Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Jyväskylän kaupunginjohto hakoteillä

    Arkiston arkiston artikkeli
    8.8.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 28 / 8.8.2008

    Jyväskylä (TA) Jyväskylän kaupunki kohtelee työntekijöitään hävyttömän eriarvoisesti. Ulkoistettaessa kaupungin toimintoja työntekijät eivät ole saaneet edes lämmintä kättä huomion osoituksena. Kaupunki on neuvotellut uuden työantajan kanssa korkeintaan työntekijöiden irtisanomissuojan pituudesta.

    Kun kaupunginjohtaja Pekka Kettunen (sd) päätti vuonna 2004 ulkoistaa itsensä ja erota tehtävistään, hän sai hulppean 200 000 euron erorahan. Kettusen ja kaupungin väliseen sopimuksen kirjattiin sen olevan sitova vasta kun tarvittava päätös on saanut lain voiman. Rahat Kettuselle maksettiin kuitenkin ennen kuin niin ehti koskaan tapahtua. Kettusen tilalle uudeksi kaupunginjohtajaksi valittiin ökypalkkaa nauttiva Markku Andersson (kok).

    Erorahat tuomittu laajasti

    Alun perin Kettuselle oltiin antamassa vieläkin suurempi summa, 260 000 euroa, mutta tuhansien kaupunkilaisten vastalauseiden ja poliittisen paineen vuoksi kaupunginhallitus oli pakotettu pienentämään lahjoitusta. Kettusen saama eroraha vastaa keskivertokaupungin työntekijän kahdeksan vuoden palkkaa.

    Kettusen erorahan kannalla ovat alusta alkaen olleet kaikki Jyväskylän valtapuolueet vasemmistoliitosta kokoomukseen. Valtuustossa puolueiden rivit ovat matkan varrella jonkin verran rakoilleet, mutta yksimielisyys on kabineteissa aina lopulta saavutettu. Vain SKP:n valtuustoryhmä on yksimielisesti vastustanut erorahoja.

    Kettuselle myönnetty eroraha on valitusten jälkeen todettu oikeusistuimissa laittomaksi. Päättäessään erorahasta Jyväskylän kaupunginhallitus ylitti Korkeimman hallinto-oikeuden mukaan toimivaltansa. Kaupunginvaltuuston enemmistö on kuitenkin vapauttanut kaupunginhallituksen jäsenet vastuusta. Lisäksi kaupunginvaltuusto on äänestyksen jälkeen päättänyt, ettei myöskään Kettuselta ryhdytä rahoja takaisin perimään.

    Tämän valtuustopäätöksen Hämeenlinnan hallinto-oikeus on kesäkuussa kumonnut. Kaupunginhallitus on kuitenkin yksimielisesti päättänyt valittaa päätöksestä KHO:een.

    Kaupunginvaltuutettu Riitta Tynjän (skp) ansiosta Kettusen kultaisesta kädenpuristuksesta on kehkeytynyt pitkällinen poliittinen kamppailu. Tynjän tekemät valitukset ja niitä seuranneet oikeuden päätökset vastaavat laajasti kansalaisten oikeustajua. Kaupungin johdossa joudutaan nyt miettimään kuumeisesti, miten tehdyt virheet saataisiin peiteltyä.

    – Kaupunginhallituksen olisi pitänyt tyytyä hallinto-oikeuden kesäkuussa tekemään ratkaisuun ja ryhtyä valmistelemaan erorahojen takaisinperintää Kettuselta. Sillä kannalla oli julkisuudessa ensi alkuun myös kaupunginhallituksen puheenjohtaja Veijo Koskinen (sd), mutta takkia on jälleen käännetty, toteaa Tynjä.

    Tynjän näkemyksen mukaan kaupungin johdossa ei haluta myöntää alun perin tehtyjä virheitä eikä hyväksyä KHO:n päätöstä. Perustellusti voidaankin kysyä, mikä merkitys laillisuudella on Jyväskylän kunnalliselämässä, jos edes Korkeimman hallinto-oikeuden päätöksiä ei olla valmiita noudattamaan.

    Vaalikysymys

    Poliittisten vastustajien toimesta Riitta Tynjän tekemien valitusten on väitetty tulleen kaupungille kalliiksi. Paikallinen valtalehti on jo ehtinyt tuomita kaikki maailman kommunistit. Jyväskylän kommunisteja on syytetty myös populismista. Tynjä torjuu syytökset.

    – Suomalaiseen demokratiaan kuuluu kansalaisen oikeus valittaa väärinä pitämistään päätöksistä. Kettusen erorahapäätös ei valitettavasti ole ainoa asia, josta kuntalaiset ovat viime vuosina Jyväskylässä valittaneet oikeutta hakiessaan, huomauttaa Tynjä ja viittaa useisiin kymmeniin valituksiin ja kanteluihin, joita kuntalaiset ovat joutuneet tekemään sosiaali- ja terveyspalvelujen puutteista.

    Hän tähdentää, että kettusjutun valituksista ei ole koitunut kaupungille merkittäviä ylimääräisiä kustannuksia. Sen sijaan kaupungin johdon toimet ovat tulleet maksamaan maltaita.

    – Kettusjuttu ei ole ollut kaupungille hyvää mainosta, mutta vastuun niin 200 000 euron häviämisestä kaupungin kassasta kuin myös imagotappioista kantaa laittoman erorahapäätöksen tehnyt ylin luottamus-virkamiesjohto, muistuttaa Tynjä.

    Kettusjuttu on osoittanut, että Jyväskylässä laki ei ole suinkaan kaikille sama. Päättäjät ovat valmiita jakamaan toisilleen kohtuuttomia etuja jopa laista välittämättä. Virheellistä ja epäoikeudenmukaista linjaa ei olla valmiita arvioimaan uudelleen. Kaupunkia johdetaan yritysmaailmasta apinoiduilla opeilla.

    Erorahajupakka on myös varmuudella merkittävä asiakysymys Jyväskylässä syksyn kunnallisvaaleissa aivan kuten neljä vuotta sitten, jolloin kommunistit saivat kaupungissa merkittävän vaalivoiton.

    Samanaikaisesti kun huippupalkkaisille kaupunginjohtajille annetaan yhä suurempia lisäetuja, köyhiä ja päätöksenteosta syrjäytettyjä kaupunkilaisia ja kaupungin työntekijöitä kyykytetään rahapulaan vedoten.

    Jyväskylässä tehdään päätöksiä, joiden seurauksena kunnallisia palveluja ulkoistetaan, palvelumaksuja korotetaan ja lähipalveluja karsitaan. Pienelle piirille luodaan näin uusia mahdollisuuksia rahastukseen. Kaupungille ja kaupunkilaisille on varattu jälleen kerran maksajan rooli.

    VESA LANKINEN


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Russia, Elektrostal. School No 15. img 09 (1)
    Tutkimus
    16.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomalaistutkija väittää: Venäjän patrioottinen kasvatus hajottaa yhteisöt ja vahvistaa valtiollista kontrollia

    Venäjän sotilaallis‑isänmaallinen kasvatus on viime vuosina muuttunut koko yhteiskunnan läpäiseväksi vallankäytön välineeksi.

    kuva super
    Politiikka
    15.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajien irtisanomiset murentavat asiakasturvallisuutta

    Uusi selvitys perustuu keväällä 2025 aloitettuun laajaan kartoitukseen huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberuhkiin varautumisesta. Kuva CSIRO CCO 3.0
    Uutiset
    14.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kyberkypsyys junnaa – tuore selvitys varoittaa hitaasta teknologiasta

    Aalto yliopiston tutkimus paljastaa, miten verkon käyttö kietoutuu stressiin ja yhteiskunnallisiin rakenteisiin. Kuva Tony Webster CCO 4.0
    Tutkimus
    13.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Some väsyttää, uutiset yllättäen helpottavat – näin netti vaikuttaa mieleen

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!