Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    VIIKON PAKINA: Teurastajat ja uhrilampaat

    Arkiston arkiston artikkeli
    12.9.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 33 / 12.9.2008

    Sammon konsernijohtaja Björn Wahlroos torjui Mainontapäivässä 2. syyskuuta ajatuksen, että yrityksillä voisi olla moraalia.

    ”Yritykset eivät ole hyväntekeväisyysorganisaatioita.” Ne ovat ”yhden asian liikkeitä”, joiden ainoa tehtävä on ”tehdä omistajilleen mahdollisimman paljon voittoa”. ”Sen sijaan omistajilla – yksityisillä ihmisillä – on velvollisuus toimia oman moraalinsa mukaan”, Wahlroos opasti.

    Viikkoa myöhemmin voittoa tekevät metsäyhtiöt UPM ja Stora Enso ottivat Wahlroosin neuvoista vaarin ja ilmoittivat jättiläismäisistä supistuksista tuotantoonsa. Ne lopettavat tehtaita, sulkevat koneita ja vähentävät Suomesta lähes 2 000 työpaikkaa.

    Sattumoisin ”Nalle” Wahlroos on UPM:n hallituksen puheenjohtaja.

    Välittömästi ilmoituksen jälkeen metsäyhtiöiden osakekurssit ampaisivat nousuun. Ja omistajat toimivat oman moraalinsa mukaan todeten nöyrinä, että rahantuloa ei voi estää.

    * * *

    UPM:n ja Stora Enson teurastustoimenpiteet otettiin vastaan kuin luonnonmullistus, jolle ei mitään voi.

    Stora Enson toimitusjohtaja Jouko Karvisen mukaan kyse oli ”täydellisestä myrskystä”. UPM:n teknologiajohtaja Pauli Hänninen totesi kiittäessään lähes itkua tihrustaen Kajaanin tehtaan työntekijöitä tuotantoennätyksistä, että ”markkinavoimille ei mahdettu mitään”.

    Osuvampaa olisi puhua metsäjättien pudottamista neutronipommeista, joilla teurastetaan parituhatta ihmistä työntekijöinä, mutta jätetään tehtaiden seinät pystyyn.

    Puhumalla luonnonvoimaisesta ilmiöstä ei kuitenkaan tarvitse puhua metsäjättien voitoista, yhtiöiden johdon laiminlyönneistä, ulkomaisista virheinvestoinneista eikä porvarihallituksen ja ay-liikkeen toimettomuudesta.

    Maanläheisempi konsti olisi panna leikkaukset Venäjän puutullien syyksi. Tosin tullimaksuja ei ole vielä edes korotettu.

    * * *

    Mutta suotta joukkoirtisanomisten edessä vaikeroida. Tulevaisuuden näkymä on valoisa, amerikkalainen ja yksilöllinen. Siitä kertoi Suomessa vieraillut johtamisen professori Robert Burgelman Helsingin Sanomissa 9. syyskuuta.

    ”Jokaisen työntekijän pitäisi yksilötasolla olla strategi ja kysyä itseltään ”mitä arvoa luon työssäni yritykselle”. Jos vastaus on, että en tiedä, on syytä päätellä, että jossain vaiheessa työpaikka eliminoidaan”, Burgelman sanoi.

    ”Työntekijän on silloin parempi eliminoida itse itsensä ja hakea uusi paikka, jossa voi tuoda arvoa, kuin pysyä tehtävässä, jossa arvoa ei synny.”

    Burgelman kutsuu itsensä eliminoimista kiehtovasti ratkaisujen ottamiseksi omiin käsiin.

    Hänen mielestään ei olisi pahasta, jos työmarkkinoille näin tulisi paljon uusia työnhakijoita. Sitä paitsi irtisanomisia suunnitteleva firma välttyisi korvausten maksamiselta, jos työntekijä päättäisi lähteä itse.

    EERO


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kokaiini on kallis huumausaine, mutta lisääntynyt tarjonta on laskemassa sen hintaa. Kuva Luther King School Photos CCO 3.0
    Kotimaa
    22.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi kokaiinin käyttö vilkastuu jouluksi?

    Kokaiinin käyttö lisääntyy Suomessa erityisesti pitkien juhlapyhien, kuten joulun, aikana.

    Muutokset koskevat erityisesti työttömiä, toimeentulotuen saajia ja pienituloisia perheitä. Kuva Kela
    Uutiset
    21.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kela kiristää ehtoja ja muuttaa tukijärjestelmiä – työväenluokan arkeen merkittäviä vaikutuksia vuonna 2026

    OLYMPUS DIGITAL CAMERA
    Kotimaa
    20.12.2025
    Toimitus

    Pohjoiseen päästävä ilman junanvaihtoa

    Turvalliset tilat nousivat keskeiseen rooliin Transliiton toiminnassa. Kuva Luisalvaz CCO 3.0
    Uutiset
    19.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Transliitto eroaa Setasta – uusi kattojärjestö rakentaa itsenäistä edunvalvontaa

    Robert Karlssonin mielestä Orpo Purran hallituksen leikkauspolitiikalle on vaihtoehtoja. Kuva Kaija Karlsson.
    Mielipiteet
    18.12.2025
    Robert Karlsson

    RKP:n rooli ruotsinkielisessä palvelussa kyseenalaistetaan – Läs Robert Karlssons insändare om Svenska folkpartiets roll i finländsk politik.

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!