Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Jyväskylän kommunistit kuntavaalitaisteluun: Kuntalaisten lähipalvelut ja vaikutusmahdollisuudet turvattava

    Arkiston arkiston artikkeli
    4.1.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 1/2008

    SKP lähtee vuoden 2008 kunnallisvaaleihin tavoitteinaan kunnallisten lähipalvelujen kehittäminen, asukkaiden vaikutusmahdollisuuksien vahvistaminen ja kuntalaisten demokraattisten perusoikeuksien puolustaminen. Kuntajakoselvittäjän esitykset Jyväskylän kaupungin ja Jyväskylän maalaiskunnan liitoksesta lyövät korvalle näitä tavoitteita, toteaa SKP:n Jyväskylän piirijärjestö kannanotossaan.

    Asukasmäärän ja päätettävien asioiden määrän kasvaessa päättäjien määrää esitetään radikaalisti vähennettäväksi. Tämä tarkoittaa piirijärjestön mukaan vallan keskittämistä entistä pienemmälle joukolle luottamusmiehiä ja virkamiesjohtoa. Kun päätöksenteossa mukana olevien kuntalaisten määrä vähenee, merkitsee esitys vääjäämättä kuntalaisten vaikutusmahdollisuuksien heikkenemistä.

    Päättäjien määrän vähentämisellä halutaan varmistaa kuntalaisten tahdon vastaisten päätösten läpivienti konsensuksen hengessä. Demokratiaan kuuluvat kuitenkin olennaisesti erilaiset, jopa keskenään ristiriitaiset näkemykset, joiden hävittämisen seurauksena politiikasta häviää politiikka. Piirijärjestö ei hyväksy pyrkimyksiä paikallispoliittisen vallan keskittämisestä. Nykyisessäkin Jyväskylässä on riittävästi huonoja kokemuksia pienen piirin vallankäytöstä. On aika ottaa opiksi virheistä, eikä esittää sellaisten menettelytapojen vahvistamista.

    Kauniit puheet kuntalaisten aktiivisuuden tukemisesta eivät piirijärjestön mukaan toimi, jos kuntalaisten päätösvaltaa samanaikaisesti vähennetään. Poliittisen vaikutusvallan menetys ei ole korvattavissa tupailtojen ja kuntalaisfoorumien lisäämisellä. Ei ole hyväksyttävää, että politiikasta pyritään tekemään ns. vaativaa asiantuntijuutta, johon tavallisella kuntalaisella ei käytännössä olisi ymmärrystä osallistua. Näinhän nyt perustellaan mm. sitä, että liitoksesta ei haluta järjestää kansanäänestystä.

    Kuntalaiset ovat itse parhaita asiantuntijoita, joiden puoleen valtuutettujen olisi syytä kääntyä useammin kuin neljän vuoden välein järjestettävissä kunnallisvaaleissa. Kansanäänestyksen järjestämisestä on syytä tehdä päätös molempien kuntien seuraavissa valtuustojen kokouksissa, kannanotossa todetaan.

    Ehdokaslista karttuu

    Suostumuksensa SKP:n kunnallisvaaliehdokkaiksi Jyväskylässä ovat tähän mennessä antaneet seuraavat henkilöt: työmies Mauri Jukarainen (55v.), tarkastuslautakunnan varajäsen, opiskelija Aino Kainulainen (23v.), kaupunkisuunnittelulautakunnan jäsen FM Satu Kortelainen (35v.), opiskelija Antti Kurko (26v.), liikuntalautakunnan jäsen, varavaltuutettu, nuorisokodinjohtaja Vesa Lankinen (47v.), varastotyöntekijä Eetu Suhonen (49v.), yht. lis., fil. lis. Erkki Tynjä (57v.), valtuutettu, sosiaalityöntekijä, KM Riitta Tynjä (55v.) ja kaupunkisuunnittelulautakunnan varajäsen, opiskelija Viljami Vaskonen (23v.). SKP:llä on tällä hetkellä Jyväskylässä kolmen hengen valtuustoryhmä.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Tiina Sandberg korostaa työväenluokan yhtenäisyyden merkitystä hallituksen työmarkkinatoimien keskellä. Kuva SKP
    Politiikka
    3.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työväenluokka ja työmarkkinapolitiikka törmäyskurssilla

    Suomen kommunistisen puolueen (SKP) puheenjohtaja Tiina Sandberg korostaa, että työväenluokan yhtenäisyys on ratkaisevaa tilanteessa, jossa Orpon–Purran hallituksen työmarkk

    SEL n puheenjohtaja Veli Matti Kuntonen korosti Porvoon vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ratkaisevat työntekijöiden aseman ja työelämän suunnan. Kuva Karoliina Öystilä
    Politiikka
    2.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Eduskuntavaalit ovat työntekijöiden seuraava työehtosopimuskierros”

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Rauhanjärjestöt ovat olleet aktiivisia koko kevään ja vastustaneet ydinaseiden maahantuontia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt julistavat ydinaseettoman vapun

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!