Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Väärää tietoa Irakin ”väkivaltaisuuksista”

    Arkiston arkiston artikkeli
    11.5.2007 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 19/2007.

    Helsingin Sanomat julkaisi 5. toukokuutta ulkomaansivullaan laajan artikkelin ”Irakin väkivaltaisuuksista”. Jutun yhteydessä oli havainnekuva ja taulukko ”suurimmista yksittäisistä iskuista Irakissa huhtikuun aikana”. Juttu antoi perusteellisesti harhaanjohtavan kuvan siviilien kuolemista Irakissa.

    Jutussa lueteltiin vain ”autopommi-iskut” ja ”itsemurhaiskut” ja niissä kuolleet. Näin jätettiin kertomatta siviilien kuolemien pääasialliset aiheuttajat, USA:n johtamien miehittäjien sekä USA:n alaisuudessa toimivien kuolemanpartioiden suorittamat siviilien joukkomurhat.

    Kaiken lisäksi jutussa jätettiin ottamatta huomioon, että suuri, kenties suurin osa autopommi-iskuista ja ”itsemurhaiskuiksi” luokitelluista terrori-iskuista on miehittäjien erikoisjoukkojen suorittamia. Tästä on paljon todisteita.

    Tällainen kirjoittelu jatkaa konkreettisella tasolla sitä disinformaatiota, jota Helsingin Sanomat harjoittaa terminologian alalla. Miehittäjien sotilaallinen toiminta kuvataan ”rauhoittamisoperaatioiksi” ja kaikki muu ”väkivaltaisuuksiksi”, joihin ovat syypäitä terroristit ja keskenään tappelevat irakilaiset uskonryhmät.

    Uhrimäärähuijaus

    Samaan aikaan Helsingin Sanomat jatkaa (mm. 3.5.07) itsepintaisesti väärien tietojen antamista neljän miehitysvuoden siviiliuhrien kokonaismäärästä samoin kuin USA:n miestappioista.

    Iraq Body Countin täysin harhaiseen laskentaan nojautuen lehti esittää siviiliuhrien määräksi 60 000–70 000 (toki lisäten alibiksi, että ”on esitetty myös huomattavasti suurempia lukuja”). Kuitenkin useimpien asiantuntijoiden pätevänä pitämä Johns Hopkins -tutkimus arvioi jo viime syksynä siviiliuhrien määräksi jopa 650 000. Nyt yli puoli vuotta myöhemmin uhriluku on varovaisenkin arvion mukaan lähellä yhtä miljoonaa, sillä jokainen päivä, viikko ja kuukausi on ollut erittäin verinen.

    Helsingin Sanomat toistaa USA:n omaa ilmoitusta miestappioista, viimeksi lukua yli 3 350. Tämäkin on harhauttavaa. Kun otetaan lukuun sotilassairaaloissa ulkomailla haavoihinsa kuolleet, green cardilaisina eli ei-kansalaisina Irakissa sotineet ja kaatuneet sekä toiseksi suurimman Irakissa toimivan ulkomaisen sotajoukon eli yksityisten amerikkalaisten palkkasoturikaartien kaatuneet, luku on todennäköisesti moninkertainen. Vähintäänkin pitäisi Vietnamin sodan suuren tappiolukuhuijauksen opettamana vahvasti kyseenalaistaa USA:n itse ilmoittama tappioluku.

    ERKKI SUSI


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Suomi on nikkelin jalostusketjun ytimessä ja ihmisoikeusloukkaukset varjostavat globaalia arvoketjua. Kuva Aleksander Novikov CCO 4.0
    Politiikka
    22.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n sotateollisuus nojaa venäläiseen ja indonesialaiseen nikkeliin

    Euroopan unionin puolustusteollisuus rakentuu edelleen venäläisen nikkelin varaan, vaikka Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa jatkuu jo kolmatta vuotta.

    Kehitys kertoo rakenteellisesta köyhyydestä, sosiaaliturvan heikennyksistä ja työmarkkinoiden epävarmuudesta Kuva Theobondolfi CCO 4.0
    Politiikka
    21.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Perustoimeentulotuesta tullut pysyvä turva – yhä useampi jää tuen varaan pitkäksi aikaa

    Raskaussyrjintä Suomessa  tutkimuksen mukaan yleisin syrjinnän muoto on määräaikaisen työsuhteen jatkamatta jättäminen. Kuva Anneli Salo CCO 3.0.
    Politiikka
    20.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Raskaus- ja perhevapaasyrjintä lisääntyy – Talentia vaatii Orpo–Purran hallituksen lakimuutoksen perumista

    Texas A&M yliopisto kielsi haitalliseksi katsomiaan rotu  ja sukupuoli ideologioita. Kuva Dirk CCO 2.0
    Kulttuuri
    19.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Platon pannaan Texasissa – Žižek avaa kohun juuret tuoreessa esseessään

    kuva 3 Emma Grönqvist
    Tutkimus
    18.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Oikeiston woke-asenteita selittää erityisesti usko väestönvaihtoteoriaan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!