Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Tuhokapitalismi tähyää uusia markkinoita

    Arkiston arkiston artikkeli
    13.6.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 24 / 13.6.2008

    Kaksi minuuttia aikaa valokuvaamista varten, viisi minuuttia nimikirjoitusten jakoa, ohjeistaa tiukka manageri varmoin ottein sankkaa toimittajakatrasta. Pressihuoneessa on kuhinaa, kun viehättävä nuori nainen poseeraa tottuneesti toimittajille kuin maailmanluokan estradien tähti konsanaan.

    Kyseessä ei kuitenkaan ole kanadalainen laulajatar Céline Dion vaan hänen maannaisensa, toimittaja-kirjailija Naomi Klein. Kummankin Suomen-vierailu sattuu vain lähes päällekkäisille päiville kesäkuun alkuun.

    Globalisaatio- ja uusliberalismikriittisen liikkeen näkyvimpiin hahmoihin lukeutuva Naomi Klein piipahti Suomessa pääasiassa markkinoimassa tuoretta Tuhokapitalismin nousu-kirjaansa, joka arvioitiin Tiedonantajassa jo huhtikuun alussa. Edellistä No logo -teosta myytiin Suomessakin mukava määrä, mikä miellyttää varmasti kustantaja WSOY:n edustajaa.

    Toinen myhäilevä henkilö huoneessa on Helsingin yliopiston valtiotieteen professori Teivo Teivainen, joka yliopiston puolelta isännöi Kleinin Suomen-vierailua. Aihetta tyytyväisyyteen on, sillä kanadalainen uusliberalismikriitikko keräsi valtaisan kuulijajoukon yliopistolle keskustelutilaisuuteen torstaina. Kymmeniä kiinnostuneita jäi ulkopuolelle, kun Metsätalon luentosali kävi liian pieneksi.

    Ilmastonmuutos ja ruokakriisi

    Päästään Naomi Kleinin kanssa asiaakin puhumaan, vaikka Yleisradion narsistitoimittaja Tuomas Enbuske pyörittää jatkuvasti omaa show”taan ja yrittää provosoida Kleinia, joka ei kuitenkaan vähästä hätkähdä. Hän kertoo olevansa sekä uusliberalismin puolustajien että George W. Bushia vastustavien 9/11-salaliittoteorioitsijoiden hampaissa, jälkimmäiset väittävät Kleinin olevan CIA:n palkkalistoilla.

    Tuhokapitalismi etenee kriisistä kriisiin ja hyväksikäyttää ihmisten ahdinkoa levittääkseen yksityistämisen ja kilpailuttamisen lonkeroitaan julkisen sektorin alueille. Klein pelkää, että ilmastonmuutos ja ruokakriisi tuottavat uusia globaaleja katastrofeja ja samalla uusliberalisteille uusia markkinoita. Hän aikoo lisätä kirjansa uuteen painokseen tätä vakavaa teemaa käsittelevän osion.

    Ilmastonmuutoksen torjumisessa Klein on havainnut, että esimerkiksi amerikkalaiset kapitalistit sijoittavat rahojaan entistä vähemmän uusiutuvaan energiaan ja yhä enemmän kodinturvallisuusteknologiaan. Suurpääoma hakee omaa ratkaisuaan globaaliin katastrofiin kehittämällä valvonnan ja väkivallan välineitä, mikä vaikuttaa erittäin huolestuttavalta suunnalta.

    Vaihtoehtoja Etelä-Amerikasta

    Uusliberalismin vastainen liike on Naomi Kleinin mukaan siirtynyt uuteen vaiheeseen. Seattlen 1999 ja Genovan 2001 kaltaisten suurmielenosoitusten aika on ohi. Klein arvioi, että vastarintaliike on pirstaloitunut, mutta ei välttämättä pienentynyt.

    Tällä hetkellä Latinalaisesta Amerikasta on muodostunut eräänlainen laboratorio vaihtoehtoiselle politiikalle.

    – Koska Etelä-Amerikka on pisimpään kärsinyt uusliberalistisesta politiikasta, on luonnollista että siellä myös aloitetaan ensimmäisenä vastavoimien kehittäminen, sanoo Klein ja mainitsee edistyksellisistä presidenteistä esimerkkeinä Bolivian Evo Moralesin sekä Ecuadorin Rafael Correan.

    Naomi Klein huomauttaa, että lähes kaikkialla menestyksekkään uusliberalismin vastaisen politiikan takaa löytyy kaksi tekijää: voimakas kansanliike sekä ajattelemaan kykenevä johtajahahmo.

    Tässä mielessä kannattaa tarkastella myös Yhdysvaltain presidenttikamppailua ja demokraattiehdokas Barack Obaman asemaa.

    – Obaman talouspoliittiset linjat ovat ainakin paperilla hyvin uusliberalistisia, ja hänen taustaltaan löytyy Wall Streetin rahaa, kertoo Klein.

    Klein pitää silti Obamaa fiksuna miehenä, joka on onnistunut aktivoimaan sodanvastaisia ja kriittisiä voimia. Tukijoukoilla on Kleinin mielestä suuri vastuu siinä, millaiseksi demokraattien presidenttiehdokkaan poliittinen linja lopulta muodostuu.

    Vaarana on sama kuin aikaisemmin Bill Clintonin kohdalla. Vuonna 1992 Clintonin marraskuisen valinnan ja tammikuussa 1993 tapahtuneen virkaanastumisen välillä demokraattipresidentti kumppaneineen muotoili hallitusohjelman, jossa petettiin järjestään jokainen äänestäjille annettu vaalilupaus. Tämä aiheutti suunnattoman pettymyksen aallon Clintonin kampanjaa tukeneiden keskuudessa. Kleinin mukaan vastaavaa virhettä ei saa nyt toistaa Obaman kohdalla.

    Hyvinvointivaltio osa identiteettiä

    Naomi Klein ei ennusta uusliberalismin pikaista tuhoa. Hänen mukaansa kapitalismi on aikaisemminkin osoittautunut odottamattoman sopeutumiskykyiseksi. Tällä hetkellä esimerkiksi amerikkalaiset sijoittajat hakevat uusi voittoja muun muassa kotimaan turvallisuusalalta sekä erilaisista armeijan tukipalveluista, kuten sotilaiden terveydenhuollosta. Tämä viittaisi myös siihen, ettei USA:lla ole aikomustakaan vetäytyä Irakista, sen verran suuria ovat investoinnit kansainväliseen sotabisnekseen.

    Sosialistiksi Klein ei halua julistautua. Hänelle kapitalismin vastustaminen merkitsee ennen kaikkea markkinamekanismin häätämistä alueilta, joilla ne aiheuttavat korvaamatonta tuhoa demokratialle ja hyvinvoinnille.

    – Voitontavoittelu ei saa tuhota ihmisten kannalta välttämättömiä yhteiskunnan toimintoja.

    Klein kertoo, miten kanadalaisille laaja julkinen sektori ja hyvinvointivaltio eivät edusta uusliberalistien vihaamaa jäykkää byrokratiaa, vaan määrittävät myönteisellä tavalla kansalaisten omaa identiteettiä.

    Tutkimusten mukaan sama tilanne näyttäisi olevan myös Suomessa.

    MARKO KORVELA


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Ydinasepelote pyrkii normalisoimaan massiivisen väkivallan. Kuva Elviira Davidow
    Uutiset
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskuntatalolla vastustetaan ydinaseita

    Rauhanliikkeen toimijat ja ydinaseita vastustavat kansalaiset järjestävät perjantaina 13.

    Lämpimämpi loppuvuosi ja liukkaiden talvien vaihtelu näkyvät tilastoissa Kuva NIOSH Public domain
    Tutkimus
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työmatkatapaturmat vähenivät

    Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    10.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sateenkaarinuorten terveyspalvelut retuperällä

    Hyväksikäyttö on juurtunut rakenteisiin ja muuttunut liiketoimintamalliksi, jota ylläpitävät heikko valvonta ja lähes olemattomat seuraamukset. Kuva Janim71 CCO 0.0.
    Uutiset
    9.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ihmiskauppa ja pakkotyö leviävät Suomessa

    WHOn mukaan lähes joka kolmas nainen kokee fyysistä ja tai seksuaalista väkivaltaa elämänsä aikana, useimmiten läheisen kumppanin toimesta. Kuva UN Women Marni Gilbert CCO 2.0.
    Uutiset
    8.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    WHO: Sukupuolittunut eriarvoisuus on rakenteellinen kriisi

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!