Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    VIIKON PAKINA: Uusi aamu taas kaupan

    Arkiston arkiston artikkeli
    8.2.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 6 / 8.2.2008

    Toimittaja Pekka Mykkäsen (HS 7.2.) mukaan Yhdysvaltain presidentinvaalien ”esivaalit ovat osoittautuneet historiallisiksi” ja niitä voi kutsua ”uudeksi aamuksi Amerikassa”.

    Kunpa niin olisikin. Mutta taitaa olla toiveajattelua tai harhautusta; George W. Bushin hallinnon taloudellisen, poliittisen, sotilaallisen ja moraalisen konkurssin raunioilla kaupataan taas kerran ”uutta aamua”.

    Tunnettu yhdysvaltalainen journalisti Larry Chin ei ole yhtä optimistinen: ”Jokaiset vaalit USA:n uuden ajan historiassa ovat olleet rikollista manipulaatiota. Vuosi 2008 ei tee poikkeusta.”

    Pärjätäkseen USA:n presidenttiehdokkaiden on kannattava köyhiä sortavaa uusliberalistista sisäpolitiikkaa, sotateollista kompleksia, imperialismia ja sotapolitiikkaa. Heidän täytyy varauksetta tukea Israelia. Lisäksi heidän täytyy olla itse rikkaita ja heillä täytyy olla rikkaita tukijoita.

    Tälläkin kertaa poliittisesti epäsopivat ja siksi suuria tukirahoja vaille jääneet ehdokkaat, kuten Ron Paul ja Dennis Kucinich, tiputettiin pois pelistä jo kättelyssä.

    * * *

    Uusi presidentti on joko republikaani John Mc Cain tai jompikumpi demokraateista, Hillary Clinton tai Barack Obama.

    Kaikkien kolmen ehdokkaan rahoittajia ovat muun muassa nämä suuryhtiöt ja rahoituslaitokset: Citigroup, Morgan Stanley, Lehman Brothers, JP Morgan Chase ja Goldman Sachs Credit Suisse satsaa sekä McCainiin että Obamaan.

    McCainille keskittävät tukea mm. Bank of New York Mellow, Citadel Investments ja MGM Mirage, Clintonille ja Obamalle mm. National Amusements ja Time Warner

    Ehdokkaiden neuvonantajissa on henkilötasolla enemmän hajontaa, mutta yhteistä on se, että he ovat kylmän sodan sotureita, sotarikollisia, nykyisiä ja entisiä uuskonservatiiveja ja imperialististen ajatushautomoiden jäseniä.

    MacCainin neuvonantajia ovat mm. Henry Kissinger, William Kristol ja James Woolsey, Clintonin neuvonantajia mm. Bill Clinton, Madeleine Albricht ja Richard Hoolbroke ja Obaman neuvonantajia mm. Zbigniew Brzezinski, Richard Clarke, ja Bruce Riedel.

    Irak-hyökkäystä kannattanut MacCain on sitä mieltä, että USA:n pitää olla Irakissa vaikka ”sata vuotta”, ja hän haluaa pommittaa Irania. Clinton kannatti hyökkäystä Irakiin ja Obama vastusti vaisusti. Kumpikin kannattaa tarpeen vaatiessa Iranin ja Pakistanin pommittamista.

    Valinnan varaa siis on.

    * * *

    Mutta eipä synkistellä, tässä loppukevennys:

    – USA:n esivaalien supertiistai oli valtava tapahtuma, todellinen demokratian riemuvoitto.

    – Sanos muuta. Äänestäjiä oli lähes yhtä paljon kuin American Idol -äänestyksessä. Tosin voi olla, että Idol-äänestäjät ovat tyytyväisempiä tulokseen.

    EERO


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Teollisuusliiton Sisä Suomen aluetoimitsija Antti Salonen kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    6.11.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Teollisuusliiton Antti Salonen: Työntekijöille kuuluu suurempi osuus työn tuottamasta arvosta

    Palkansaajien ostovoima, työsuhdeturvan vahvistaminen, työmarkkinarikollisuuden torjunta ja työajan lyhentäminen ovat Teollisuusliiton keskeisiä tavoitteita ennen seuraavia ed

    SKPn varapuheenjohtaja Jiri Mäntysalo vastaanotti taideteoksen sekä teoksen Sosialismin teoria ja käytäntö Vietnamissa. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    5.11.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vietnamilaisdelegaatio Helsingissä

    Terrakottasotilaat saivat kypärät, poliitikot lisää kuria ja kontrollia Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    2.11.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kiina vastaa uuden kehitysvaiheen haasteisiin – henkilöstöpäätöksiä ja korruption vastaista työtä

    KansA112717 nettiin
    Politiikka
    2.11.2026
    Jukka Pietiläinen
    Tilaajille

     Vasemmistoliitto hallituksessa 

    Anish Kapoorin Ancestor Serlachiuksessa – punainen vieras toisesta ajasta Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    2.11.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Punainen vieras toisesta ajasta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!