Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    Jyväskylän kommunistit kuntavaalitaisteluun: Kuntalaisten lähipalvelut ja vaikutusmahdollisuudet turvattava

    Arkiston arkiston artikkeli
    4.1.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 1/2008

    SKP lähtee vuoden 2008 kunnallisvaaleihin tavoitteinaan kunnallisten lähipalvelujen kehittäminen, asukkaiden vaikutusmahdollisuuksien vahvistaminen ja kuntalaisten demokraattisten perusoikeuksien puolustaminen. Kuntajakoselvittäjän esitykset Jyväskylän kaupungin ja Jyväskylän maalaiskunnan liitoksesta lyövät korvalle näitä tavoitteita, toteaa SKP:n Jyväskylän piirijärjestö kannanotossaan.

    Asukasmäärän ja päätettävien asioiden määrän kasvaessa päättäjien määrää esitetään radikaalisti vähennettäväksi. Tämä tarkoittaa piirijärjestön mukaan vallan keskittämistä entistä pienemmälle joukolle luottamusmiehiä ja virkamiesjohtoa. Kun päätöksenteossa mukana olevien kuntalaisten määrä vähenee, merkitsee esitys vääjäämättä kuntalaisten vaikutusmahdollisuuksien heikkenemistä.

    Päättäjien määrän vähentämisellä halutaan varmistaa kuntalaisten tahdon vastaisten päätösten läpivienti konsensuksen hengessä. Demokratiaan kuuluvat kuitenkin olennaisesti erilaiset, jopa keskenään ristiriitaiset näkemykset, joiden hävittämisen seurauksena politiikasta häviää politiikka. Piirijärjestö ei hyväksy pyrkimyksiä paikallispoliittisen vallan keskittämisestä. Nykyisessäkin Jyväskylässä on riittävästi huonoja kokemuksia pienen piirin vallankäytöstä. On aika ottaa opiksi virheistä, eikä esittää sellaisten menettelytapojen vahvistamista.

    Kauniit puheet kuntalaisten aktiivisuuden tukemisesta eivät piirijärjestön mukaan toimi, jos kuntalaisten päätösvaltaa samanaikaisesti vähennetään. Poliittisen vaikutusvallan menetys ei ole korvattavissa tupailtojen ja kuntalaisfoorumien lisäämisellä. Ei ole hyväksyttävää, että politiikasta pyritään tekemään ns. vaativaa asiantuntijuutta, johon tavallisella kuntalaisella ei käytännössä olisi ymmärrystä osallistua. Näinhän nyt perustellaan mm. sitä, että liitoksesta ei haluta järjestää kansanäänestystä.

    Kuntalaiset ovat itse parhaita asiantuntijoita, joiden puoleen valtuutettujen olisi syytä kääntyä useammin kuin neljän vuoden välein järjestettävissä kunnallisvaaleissa. Kansanäänestyksen järjestämisestä on syytä tehdä päätös molempien kuntien seuraavissa valtuustojen kokouksissa, kannanotossa todetaan.

    Ehdokaslista karttuu

    Suostumuksensa SKP:n kunnallisvaaliehdokkaiksi Jyväskylässä ovat tähän mennessä antaneet seuraavat henkilöt: työmies Mauri Jukarainen (55v.), tarkastuslautakunnan varajäsen, opiskelija Aino Kainulainen (23v.), kaupunkisuunnittelulautakunnan jäsen FM Satu Kortelainen (35v.), opiskelija Antti Kurko (26v.), liikuntalautakunnan jäsen, varavaltuutettu, nuorisokodinjohtaja Vesa Lankinen (47v.), varastotyöntekijä Eetu Suhonen (49v.), yht. lis., fil. lis. Erkki Tynjä (57v.), valtuutettu, sosiaalityöntekijä, KM Riitta Tynjä (55v.) ja kaupunkisuunnittelulautakunnan varajäsen, opiskelija Viljami Vaskonen (23v.). SKP:llä on tällä hetkellä Jyväskylässä kolmen hengen valtuustoryhmä.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    20260910 142615
    Ulkomaat
    19.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Toimittajien havainnot voivat auttaa myös Kiinaa näkemään omat ongelmansa

    Harvoin pääsee kuulemaan korkean tason kiinalaiselta puoluejohtajalta näin suoraa viestiä toimittajille: kertokaa, mitä näette, myös silloin, kun havaitsette ongelmia.

    20260911 201038
    Kulttuuri
    18.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kiinalainen pukeutuu dynastiaan

    20260909 092918
    Uutiset
    17.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleisöt siirtyvät sosiaaliseen mediaan

    Jättikettujen ylijalostus näkyy uusissa kuvissa suomalaisilta turkistarhoilta, joissa eläinten hyvinvointi on vakavasti heikentynyt. Kuva Project 1882
    Kotimaa
    5.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinjärjestöt vaativat turkistarhauksen kieltoa

    Budjettiriihen päätökset kiristävät hyvinvointialueiden ja kuntien taloutta, arvioivat useat vasemmistolaiset toimijat. Kuva Ypsilon CCO 0.0
    Politiikka
    4.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miten budjetti 2027 vaikuttaa hyvinvointialueisiin ja sote‑palveluihin?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!