Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Miksi malaria katosi Suomesta?

    Arkiston arkiston artikkeli
    31.10.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 40 / 31.10.2008

    Helsingin yliopiston Viikin kampuksella oli perjantaina 24. lokakuuta merkittävä väitöstilaisuus. Suomen kommunistisen puolueen varapuheenjohtaja Lena Huldén väitteli kotoperäisen malarian katoamisesta Suomesta. Vastaväittäjänä hänellä oli professori Paul Reiter Pasteur instituutista Pariisista. Olen ollut monissa väitöstilaisuuksissa, mutta en tällaisessa, jossa vastaväittäjä on ylistänyt niin estottomasti väittelijää. Vastaväittäjän ylistyksiin on helppo yhtyä.

    Lena Huldénin väitöskirja avaa uusia uria malarian torjunnassa. Tai oikeammin se osoittaa tieteellisesti oikeaksi vanhoja käsityksiä. Vielä 1800-luvulla ja 1900-luvun alussa oli selviö, että tautien, mukaan luettuna malaria, esiintyminen riippui yhteiskunnallisista oloista. Sitten tämä ”unohtui” ja pitkään tautien torjunta on ollut kemian- ja lääketeollisuuden ohjaamaa. Malarian torjuntakin keskittyi hyttysten hävittämiseen hyönteismyrkyillä – erityisesti DDT osoittautui tässä tehokkaaksi – ja sairastumisen estämiseen lääkkeillä.

    Historiaa ja hyönteisoppia

    Aikaisemmin historiasta väitellyt Lena Huldén pystyi väitöskirjassaan yhdistämään historian sekä hyönteis- ja loistutkimuksen asiantuntemuksensa. Hän käytti Suomen 1700-luvun puolesta välistä saatavissa olevia seurakunnittaisia kuolleisuustietoja, joihin horkkaan eli malariaan kuolleet oli alusta lähtien listattu. 1800-luvun lopusta lähtien käytettävissä oli myös sairastavuustietoja.

    Vakuuttavasti Lena Huldén osoittaa kuinka kotoperäisen malarian esiintymisen pohjoisilla leveysasteillamme mahdollisti sitä levittävien Anopheles -sukuisten hyttysten talvehtiminen perinteisissä savutuvissa, jotka olivat 1800-luvulla monin paikoin edelleen vallitseva asumismuoto. Savutupien lämmössä infektoituneet hyttyset levittivät tautia.

    Kotoperäinen malaria oli meillä Plasmodium vivax -loision aiheuttama. Malaria ei aiheuttanut merkittävää kuolleisuutta muulloin kuin epidemioiden aikana, mutta se oli erityisesti Lounais-Suomessa ehkä tärkein väestön työkykyä alentanut tekijä 1800-luvulle asti.

    Malaria katosi Suomesta ennen kuin varsinaisiin torjuntatoimiin ryhdyttiin. Lena Huldén osoittaa kuinka malarian katoaminen Suomesta oli seurausta samassa huoneessa nukkuvien ihmisten lukumäärän vähittäisestä pienentymisestä ja 1700-luvulla käynnistyneestä isojaosta. Näiden muutosten seurauksena kotoperäisen malarian leviäminen vaikeutui ja lopulta tauti toisen maailmansodan jälkeen lopullisesti katosi maastamme.

    Hyötyä malarian torjuntaan

    Väitöskirjan osatyöt on julkaistu arvovaltaisessa Malaria Journal -lehdessä. On siis erittäin todennäköistä, että Lena Huldénin työryhmän tulokset hyödyttävät malarian torjuntaa kaikkialla maailmassa. Lena Huldén ja vastaväittäjä onnistuivat luomaan väitöksestä tilaisuuden, jossa välillä koki olevansa keskellä uusia tutkimuksia ja malarian ennalta ehkäisyn strategioita suunnittelevaa prosessia.

    Lena Huldénin väitöskirja ”The decline of northern malaria and population dynamics of Plasmodum vivax” on sen kansainvälisestä luonteesta johtuen englanninkielinen. Hänen kirjoittamansa sekä suomeksi että ruotsiksi ilmestynyt Kuusijalkainen vihollinen -kirja on toivottavasti jokaisessa Suomen kirjastossa. Siitä kiinnostunut lukija löytää lisää aineistoa yhteiskunnallisten tekijöiden vaikutuksesta tautien esiintymiseen.

    HEIKKI S: VUORINEN

    Kirjoittaja on LKT, lääketieteen historian dosentti

    Otsikointi toimituksen.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    2024 08 19 Event, Thüringer Wahlkampftour Start des BSW in Eisenach STP 2958 by Stepro
    Kulttuuri
    26.11.2025
    Tiina Sandberg
    Tilaajille

    Yhteisöllisyyden manifesti

    Sahra Wagenknecht jakaa mielipiteitä ja hiertää vasemmistossa niin Saksassa kuin laajemminkin Euroopassa. Hänet on leimattu putinistiksi Ukrainan sodan vastustajana.

    YKn yleiskokous päätti vuonna 1977, että marraskuun 29. päivästä tulee kansainvälinen Palestiina solidaarisuuspäivä. Kuva Brahim Guedich CCO 4.0
    Uutiset
    26.11.2025
    Toimitus

    Paleface, Hakam, Fardoos Helal ja Dj Abdo Palestiinan solidaarisuustapahtumassa 29.11. Arbiksella

    Uudessakaupungissa asuvan Suomisen työelämä kattaa yli neljä vuosikymmentä suomalaisessa teollisuudessa.
    Politiikka
    25.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Juha Suomisen työura kertoo työväenluokan arjesta

    piipaasihteeri 2
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Heikki Ekman
    Tilaajille

    Kanna sinä köyhä sitä kuormaasi

    Punaposki kolumni
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Punaposki
    Tilaajille

    Järjetön, järjetön urheilumaailma

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!