Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    Ylipormestarin tyly budjettiesitys

    Arkiston arkiston artikkeli
    5.10.2007 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 36/2007

    Helsingin kaupungille kertyy tuloja jatkuvasti ennakoitua enemmän. Ylipormestari Jussi Pajusen (kok) ehdotus ensi vuoden talousarvioksi ei tuo kuitenkaan helpotusta palvelujen resurssipulaan. Siinä ei ole myöskään varauduttu korjaamaan työntekijöiden palkkojen jälkeenjääneisyyttä.

    Helsingin virastojen ja liikelaitosten ennustetaan tekevän tänä vuonna yhteensä 170 miljoonaa euroa voittoa. Kaupungilla on tileillä ja lainasaatavina yli 200 miljoonaa enemmän velkaa.

    Palveluista puuttuu kymmeniä miljoonia

    Kokoomuslaisen ylipormestarin linjaa kuvaa se, että budjettiesityksessä peruspalveluihin esitetyissä määrärahoissa on kymmenien miljoonien eurojen vajaus. Edes kaikkia lakisääteisiä velvoitteita ei aiota toteuttaa.

    Sosiaali- ja terveyspalveluihin on esitetty vain nimelliset kolme prosenttia enemmän kuin tänä vuonna toteutumaennusteen mukaan käytetään. Tällä inflaatiotarkistuksella ei korjata henkilöstövajausta eikä palvelujen puutteita.

    Edes lakia ei noudateta

    Esimerkiksi lastensuojelussa puuttuu budjetista noin kymmenen miljoonaa euroa. Vanhustenpalveluissa on miljoonien eurojen vajaus. Kotihoidon resurssipula jatkuu ja pitkäaikaissairaanhoidosta aiotaan vähentää paikkoja vuonna 2009.

    Hammashoidon budjetti on alimitoitettu, vaikka Uudenmaan lääninhallitus on uhannut Helsinkiä jopa sakkorangaistuksella, kun hoitoon joutuu jonottamaan jopa kolme kertaa hoitotakuulain enimmäisnormeja pidempään. Marian sairaalan päivystykseen ei ole budjetissa lisävakansseja. Perheneuvoloiden henkilöstö uhkaa vähentyä.

    Palkkarahat alimitoitettu

    Budjettiesityksen palkkamenojen sanotaan perustuvan kunta-alan valtakunnalliseen sopimukseen. Esitys merkitsee kuitenkin vain hädin tuskin neljän prosentin korotusta tämänvuotisiin palkkakuluihin. Luvut ovat kaukana kuntatyönantajan mainostamasta yli 12 prosentista.

    Kaupungin työntekijöitä edustavat ammattijärjestöt ovatkin jo vaatineet budjettiin lisämäärärahaa palkkojen korottamiseksi yli valtakunnallisen sopimustason.

    SKP ja asukaslista kerää evästyksiä

    Kaupunginhallituksen ryhmien on tarkoitus sopia budjetista ensi viikon lauantaina. Valtuusto keskustelee budjetista 31.lokakuuta ja päätökset tehdään 14.marraskuuta.

    SKP:n ja asukaslistan ryhmä kokoaa esityksiä budjettiin keskustelutilaisuuksissa eri puolilla kaupunkia. Ensi torstaina asia on esillä Helsinki-politiikan kurssilla Merihaassa, seuraavalla viikolla Helsingin työttömien viikkotapaamisessa, lokakuun 25.päivä Ruoholahdessa ja 29.päivä Malmitalolla. Evästyksiä voi esittää myös lauantaisin jatkuvalla SKP:n piirin telttakiertueella.

    – Budjettiin tarvitaan perusteellinen muutos. Peruspalvelujen jatkuvasta alibudjetoimisesta on päästävä eroon, korostaa kaupunginvaltuutettu Yrjö Hakanen. Kaupungin ja sen liikelaitosten ylijäämistä voidaan ohjata lisää rahaa palveluihin.

    – Ryhmämme on esittänyt työntekijöiden palkkojen jälkeenjääneisyyden korjaamiseksi 30 miljoonan euroa, joka tulisi kunta-alan sopimuskorotusten päälle.

    Esillä on ollut myös joukkoliikenteen tuen lisääminen ja HKL:n hintojen korotuksista luopuminen, kaupungin ns. sisäisten vuokrien alentaminen, kaupungin omien työllistämistoimien lisääminen, Koskelan ja Paloheinän terveysasemien säilyttäminen sekä vakanssien lisääminen muun muassa Marian sairaalan päivystyksessä ja lastenpsykiatriassa. (TA)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    20260910 142615
    Ulkomaat
    19.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Toimittajien havainnot voivat auttaa myös Kiinaa näkemään omat ongelmansa

    Harvoin pääsee kuulemaan korkean tason kiinalaiselta puoluejohtajalta näin suoraa viestiä toimittajille: kertokaa, mitä näette, myös silloin, kun havaitsette ongelmia.

    20260911 201038
    Kulttuuri
    18.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kiinalainen pukeutuu dynastiaan

    20260909 092918
    Uutiset
    17.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleisöt siirtyvät sosiaaliseen mediaan

    Jättikettujen ylijalostus näkyy uusissa kuvissa suomalaisilta turkistarhoilta, joissa eläinten hyvinvointi on vakavasti heikentynyt. Kuva Project 1882
    Kotimaa
    5.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinjärjestöt vaativat turkistarhauksen kieltoa

    Budjettiriihen päätökset kiristävät hyvinvointialueiden ja kuntien taloutta, arvioivat useat vasemmistolaiset toimijat. Kuva Ypsilon CCO 0.0
    Politiikka
    4.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miten budjetti 2027 vaikuttaa hyvinvointialueisiin ja sote‑palveluihin?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!