eri keinoin ja muodoin käytävään kamppailuun imperialistista hegemoniaa ja neoliberaalia hyökkäystä vastaan. Edistykselliset ja demokraattiset voimat ovat vahvistuneet ja kansallisiin hallituksiin on luotu koalitioita, joissa mukana on kommunistisia ja työväenpuolueita. Näiden tavoitteisiin kuuluu siirtyminen sosialismiin.

    Vaihtoehto kapitalistiselle barbarialle

    Karibian ja Latinalaisen Amerikan kansat ovat esittäneet protestinsa vallitsevan järjestelmän epäoikeudenmukaisuutta vastaan. Alueella yli 200 miljoonaa ihmistä sinnittelee vailla hengissä selviytymisen perusedellytyksiä samaan aikaan kun uusia luksuskulutuksen paratiiseja rakennetaan. Epätasainen ja epävakaa kehitys lisää ympäristön kuormittumista, uudistumattomien energiavarojen tuhoutumista.

    Kansainvälisen monopolipääoman intressit ovat syvässä ristiriidassa kansojen etujen kanssa. Imperialististen hallitusten kansanvastainen politiikka kohtaa päättäväistä vastarintaa.

    Sosialistinen Kuuba on kyennyt näyttämään tietä. Se on torjunut imperialistiset provokaatiot ja aggression ja samalla inspiroinut Karibian ja Latinalaisen Amerikan muiden kansojen vastarintaa. Toivo muutoksesta on säilynyt hengissä. Kapitalistiselle barbarialle on tarjolla taisteleva vaihtoehto, sosialismi.

    Erilaiset sosiaaliset, kansalliset ja historialliset taustat ovat synnyttäneet ja muovanneet erilaisia edistyksen voimia, joiden yhteisenä tavoitteena on kansallinen suvereniteetti, sosiaalinen ja taloudellinen kehitys, valtion demokratisointi. Uudet demokraattiset perustuslait pyrkivät vahvistamaan kansan osallisuutta ja osallistumista, edistämään enemmistön, erityisesti työläisten hyvinvointia. … (ET)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    20260909 092918
    Uutiset
    17.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleisöt siirtyvät sosiaaliseen mediaan

    Televisiouutisten iltalähetykset, uutissivustojen etusivut tai paperilehdet eivät enää ole monille tärkein tapa kohdata journalismia.

    Jättikettujen ylijalostus näkyy uusissa kuvissa suomalaisilta turkistarhoilta, joissa eläinten hyvinvointi on vakavasti heikentynyt. Kuva Project 1882
    Kotimaa
    5.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinjärjestöt vaativat turkistarhauksen kieltoa

    Budjettiriihen päätökset kiristävät hyvinvointialueiden ja kuntien taloutta, arvioivat useat vasemmistolaiset toimijat. Kuva Ypsilon CCO 0.0
    Politiikka
    4.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miten budjetti 2027 vaikuttaa hyvinvointialueisiin ja sote‑palveluihin?

    Liuosmenetelmällä valmistettu polaritonilaser haastaa kalliit tuotantotavat. Kuva Mikael Nyberg
    Tutkimus
    1.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Turun yliopiston tutkijat loivat uuden energiatehokkaan laserin

    Puolukat kypsyvät Helsingissä 30.8.2026 Kuva Emma Grönqvist
    Kotimaa
    31.8.2026
    Petra Packalén

    Vetoomus puolukan poimimisen puolesta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!