Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Solidaarisuutta Latinalaisen Amerikan ja Karibian kansoille

    Arkiston arkiston artikkeli
    12.12.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Lue lisää Tiedonantajasta nro 46 / 12.12.2008

    Kommunististen ja työväenpuolueiden 10. kansainvälinen tapaaminen hyväksyi Sao Paolossa marraskuun lopussa lausuman solidaarisuudesta Latinalaisen Amerikan ja Karibian kansoille. Lisäksi laadittiin ohjelmallinen Sao Paolon julistus ja arvioitiin kansainväistä tilannetta muutenkin, erityisesti vaarallisimmilla konfliktialueilla.

    Solidaarisuuden osoittaminen Latinalaisen Amerikan ja Karibian kansoille on ajankohtaistunut entisestään globaalin finanssikriisin oloissa, jonka seuraukset kohdistuvat vahvimmin kaikkein heikoimpiin. USA:n ylivalta kohtaa kasvavaa vastarintaa alueen kansojen kamppailun voimistuessa.

    Maanosassa on saavutettu merkittäviä poliittisia voittoja, jotka perustuvat eri keinoin ja muodoin käytävään kamppailuun imperialistista hegemoniaa ja neoliberaalia hyökkäystä vastaan. Edistykselliset ja demokraattiset voimat ovat vahvistuneet ja kansallisiin hallituksiin on luotu koalitioita, joissa mukana on kommunistisia ja työväenpuolueita. Näiden tavoitteisiin kuuluu siirtyminen sosialismiin.

    Vaihtoehto kapitalistiselle barbarialle

    Karibian ja Latinalaisen Amerikan kansat ovat esittäneet protestinsa vallitsevan järjestelmän epäoikeudenmukaisuutta vastaan. Alueella yli 200 miljoonaa ihmistä sinnittelee vailla hengissä selviytymisen perusedellytyksiä samaan aikaan kun uusia luksuskulutuksen paratiiseja rakennetaan. Epätasainen ja epävakaa kehitys lisää ympäristön kuormittumista, uudistumattomien energiavarojen tuhoutumista.

    Kansainvälisen monopolipääoman intressit ovat syvässä ristiriidassa kansojen etujen kanssa. Imperialististen hallitusten kansanvastainen politiikka kohtaa päättäväistä vastarintaa.

    Sosialistinen Kuuba on kyennyt näyttämään tietä. Se on torjunut imperialistiset provokaatiot ja aggression ja samalla inspiroinut Karibian ja Latinalaisen Amerikan muiden kansojen vastarintaa. Toivo muutoksesta on säilynyt hengissä. Kapitalistiselle barbarialle on tarjolla taisteleva vaihtoehto, sosialismi.

    Erilaiset sosiaaliset, kansalliset ja historialliset taustat ovat synnyttäneet ja muovanneet erilaisia edistyksen voimia, joiden yhteisenä tavoitteena on kansallinen suvereniteetti, sosiaalinen ja taloudellinen kehitys, valtion demokratisointi. Uudet demokraattiset perustuslait pyrkivät vahvistamaan kansan osallisuutta ja osallistumista, edistämään enemmistön, erityisesti työläisten hyvinvointia. … (ET)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kelan tuore tilasto osoittaa, että opintolainaa nostaneiden opiskelijoiden määrä kääntyi vuonna 2025 kasvuun ensimmäistä kertaa muutamaan vuoteen. Kuva Christian Hornick CCO 2.0.
    Uutiset
    15.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Opintovelallisten määrä kasvoi – asumistuen heikennys ja työmarkkinoiden epävarmuus ajavat opiskelijoita velkaan

    Opiskelijoiden velkaantuminen tapahtuu samaan aikaan, kun Orpo-Purran hallitus on heikentänyt opiskelijoiden toimeentuloa siirtämällä opiskelijat pois yleisen asumistuen piiris

    Aktivistit vastustavat Akbelenin metsän hakkuita. Kuva Yıldız Yazıcıoğlu (VOA) CCO 0.0
    Ulkomaat
    14.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kaivosaktivisti pidätetty Turkissa

    Kuuban talouskriisi on syventynyt pisteeseen, jossa seteleihin painetut numerot eivät enää kerro mitään niiden todellisesta arvosta. Kuva Maxence CCO 2.0
    Ulkomaat
    13.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vallankumouksen naiset Kuuban uusien setelien kuviin

    Suomen kehitysyhteistyömäärärahat laskivat viime vuonna 23,1 prosenttia. Kuva Development education CCO 3.0
    Politiikka
    12.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    “Haluammeko seurata Trumpin jalanjälkiä kohti epäjärjestyksen aikaa vai panostaa kansainväliseen yhteistyöhön?”

    Kelan valinnanvapauskokeilussa köyhät jääneet sivuraiteelle. Kuva Shixart1985 CCO 2.0.
    Politiikka
    11.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Kela tukee rikkaita kaupunkilaisia?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!