Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Talouskriisi ja kuntavaalit

    Arkiston arkiston artikkeli
    17.10.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 38 / 17.10.2008

    Euromaiden viime sunnuntaina tekemä päätös valmiudesta taata tarvittaessa pankkien välisiä lainoja ja työntää valtion pääomaa pankkien pönkittämiseksi näytti ainakin tilapäisesti rauhoittaneen markkinat ja johtaneen kurssinousuun pörsseissä. Keinottelutappioiden maksattaminen tavallisten veronmaksajien kustannuksella näyttäisi siis kannattavan.

    Mitään varmuutta lääkkeen tepsimisestä pidemmällä aikavälillä ei ole. Valtapuolueet katsovat kuitenkin saaneensa ennen kunnallisvaaleja tekosyyn väistää oman politiikkansa itsekriittistä tarkastelua.

    Tätä ei pidä sallia, sillä valtapuolueiden toiminta on ollut maamme talouden ja tavallisten suomalaisten kannalta erittäin vaarallista ja on jatkuessaan sitä kriisin ravistelemassa maailmassa tästä eteenpäinkin.

    On ajettu pääomaliikkeiden vapautta, on viety valtionyhtiöitä pörssiin ja yksityistetty niitä, on purettu markkinoiden valtiollista sääntelyä, on edistetty jatkuvilla verohelpotuksilla pääomakeinottelua, on seurattu toimettomana tehtaiden lopettamisia ja työntekijöiden irtisanomisia, on ajettu alas valtion arava-lainajärjestelmää, on heikennetty ihmisten sosiaalista turvaverkkoa, on rapautettu ja yksityistetty kuntien palveluja ja niin edelleen. Tällä tavoin aiotaan jatkaakin, jos kansalaiset antavat vaaleissa siihen valtakirjan.

    Finanssi- ja talouskriisien ennaltaehkäisyn ja tavallisten kansalaisten kriisien varalta suojelun kannalta valtapuolueiden politiikkaa voidaan luonnehtia ottamalla vertailukohta vaikka luonnononnettomuuksista. Se on kuin tsunamiin tai hirmumyrskyyn varautumista hävittämällä kaikki suojapadot ja hälytysjärjestelmät ja laiminlyömällä kaikki muutkin turva- ja varotoimet sekä sälyttämällä kaikki kustannukset mahdollisista tuhoista hengissä säilyvien ihmisten niskoille.

    Ero on vain, että finanssi- ja talouskriisit eivät ole luonnononnettomuuksia, ne ovat seurausta voitontavoitteluun ja keinotteluun perustuvasta kapitalismista sekä ihmisten ja puolueiden sille alisteisesta oikeistolaisesta politiikasta

    Siksi kunnallisvaalien lähestyessä on puhuttava nykyisestä kriisistä, valtapuolueiden vastuusta sen pahentamiseen ja siihen varautumisen laiminlyömiseen sekä kestävästä vaihtoehdosta tälle menolle. Aiheesta ja SKP:n vaihtoehdosta enemmän sivulla 6.

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Screenshot 2025 11 17 215240
    Politiikka
    26.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    ETUC: Minimipalkkadirektiivion voitto työntekijöille

    Euroopan ammattiliittojen keskusjärjestö ETUC on marraskuussa 2025 nostanut esiin työntekijöiden oikeuksien puolustamisen ja uuden työmarkkinamallin vahvistamisen merkityksen

    2024 08 19 Event, Thüringer Wahlkampftour Start des BSW in Eisenach STP 2958 by Stepro
    Kulttuuri
    26.11.2025
    Tiina Sandberg
    Tilaajille

    Yhteisöllisyyden manifesti

    YKn yleiskokous päätti vuonna 1977, että marraskuun 29. päivästä tulee kansainvälinen Palestiina solidaarisuuspäivä. Kuva Brahim Guedich CCO 4.0
    Uutiset
    26.11.2025
    Toimitus

    Paleface, Hakam, Fardoos Helal ja Dj Abdo Palestiinan solidaarisuustapahtumassa 29.11. Arbiksella

    Uudessakaupungissa asuvan Suomisen työelämä kattaa yli neljä vuosikymmentä suomalaisessa teollisuudessa.
    Politiikka
    25.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Juha Suomisen työura kertoo työväenluokan arjesta

    piipaasihteeri 2
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Heikki Ekman
    Tilaajille

    Kanna sinä köyhä sitä kuormaasi

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!