Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Miehityksen ikuistamissopimus

    Arkiston arkiston artikkeli
    19.6.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: ERKKI SUSI

    USA:n ja Nuri al-Malikin johtaman Irakin nukkehallituksen kesken neuvoteltu salainen sopimus säilyttäisi USA:n sotilaallisen miehityksen Irakissa määräämättömäksi ajaksi riippumatta USA:n marraskuisten presidentinvaalien tuloksesta.

    Sopimuksella, josta on vuotanut tietoja julkisuuteen, voi olla räjähdysmäinen poliittinen vaikutus Irakissa. Irakin nukkehallinnon viranomaiset pelkäävät, että sopimus, jonka mukaan USA:n joukot miehittäisivät 50:tä pysyvää tukikohtaa, tekisivät sotilaallisia operaatioita konsultoimatta nukkehallituksen kanssa, olisivat oikeutettuja pidättämään irakilaisia ja nauttisivat yksityisten palkkasoturien kanssa immuniteettia Irakin lain suhteen, tulee horjuttamaan Irakin asemaa Lähi-idässä ja luomaan pohjaa päättymättömälle konfliktille maassa.

    Sopimus uhkaa myös provosoida poliittisen kriisin USA:ssa. Presidentti Bush halua ajaa sen läpi ensi kuun loppuun mennessä niin, että hän voi julistaa sotilaallisen voiton ja väittää vuoden 2003 hyökkäyksensä osoittautuneen oikeaksi. Mutta USA:n läsnäolon ikuistaminen Irakissa pilaisi demokraattien ehdokkaan Barack Obaman vaalilupaukset vetää USA:n joukot pois, jos hänet valitaan presidentiksi.

    Sopimuksen ajoitus myös antaisi tuulta purjeisiin republikaanien ehdokkaalle John McCainille, joka on väittänyt USA:n olevan voiton kynnyksellä Irakissa – voiton, jonka Obama hänen mielestään heittäisi menemään ennenaikaisella sotilaallisella vetäytymisellä.

    Sopimuksen ovat jo tuominneet Iranin ja monien arabimaiden edustajat USA:n jatkuvana yrityksenä hallita aluetta. Vahva maltillinen iranilaisjohtaja Ali Akbar Hashemi Rafsanjani sanoi, että sopimus loisi ”pysyvän miehityksen” ja tekisi irakilaisista amerikkalaisten orjia.

    Irakin pääministerin Malikin uskotaan henkilökohtaisesti vastustavan sopimuksen ehtoja, mutta arvioivan, että hänen hallituksensa ei pysy satulassa ilman USA:n tukea.

    Yksi irakilainen, jolla olisi arvovaltaa pysäyttää sopimus, on shiiojen uskonnollinen johtaja Ali al-Sistani, mutta hänen sanotaan uskovan, että USA:n tuen loppuminen heikentäisi jyrkästi shiioja.

    USA vastustaa ehdottomasti uuden sopimuksen alistamista kansanäänestykseen Irakissa epäillen, että se tulisi kaadetuksi. Vaikutusvaltainen shiiajohtaja Muqtada al-Sadr on kehottanut kannattajiaan osoittamaan joka perjantai mieltään sopimusta vastaan.

    Nukkehallitus haluaa viivyttää sopimuksen varsinaista allekirjoittamista, mutta varapresidentti Dick Cheneyn toimisto on yrittänyt USA:n Bagdadin-lähettilään Ryan Crockerin avulla ajaa sen väkisin läpi.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Teemu Valli, Petri Palmu, Linda Savonen ja Tiina Rouhiainen väänsivät kättä ay liikkeen tulevaisuudesta Tiedonantaja festivaalilla Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    12.10.2026
    Jukka Piha

    Yrittäjä haastoi ay-liikkeen

    Ay-liikkeen kriisistä puhutaan usein jäsenmäärien laskuna, työehtosopimusneuvotteluina tai työmarkkinajärjestöjen vaikutusvallan heikkenemisenä.

    Maija Amperla pitää Tiedonantaja festivaalia harvinaisena keskustelufoorumina Kuva Jukka Piha
    Uutiset
    11.10.2026
    Jukka Piha

    ”Järkyttävän upea festivaali” toi esiin vaietut yhteiskunnalliset kysymykset

    Palestiinan, Länsi-Saharan ja Afrikan vapautumiskamppailuja käsiteltiin keskustelussa
    Uutiset
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Päitä katkaistiin vallan nimissä” – kolonialismin väkivallasta puhuttiin ilman kaunistelua

    Joensuulaisen Toni Lamsijärven mielestä Tiedonantaja festivaali tuo yhteen yhteiskunnallisista kysymyksistä kiinnostuneita ihmisiä ympäri Suomen. Kuva Jukka Piha.
    Uutiset
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Nykyjärjestelmä ei toimi” – Toni Lamsijärvi näkee Tiedonantaja-festivaalin muutosta etsivien ihmisten kohtaamispaikkana

    Lapinlahti lähetystö valtuustoryhmien puheilla 7.10.26 Kuva Toivo Koivisto
    Kotimaa
    10.10.2026
    Petra Packalén

    Helsingin valtuustolle vetoomus Lapinlahden yksityistämistä vastaan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!