Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Häviäjän käsi

    Arkiston arkiston artikkeli
    19.6.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja:

    ”Talo voittaa aina”, kuuluu vanha pelitermi. Paitsi tietysti, jos kyseessä on ventti ja pelaamassa ovat kortinlaskijat (pelaajat jotka pystyvät kääntämään pelin puolelleen laskemalla todennäköisyyksiä).

    Vuonna 1993 kuuden huippuopiskelijan ryhmä saapui Las Vegasiin ja poistui miljoonat taskuissaan. Ben Mezrichin vuonna 2003 ilmestynyt bestselleri Bringing down the House kertoo siitä, miten nörtit yliopisto-opiskelijat onnistuivat huijaamaan mafian omistamia kasinoja. Mainittuun tarinaan perustuvan 21-elokuvan ohjaaja Robert Luketic aloitti vahvalla kädellä: vakaa perusta, iso budjetti, näyttävä miljöö. Hänellä oli jopa ässä hihassa: Kevin Spacey näyttelemässä professori Mickey Rosaa. Miksi Luketic kuitenkin menettää puhtinsa jo pelin alkumetreillä?

    Ensinnäkin, kirjan aasialaisamerikkalainen matikkanero on muutettu elokuvassa Beniksi, jota näyttelee maidonvalkea britti Jim Sturgess. Hän unohtaa Harvard-unelmansa, kun Lisa (Kate Bosworth) houkuttelee hänet professori Rosan maailmaan. Pian Ben on muuttunut lukukausimaksujen kokoonhaalijasta uhkapeliaddiktiksi. Vietteleekö Lisa Beniä vain Rosan takia vai rakastuuko hän todella Beniin? Valitettavasti edes ohjaaja ei tunnu tietävän vastausta. Luketic on sekoittanut pakan niin totaalisesti, ettei hän tunnu tietävän itsekään mitä peliä hän pelaa.

    Hyvin suunniteltu on puoliksi tehty ja yleensä jälkikin on silloin hyvää. Tässä elokuvassa sitä ei ole yhtään. Ostamalla liput tähän elokuvaan todistaa jälleen kerran sen, että talo voittaa aina. (RW & MR)

    2 tähteä


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Gabi Fechtner Heiko Grupp Rote Fahne
    Ulkomaat
    4.3.2026
    Maria Suutala

    Saksalaispoliitikko syyttää Yhdysvaltoja kolonialistisista pyrkimyksistä Iranissa

    Saksan radikaalivasemmistolaisen MLPD puolueen Gabi Fechtnerin pitämä tuore puhe (3.3.2026) ottaa kantaa Iranin sotaan.

    STTKn tuore laskelma paljastaa raa’an luokkaeron suomalaisessa työelämässä. Kuva Alisdare Hickson CCO 2.0
    Politiikka
    4.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Palkkamalttia kenelle – ja kenen hyväksi?

    Hakaniemi
    Kotimaa
    3.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Orpo–Purran hallituksen leikkaukset osuneet eläkeläisiin – kovin seurauksin

    Rauhanjärjestöt vaativat sotatoimien lopettamista. Kuva Mohammad Hassanzadeh CCO 4.0
    Ulkomaat
    2.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt varoittavat: hyökkäys Iraniin voi sytyttää koko alueen liekkeihin

    Elvert Barnes kuva CCO 2.0
    Kotimaa
    1.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Luottamus Yhdysvaltoihin romahtanut

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!