Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kemijärvi-liikettä laajennettava

    Arkiston arkiston artikkeli
    11.1.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: tiedonantaja nro 2/2008

    Kemijärveläisten sitkeä taistelu sellutehtaansa toiminnan jatkamiseksi muodossa tai toisessa on aiheuttanut jonkinlaisen kriisin Matti Vanhasen hallituksen sisällä. Erityisesti päähallituspuolue keskustassa on jouduttu reagoimaan puolueen tärkeän kannatusalueen kapinaliikkeeseen tomerin ja epämääräistä toiveikkuutta ruokkivin äänenpainoin.

    Tehtaan puolustajien kannattaa nyt ottaa huomioon sekin mahdollisuus, että ylätasolla pelataan aikaa ja toivotaan liikkeen lässähtämistä. Siksi mihinkään epämääräisiin lupauksiin ei kannata luottaa, vaan on painettava jatkuvasti päälle.

    Kemijärven tehtaan jatkolle on monia mahdollisuuksia. Tehtaan toiminnan jatkamista ei tarvitse jättää riippumaan Stora Enson hallituksesta, joka haluaa maksattaa työntekijöillä laskut Pohjois-Amerikkaan tekemistään miljardien virheinvestoinneista ja pitää hintoja korkeina rajoittamalla tuotantoa.

    Vanhasen hallitus voi yhtenä Stora Enson pääomistajista vaatia lopettamispäätöksen kumoamista ja tehtävissään epäonnistuneen yhtiön hallituksen vaihtamista. Jos Stora Enso ei suostu jatkamaan tehtaan toimintaa, valtiovalta voi itse jatkaa kannattavan tehtaan toimintaa tai vaatia sen myymistä uusille omistajille. Hallitus ei voi pakoilla vastuutaan tehtaan tulevaisuudesta vetoamalla tekopyhiin ja virheellisiin tulkintoihin pörssisäännöistä.

    Nyt olisi myös harkittava Kemijärvi-liikkeen laajentamista koko Lappia ja miksei muutakin maata koskevaksi samalla kun mietitään myös ay-liikkeen valtakunnallisten painostuskeinojen käyttöä. Ketkä ottaisivat aloitteen toimintaryhmien perustamiseksi ensin vaikka Kemiin ja Rovaniemelle ja sitten muuallekin? Tällainen toiminta ei olisi vain solidaarisuutta kemijärveläisille, vaan kamppailua toimeentulon ja ihmisarvoisen elämän turvaamiseksi koko Suomessa ja sulun panemiseksi suuryhtiöiden ja poliittisen eliitin vastuuttomuudelle.

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Tiina Sandberg korostaa työväenluokan yhtenäisyyden merkitystä hallituksen työmarkkinatoimien keskellä. Kuva SKP
    Politiikka
    3.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työväenluokka ja työmarkkinapolitiikka törmäyskurssilla

    Suomen kommunistisen puolueen (SKP) puheenjohtaja Tiina Sandberg korostaa, että työväenluokan yhtenäisyys on ratkaisevaa tilanteessa, jossa Orpon–Purran hallituksen työmarkk

    SEL n puheenjohtaja Veli Matti Kuntonen korosti Porvoon vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ratkaisevat työntekijöiden aseman ja työelämän suunnan. Kuva Karoliina Öystilä
    Politiikka
    2.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Eduskuntavaalit ovat työntekijöiden seuraava työehtosopimuskierros”

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Rauhanjärjestöt ovat olleet aktiivisia koko kevään ja vastustaneet ydinaseiden maahantuontia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt julistavat ydinaseettoman vapun

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!