Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Puolueiden turpa ja kädet

    Arkiston arkiston artikkeli
    3.10.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 36 / 3.10.2008

    Turun yliopiston tutkimuksen mukaan kolme neljästä suomalaisesta ei tiedä, mitkä puolueet ovat tällä haavaa hallituksessa ja mitkä oppositiossa.

    Puolueiden ja poliittisten päättäjien ei pitäisi syyttää tästä tietämättömyydestä ennen kaikkea tavallisia ihmisiä. Esimerkiksi eduskuntapuolueethan ovat kuin kahdeksan nahistunutta marjaa samassa tertussa.

    Eduskuntapuolueiden kesken on vaikea nähdä mitään mainittavia eroja edes vaalien lähestyessä. Varsinkaan kun ne kaikki nauttivat puoluetukea ja muita samanlaisia etuja ja kun niistä on julkisuudessa tehty yksi etuoikeutettu joukko. Valtamedia kategorisoi ne omaksi eliitikseen, jotka sitten käyvät keskenään muka kipakkaa taistelua hiuksenhienoista tai olemattomista näkemyseroistaan.

    Vaalien edellä kahdeksan puolueen kesken on välttämätöntä löytää vivahde-eroja, koska jokainen puolue haluaa erottua ja menestyä ja koska näin voidaan peittää se, että arkikäytännössä eroja puolueiden välillä eduskunnassa ja kunnalliselimissä ei juuri ole. Eikä varsinkaan tärkeissä kysymyksissä, katsotaan vain vaikkapa suhtautumista ns. kunta- ja palvelurakennehankkeeseen, tilaaja-tuottaja-malliin, palvelujen leikkaamiseen ja ulkoistamiseen tai epäoikeudenmukaisen kunnallisverorakenteen säilyttämiseen.

    Aivan oma erikoinen paikkansa valtajulkisuudessa on kahdella eduskuntapuolueella, vihreillä ja perussuomalaisilla.

    Vihreää liittoa kohdellaan edelleen ikään kuin se olisi juuri seimestä kapaloissaan löydetty vastasyntynyt eikä monissa peleissä ja kähminnöissä itsensä liannut tavanomainen porvaripuolue.

    Perussuomalaisista ja puheenjohtaja Timo Soinista puolestaan on tehty valtapuolueille ja -medialle mieluisa lellikkioppositio, jonka annetaan paistatella julkisuudessa siinä toivossa, että puolue imuroi vähävaraisten ihmisten ääniä pois vasemmalta. Perussuomalaisten jees-miehen roolia suurten puolueiden kuntapolitiikassa tai sen piirissä ilmenevää rasistista ulkomaalaisvastaisuutta ei hennota julkisuudessa pöyhiä.

    Turun yliopiston tutkija Kimmo Elo arveli tutkimusta kommentoidessaan, että paras poliittinen tietämys on keskittynyt hyvätuloisille ja korkeassa ammattiasemassa oleville. Mutta entä jos tavallisten tallaajien on vaikeampi välittää ja olla kuusalla siitä, mitkä puolueet ovat hallituksessa ja mitkä oppositiossa ja mitkä minkäkin värisiä sen takia, että he ovat riittävän kauan katsoneet sekä puolueiden turpaa että niiden käsiä ja kokeneet sanojen ja tekojen ristiriidan vieraannuttavaksi.

    Elo arvioi tiedon kumuloituvan yhä enemmän päättävissä asemissa oleville osittain siksi, että mediamaailman murroksen seurauksena valinnanvaraa on aiempaa enemmän. ”Kun joskus 60-, 70- ja vielä 80-luvullakin katsoi televisiota, niin ikään kuin väkisin tuli katsottua siellä välissä uutis- ja ajankohtaisohjelmia. Nyt heillä, joita asiat eivät kiinnosta, on entistä parempi mahdollisuus aktiivisesti välttää kaikentyyppinen kontakti yhteiskunnallisen tiedon jakamiseen medioitten kautta.”

    Arvio pitää tietyssä mielessä paikkansa. Nykyisin katsoja voi surffata vuosikauden ympäri kymmenillä viihdehöttöä sisältävillä tai suppeisiin kiinnostuksen kohteisiin keskittyvillä kanavilla ilman, että kertaakaan törmää uutis- tai ajankohtaisohjelmaan. Onko se valinnanvaran lisääntymistä, on toinen juttu.

    Mutta tämä ilmiö ei selitä koko ongelmaa. Miksi kaikkia muita kuin ”päättävissä asemissa olevia” ihmisiä harhautetaan ja uinutetaan pois yhteiskunnallisista asioista ja ohjelmista viihdehöttöön. Ja kuka siitä hyötyy?

    Ja miksi loputkin heistä yritetään karkottaa ns. yhteiskunnallisten ohjelmien parista pois tekemällä niistä tosiasioita peittelevää konsensushyminää tai tekemällä vaalikeskusteluista etuoikeutettujen puolueiden alttaripalveluksia.

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    70 prosenttia nuorista kokee jatkuvaa painetta toimeentulosta. Kuva Jerzy Durczak CCO 2.0
    Uutiset
    13.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Pelko toimeentulon menettämisestä nuorten arkea

    Nuorten arkea määrittää yhä useammin pelko toimeentulon menettämisestä.

    Elviira Davidowin mukaan ydinaseet ovat äärimmäinen ympäristöuhka – ei vain ihmisille, vaan koko elollisuudelle kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    12.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    “Kuinka paljon rohkeutta uskalletaan tänään jättää käyttämättä?”

    Ydinasepelote pyrkii normalisoimaan massiivisen väkivallan. Kuva Elviira Davidow
    Uutiset
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskuntatalolla vastustetaan ydinaseita

    Lämpimämpi loppuvuosi ja liukkaiden talvien vaihtelu näkyvät tilastoissa Kuva NIOSH Public domain
    Tutkimus
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työmatkatapaturmat vähenivät

    Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    10.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sateenkaarinuorten terveyspalvelut retuperällä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!