Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Vaalitulos haastaa kokoamaan voimat oikeistoa vastaa

    Arkiston arkiston artikkeli
    14.11.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 42 / 14.11.2008

    Kuntavaalien tulos on haaste kaikille julkisia palveluja ja solidaarisuutta kannattaville, korostaa SKP:n keskuskomitean vaaliarvioissaan. Viime lauantaina kokoontunut keskuskomitea kehottaa SKP:n osastoja tekemään vaaleista perusteellisen arvion ja johtopäätökset toiminnan kehittämiseksi. Arviot ja esitykset pyydetään toimittamaan keskuskomitealle tammikuun loppuun mennessä.

    Yksityistäminen laajenee

    Kokoomuksen nousu suurimmaksi puolueeksi rohkaisee sitä palvelujen yksityistämiseen ja oikeistolaisen politiikan voimistamiseen. Perussuomalaisten kautta moniin valtuustoihin nousi avoimesti maahanmuuttajavastaisuutta lietsovia ehdokkaita.

    Aivan erityisesti vaalitulos on vakava haaste vasemmistolle. Vasemmiston kannatus ei ole ollut näin alhaalla koskaan ennen yleisen äänioikeuden saavuttamisen jälkeen. Vasemmiston uskottavuutta on heikentänyt SDP:n ja Vasemmistoliiton hallituksissa ja useimmissa kunnissa harjoittama oikeistoa myötäilevä politiikka.

    Myös keskusta kärsi tappion. Se on tulosta Matti Vanhasen hallituksen ajamasta kunta- ja palvelurakennemuutoksesta, aluepolitiikan alasajosta ja perusturvan heikentämisestä.

    Perussuomalaisten nousu on protesti puolueille, jotka ovat kääntäneet selkänsä tavallisten ihmisten huolille. Perussuomalaisten kampanja nojasi pitkälti Timo Soinin median avulla nostamaan suosioon, jonka varjossa puolue on tukenut valtapuolueiden kunnallispolitiikkaa ja haalinut kannatusta maahanmuuttajavastaisuudella.

    Toimintaan palvelujen puolesta

    Tarvitaan vasemmiston ja punavihreiden yhteistä keskustelua ja voimien kokoamista oikeistoa ja rasismia vastaan, keskuskomitea toteaa lausumassaan.

    Kunnissa ei pidä hyväksyä budjettiratkaisuja, joilla karsitaan ja yksityistetään palveluja. On vaadittava kuntalaisille enemmän ja parempia palveluja sekä maksuttomien palvelujen lisäämistä. On kehitettävä yhteistoimintaa työllisyyden, naisvaltaisen kunta-alan työehtojen parantamisen ja kunnollisen perusturvan puolesta.

    On jatkettava toimintaa pääomatulojen verottamiseksi palkkatulojen tavoin ja kunnilta leikattujen valtionosuuksien palauttamiseksi.

    Tarvitaan uusia johtopäätöksiä

    Keskuskomitea kiittää SKP:n äänestäjiä, ehdokkaita ja muita vaalityöhön osallistuneita. Tärkeä merkitys oli useissa kunnissa uudenlaisella yhteistyöllä puolueeseen kuulumattomien kanssa.

    SKP:n kannatuksen kaksinkertaistaminen Helsingissä ja eteneminen eräissä muissa kunnissa osoittaa, että rehelliselle vasemmistolaiselle ja punavihreälle politiikalle on tarvetta. SKP ei kuitenkaan tavoittanut laajasti tyytymättömiä ja menetti eräissä kunnissa paikkoja.

    Tuloksia ei pidä tyytyä selittämään vain rahalla ja medialla, jotka suosivat oikeistoa. Tällaista arviota tarvitaan myös ja erityisesti siellä, missä ei lähdetty mukaan vaaleihin.

    On syytä kysyä, miten laajasti olemme olleet mukana kamppailuissa lähipalvelujen, sosiaaliturvan ja työntekijöiden etujen puolesta? Miten hyvin tunnemme asuinalueiden ja kuntien tapahtumia? Miten aktiivisesti olemme pyrkineet samaan mielipiteemme esille mediassa? Miten olemme tarttuneet ihmisten kokemuksiin ja kyenneet perustelemaan vaihtoehtomme avaamat positiiviset mahdollisuudet?

    Taistelu julkisista palveluista jatkuu entistä kovempana. Siinä tarvitaan laajaa kansalaistoimintaa ja painostusta valtuustojen ulkopuolelta. Nyt ei ole varaa odotteluun. On koottava voimat oikeistoa, julkisten palvelujen heikentämistä ja yksityistämisen politiikkaa vastaan. On osoitettava käytännön toiminnalla, että olemme kaikissa tilanteissa työtätekevien ja vähävaraisten ihmisten puolella suuren rahan, EU:n ja pienten piirien vallankäyttöä vastaan. (TA)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    SEL n puheenjohtaja Veli Matti Kuntonen korosti Porvoon vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ratkaisevat työntekijöiden aseman ja työelämän suunnan. Kuva Karoliina Öystilä
    Politiikka
    2.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Eduskuntavaalit ovat työntekijöiden seuraava työehtosopimuskierros”

    Suomen Elintarviketyöläisten Liiton (SEL) puheenjohtaja Veli-Matti Kuntonen arvioi Porvoon työväen vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ovat muodostumassa ratkaisev

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Rauhanjärjestöt ovat olleet aktiivisia koko kevään ja vastustaneet ydinaseiden maahantuontia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt julistavat ydinaseettoman vapun

    Mariam Salah kuva Salah
    Kulttuuri
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Gazan taide saapuu Suomeen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!