Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    G8:n ontot lupaukset

    Arkiston arkiston artikkeli
    15.6.2007 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 24/2007

    Valtavien poliisivoimien suojelema ja mielenosoitusten ympäröimä G8-ryhmän kokous Saksan Heiligendammissa päättyi auvoisissa tunnelmissa. Kokouksen väitettiin muun muassa päässeen yksimielisyyteen ilmastotavoitteista ja antaneen merkittäviä lupauksia kehitysavun lisäämisestä sekä panostuksista tappavien tautien vastaiseen taisteluun.

    Lähempi tarkastelu osoittaa kuitenkin, että väitetty läpimurto ilmastokysymyksessä ei ole muuta kuin ontto ”harkitaan vakavasti” -kompromissi ilman sitoutumista mihinkään määrällisiin päästövähennyksiin ja että edellä mainitut lupaukset ovat vain silmänkääntötemppu, ei mitään lisää jo aiemmin annettujen ja edelleen täyttämättömien lupausten lisäksi.

    Esimerkiksi ilmastokysymyksessä aikaansaatu ”sopimus” on pikemminkin este taistelussa ilmastonmuutosta vastaan. Maailmanlaajuisen kompromissin etsiminen estää nopean toiminnan, koska minimaalisesta kompromissista tulee hyväksytty standardi.

    Heiligendammissa tehty ”ilmastosopimus” ei kuitenkaan tarkoita, ettei keskustelulla kysymyksestä ollut mitään merkitystä. Se palveli muiden tavoitteiden ajamista. Erityisesti Euroopassa konservatiiviset puolueet ovat yhtäkkiä keksineet ympäristökysymyksen ja yrittävät käyttää sitä aiemmin vasemmistolaisesti suuntautuneiden äänestäjien kosiskeluun. Saman muutos on tapahtunut yhtiömaailman asenteissa, koska vaihtoehtoisista energioista, lämmöneristyksestä ja muista energian säästämisen muodoista on tullut tuottoisaa ja kasvavaa bisnestä.

    Venäjän presidentti Vladimir Putin käytti huippukokousta taitavaan diplomaattiseen manööveriin ja ehdotti USA:n ja Venäjän yhteisen ohjustentorjunta järjestelmän pystyttämistä Azerbaidzhaniin. Ehdotus tuskin realisoituu, ja USA:n puolustusasiantuntijat ovat jo torjuneet sen. Putinin näkökulmasta aloitteen tarkoituksena on kuitenkin voittaa aikaa ja tukea Euroopassa, missä Venäjää on yritetty eristää Putin korosti, että hänen ehdottamansa malli suojaisi koko Eurooppaa. Kaiken lisäksi, hyväksymällä periaatteessa idean ohjustorjuntajärjestelmästä, ehdottamalla sen sijoittamista Azerbaidzhaniin lähelle Irania yhteistyössä USA:n kanssa ja ottamalla näin muka todesta USA:n väitteen, jonka mukaan järjestelmä on tarkoitettu torjumaan Iranin ohjushyökkäystä, Putin tosiasiassa halusi paljastaa Washingtonin pluffin. Todellisuudessahan järjestelmä on tarkoitettu osaksi USA:n ydinensi-iskua Venäjää vastaan.

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    OVE loukku uhkaa ikääntyviä työttömiä. Kuva Eero Happonen CCO 4.0
    Politiikka
    18.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Paljastuuko perustoimeentulon yleistuki sudenkuopaksi?

    Eläkkeensaajien Keskusliitto EKLry varoittaa tuoreessa tiedotteessaan (17.3.), että 1.5.

    Vuonna 2025 semaglutidia sisältäviä valmisteita osti lihavuuslääkekäyttöön lähes 90 000 henkilöä. Kuva U3204694 CCO 4.0
    Uutiset
    17.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Lihavuuslääkkeiden käyttö kasvaa rajusti

    Kansanedustaja Johannes Yrttiahon mukaan ydinasekieltoon kaavailtu muutos on silkkaa hämäystä. Kuva Johnny Silvercloud, CCO 2.0.
    Politiikka
    16.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sitoutuuko Suomi tiiviimmin Yhdysvaltojen sotilaalliseen strategiaan?

    Työttömien Keskusjärjestö varoittaa kynnysrahan normalisoitumisesta. Kuva Florian Plag CCO 2.0
    Kotimaa
    15.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työttömien Keskusjärjestö: Hyväksikäyttö estettävä

    Konservatiivinen alkoholipoliittinen linja vahvistuu. Kuva Arto Häkkilä CCO 4.0.
    Politiikka
    14.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Viinien myyminen päivittäistavarakaupoissa menettää kannatustaan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!