Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    Etelä-Afrikan kommunistit: ANC takaisin vasemmalle

    Arkiston arkiston artikkeli
    3.10.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Lue lisää Tiedonantajasta nro 36 / 3.10.2008

    Etelä-Afrikan kommunistinen puolue SACP piti viime viikon lopulla kansallisen politiikkaa käsitelleen konferenssin. Sitä edelsi Etelä-Afrikan politiikan sekava vaihe, jolloin Afrikan kansalliskongressi ANC painosti Thabo Mbekin eroamaan maan presidentin paikalta.

    Mbekin ero seurasi Pietermaritzburgin ylioikeuden päätöstä, jonka mukaan hän oli sekaantunut oikeusjärjestelmän poliittiseen manipulointiin ANC:n nykyistä puheenjohtajaa ja maan entistä varapresidenttiä Jacob Zumaa koskeneen seitsenvuotisen tutkinnan yhteydessä.

    Mbeki rikkoi ANC:n päätöksiä

    Mbekin katsotaan laajasti edustavan uusliberalistista ajattelua ANC:ssä. Liikkeen vasemmisto puolestaan tukee laajasti Zumaa. SACP ja Etelä-Afrikan ammattiliittojen kongressi COSATU tukevat Zuman ehdokkuutta maan presidentiksi ensi vuoden vaaleissa. SACP ja COSATU ovat ANC:n kumppaneita voimaryhmittymässä Parlamentti valitsi ANC:n Kgalema Motlanthen virkaatekeväksi presidentiksi Mbekin tilalle.

    ANC piti oman politiikkakonferenssinsa viime vuoden lopulla Polokwanessa maan pohjoisosassa. Tämä kokous hyväksyi maalle uuden poliittisen ja sosiaalisen uudistusohjelman, joka eroaa jyrkästi Mbekin hallituksen noudattamasta uusliberalistisesta politiikasta.

    Vaikka ANC syrjäytti Mbekin Pietermaritzburgin oikeusistuimen päätöksen jälkeen, ANC on korostanut, että presidentin syrjäyttämispäätös tehtiin hänen laajemman ansioluettelonsa valossa. Mbekin aikana Etelä-Afrikka on kokenut pahenevaa köyhyyttä samaa aikaan kun pieni musta keskiluokka on rikastunut. Presidentti oli myös selvästi jättänyt huomiotta ANC:n hyväksymät politiikan muutokset, jotka näin jäivät toteuttamatta.

    Tähtäimessä radikaalivoimien syrjättäminen

    Randburgissa pidetyssä SACP:n politiikkakonferenssissa puolueen pääsihteeri Blade Nzimande huomautti, että SACP oli kehottanut Mbekin syrjäyttämiseen jo tämän vuoden toukokuussa.

    ”Me muistutimme itseämme tästä tosiasiasta, emme vaatiaksemme yksinoikeutta tähän suhteellisen drastiseen askeleeseen, vaan nimetäksemme selvästi ne syyt, miksi SACP alun alkaen teki kehotuksen.”

    Nzimande sanoi, että SACP:n analyysi maan vuoden 1994 jälkeisestä siirtymäkaudesta osoittaa, että huolimatta tärkeistä edistysaskeleista monopolipääoma maassa ”on onnistunut suhteellisen hegemoniansa puolustamisessa apartheidin jälkeisen valtion ja yhteiskunnan yleisen suuntauksen osalta.

    Nzimande sanoi, että tämä hegemonia oli osaksi mahdollinen presidenttiä ympäröineen johtokollektiivin ansiosta. Tämä johtokollektiivi pyrki ajamaan uusliberalistista ohjelmaa, joka vaati SACP:n ja COSATUn marginalisointia, ANC:n toiminnan halvauttamista, kansanjoukkojen taistelun tukahduttamista ja läheisen liiton muodostamista monopolipääoman, korkeimman valtiojohdon ja esiin työntyvän mustan pääomaryhmittymän kesken. …

    MARK WALLER

    Kirjoittaja on Tiedonantajan Etelä-Afrikan-kirjeenvaihtaja.

    Käännös: ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    20260910 142615
    Ulkomaat
    19.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Toimittajien havainnot voivat auttaa myös Kiinaa näkemään omat ongelmansa

    Harvoin pääsee kuulemaan korkean tason kiinalaiselta puoluejohtajalta näin suoraa viestiä toimittajille: kertokaa, mitä näette, myös silloin, kun havaitsette ongelmia.

    20260911 201038
    Kulttuuri
    18.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kiinalainen pukeutuu dynastiaan

    20260909 092918
    Uutiset
    17.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleisöt siirtyvät sosiaaliseen mediaan

    Jättikettujen ylijalostus näkyy uusissa kuvissa suomalaisilta turkistarhoilta, joissa eläinten hyvinvointi on vakavasti heikentynyt. Kuva Project 1882
    Kotimaa
    5.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinjärjestöt vaativat turkistarhauksen kieltoa

    Budjettiriihen päätökset kiristävät hyvinvointialueiden ja kuntien taloutta, arvioivat useat vasemmistolaiset toimijat. Kuva Ypsilon CCO 0.0
    Politiikka
    4.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miten budjetti 2027 vaikuttaa hyvinvointialueisiin ja sote‑palveluihin?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!