Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    VIIKON PAKINA: Goebbelsin opit käytössä

    Arkiston arkiston artikkeli
    15.8.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 29 / 15.8.2008

    Mikähän voisi olla medialta suurempi rikos kuin tahallisesti valehdella ja harhauttaa yleisöä sodan ja rauhan kysymyksissä? Kuten nyt Kaukasian konfliktissa.

    Valehtelua ja harhauttamista on nyt jouduttu seuraamaan viikon ajan, eikä loppua näy.

    Joseph Goebbelsin opit ovat ahkerassa käytössä. ”Kun kerrot valheen, kerro iso”, neuvoi Goebbels. ”Kun valhe toistetaan riittävän usein, se muuttuu totuudeksi.”

    * * *

    Valtamedia teki hyökänneestä Georgiasta uhrin ja hyökkäykseen vastanneesta Venäjästä hyökkääjän. Tokihan Georgiakin tavallaan oli uhri tehdessään mitä yllyttäjät, USA; Nato ja Israel, neuvoivat. Mutta ei valtamedia sitä tarkoittanut eikä siitä hiiskunut.

    Jos puhutaan Suomen valtamedian, ennen kaikkea Helsingin Sanomien ja Ylen, valehtelusta, niin sen päämotiivi oli Nato-jäsenyyden kannatuksen kasvattaminen. ”Viimeistään nyt pitää silmälaput Venäjän suhteen pudottaa”, paasasi Jussi Seppälä TV1:n uutisissa Ja ”asiantuntijat” säestivät.

    Hesari testasi myös haastatteluin, miten valehtelu ja harhautus oli lukijoihin uponnut. Ja olihan se. Olikohan kovastikin hauskaa tehdä omista lukijoista narreja ja ”hyödyllisiä idiootteja”?

    * * *

    Samanlaiseen valehteluun ja harhautukseen syyllistyi lähes koko kunnianarvoisa läntinen valtamedia British Bullshit Company BBC:stä ja CNN:stä sanomalehtiin.

    Raportoinnilla ja kuvilla luotiin kuvaa georgialaisista Venäjän hyökkäyksen uhreina ja peitettiin eteläossetialaisiin kohdistettu joukkomurha.

    Kuvia jopa väärennettiin ja aitoja kuvia erotettiin asiayhteydestään. Esimerkiksi CNN julkaisi kuvaa 2 000 siviilin kuoleman aiheuttaneesta Georgian hyökkäyksestä Etelä-Ossetian pääkaupunkiin Tshinvaliin ja väitti, että kyse oli Venäjän hyökkäyksestä georgialaisia vastaan Gorin kaupungissa.

    * * *

    Washingtonin orkestroima sotaretki kärsi tappion ja tulitauko julistettiin, mutta mediasota jatkuu lopputuloksen muuttamiseksi Valtamedia on julkaissut kritiikittömästi Mihail Saakashvilin ja Pentagonin väitteitä milloin venäläisten joukkojen marssimisesta kohti Tbilisiä tai mellastamisesta Gorissa, milloin suorittamassa etnistä puhdistusta Etelä-Ossetiassa.

    Kansan Uutistenkaan päähän ei STT:n ”uutisen” julkaistessaan pälkähtänyt kysyä, keitä olivat Goria ryöstelleet ”tuntemattomat sotilaspukuiset miehet” tai Gorin suunnasta Tbilisiä ”ilman kansallisuustunnuksia” lähestynyt sotilasajoneuvosaattue. Oliko mahdollisesti kyse ulkomaisista palkkasotureista, joita taisteli Georgian puolella 2 500–3 000?

    Eikä kukaan ole kysynyt, liittyvätkö syytökset venäläisten tulitaukorikkomuksista mahdollisesti jotenkin George W. Bushin ilmoitukseen lähettää Georgiaan USA:n sotajoukkoja ”Humanitaariseen operaatioon”, kuinkas muuten.

    EERO


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    20260910 142615
    Ulkomaat
    19.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Toimittajien havainnot voivat auttaa myös Kiinaa näkemään omat ongelmansa

    Harvoin pääsee kuulemaan korkean tason kiinalaiselta puoluejohtajalta näin suoraa viestiä toimittajille: kertokaa, mitä näette, myös silloin, kun havaitsette ongelmia.

    20260911 201038
    Kulttuuri
    18.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kiinalainen pukeutuu dynastiaan

    20260909 092918
    Uutiset
    17.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleisöt siirtyvät sosiaaliseen mediaan

    Jättikettujen ylijalostus näkyy uusissa kuvissa suomalaisilta turkistarhoilta, joissa eläinten hyvinvointi on vakavasti heikentynyt. Kuva Project 1882
    Kotimaa
    5.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinjärjestöt vaativat turkistarhauksen kieltoa

    Budjettiriihen päätökset kiristävät hyvinvointialueiden ja kuntien taloutta, arvioivat useat vasemmistolaiset toimijat. Kuva Ypsilon CCO 0.0
    Politiikka
    4.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miten budjetti 2027 vaikuttaa hyvinvointialueisiin ja sote‑palveluihin?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!