Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    YK taas miehityksen viikunanlehdeksi Irakiin

    Arkiston arkiston artikkeli
    17.8.2007 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 29/2007

    Yhdistyneitä kansakuntia patistetaan taas palaamaan Irakiin. Kansainvälisesti hyväksytyn suunnitelman mukaan YK:lle kaavaillaan laajennettua poliittista roolia USA:n vasallina toimivan Irakin hallituksen tukemisessa.

    YK:n turvallisuusneuvosto hyväksyi 10. elokuuta yksimielisesti päätöslauselman, joka valtuuttaa YK:n palaamaan Irakiin lähes neljän vuoden kuluttua siitä, kun se poisti suurimman osan henkilöstöstään maasta autopommin tapettua sen lähettilään.

    USA:n ja Britannian yhdessä junailema päätöslauselma tulee tarvittaessa toimimaan viikunanlehtenä koalition joukkojen vetämiselle Irakista lähikuukausina ja särkyneiden palasten panemiselle paikalleen sen jälkeen. Mutta USA ja Britannia kiistävät sellaiset aikeet.

    USA rakentaa parhaillaan Bagdadin vihreälle vyöhykkeelle maailman suurinta suurlähetystöä ja eri puolille maata sotilastukikohtia. USA puskee myös läpi öljylakia, joka antaisi Irakin öljyrikkaudet yhdysvaltalaisten yhtiöiden käsiin.

    YK:n henkilöstö evakuoitiin pikaisesti Irakista sen jälkeen kun maailmanjärjestön johtava edustaja Sergio Vieira de Mello ja 21 muuta ihmistä sai surmansa elokuussa 2003. Hyökkäyksellä, jonka tekijöiksi leimattiin terroristit mutta joka antoi USA:lle vapaammat kädet huseerata ilman YK:n silmälläpitoa, oli traumaattinen vaikutus turvallisuudesta huolestuneeseen YK:n henkilöstöön.

    YK:n paluu on niin ristiriitoja herättävä, että järjestön henkilöstöyhdistys kehotti pääsihteeri Ban Ki-Moonia vetämään pois 35 vielä Irakissa toimivaa kansainvälistä työntekijää ja olemaan sijoittamatta enää ketään.

    Mutta YK:n pääsihteeri on luvannut presidentti George W. Bushille YK:n henkilöstön määrän lisäämistä Irakissa 95:een lokakuuhun mennessä.

    Päätöslauselma antaa YK:n tehtäväksi ”neuvoa, tukea ja avustaa Irakin hallitusta ja kansaa edistäen muun muassa poliittista vuoropuhelua ja kansallista sovintoa”. Se myös valtuuttaa YK:n järjestämään alueellista ja kansainvälistä apua Irakille sekä helpottamaan alueellista dialogia muun muassa rajaturvallisuuteen, energiaan ja pakolaisiin liittyvissä kysymyksissä.

    YK:ta pyydetään auttamaan humanitaarisen avun toimittamisessa ja kahden miljoonan Syyriaan ja Jordaniaan paenneen pakolaisen paluun helpottamisessa. USA:n YK-suurlähettiläs Zalmay Khalilzad ilmaisi toiveen, että muun muassa vuoden 2003 hyökkäystä vastustaneiden maiden kuten Venäjän ja Ranskan tukema päätöslauselma olisi ponnahduslauta Irakin nukkehallitukselle annettavalle suuremmalle kansainväliselle tuelle.

    Päätöslauselma hyväksyttiin ajankohtana, jolloin Bushiin kohdistuu kasvava poliittinen paine hyväksyä aikataulu USA:n joukkojen vetäytymiselle, kun 20 000 lisäsotilaan paljon mainostettu ”hyökkäysaalto” on epäonnistunut Bagdadin saamisessa valvontaan.

    Brittijoukot Basrassa ovat myös saaneet vastaansa shiiajoukkojen lisääntyneitä hyökkäyksiä paikallisen väestön odottaessa, että Gordon Brown vetää jäljellä olevat 5 000 sotilasta pois Etelä-Irakista.

    On olemassa vahvoja epäilyksiä siitä, miten tehokas YK voi olla Irakissa, kun otetaan huomioon, että USA ei piitannut Vieira de Mellon neuvoista.

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    OVE loukku uhkaa ikääntyviä työttömiä. Kuva Eero Happonen CCO 4.0
    Politiikka
    18.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Paljastuuko perustoimeentulon yleistuki sudenkuopaksi?

    Eläkkeensaajien Keskusliitto EKLry varoittaa tuoreessa tiedotteessaan (17.3.), että 1.5.

    Vuonna 2025 semaglutidia sisältäviä valmisteita osti lihavuuslääkekäyttöön lähes 90 000 henkilöä. Kuva U3204694 CCO 4.0
    Uutiset
    17.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Lihavuuslääkkeiden käyttö kasvaa rajusti

    Kansanedustaja Johannes Yrttiahon mukaan ydinasekieltoon kaavailtu muutos on silkkaa hämäystä. Kuva Johnny Silvercloud, CCO 2.0.
    Politiikka
    16.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sitoutuuko Suomi tiiviimmin Yhdysvaltojen sotilaalliseen strategiaan?

    Työttömien Keskusjärjestö varoittaa kynnysrahan normalisoitumisesta. Kuva Florian Plag CCO 2.0
    Kotimaa
    15.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työttömien Keskusjärjestö: Hyväksikäyttö estettävä

    Konservatiivinen alkoholipoliittinen linja vahvistuu. Kuva Arto Häkkilä CCO 4.0.
    Politiikka
    14.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Viinien myyminen päivittäistavarakaupoissa menettää kannatustaan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!