Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    SKP:n ehdokaslista entistä monipuolisempi

    Arkiston arkiston artikkeli
    26.1.2007 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 4/2007.

    Eduskuntavaalipäivä lähestyy ja ehdokaslistat täydentyvät. SKP on maalisvaaleissa vahva tekijä entistä monipuolisemmalla listalla.

    Ehdokkaiden joukosta löytyy niin miehiä, naisia kuin nuoria, maahanmuuttajia ja järjestöaktiiveja. Kulttuurikenttä ja ay-liike ovat hyvin edustettuna.

    Mukana on myös ehdokkaita, jotka ovat aiemmin olleet mukana muissa poliittisissa ryhmissä. Esimerkiksi Vasemmistoliitosta tulleita ehdokkaita on kymmenkunta.

    Lopulliset ehdokaslistat jätetään 6. helmikuuta.

    Nuorten ehdokkaiden esiinmarssi

    Ylioppilaslehti teki tammikuun puolivälissä vertailun eri puolueiden nuorista ehdokkaista. SKP sijoittui vertailussa kärkipäähän. Puolueella on kolmanneksi eniten nuoria ehdokkaita koko maassa, 33 kappaletta, eli enemmän kuin yhdelläkään hallituspuolueella Lähes joka neljäs eduskuntaan SKP:n listoilta pyrkivä on alle 30-vuotias.

    Nuorten osuus koko ehdokasmäärästä on myös kasvanut edellisvaaleihin verrattuna toiseksi eniten, noin seitsemän prosenttiyksikköä.

    Alle kolmikymppisiä ehdokkaita löytyy useimmista vaalipiireistä. Mukana ovat esimerkiksi Irene Grönroos, Linda Wallgren ja Jussi-Petteri Lappi Helsingistä, Tanja Pelttari ja Annika Salo Uudeltamaalta, Mirva Tossavainen ja Petra Packalén Pirkanmaalta, Camilla Kantola Varsinais-Suomesta, Vesa Rasikko ja Aapo Toivanen Satakunnasta, Aino Kainulainen Keski-Suomesta, Jesse-Pekka Rautiainen Hämeessä, Lasse Rasinkangas Oulussa sekä Emmi Tuomi Lapista.

    Kulttuuripiirit aktivoituneet

    Eri alojen taiteilijat ja kulttuurin parissa muuten työskentelevät ovat aktivoituneet vaalityöhön niin ehdokkaina kuin tukiryhmissä.

    Helsingissä ehdolle ovat asettuneet näyttelijä Anneli Sauli, taidegraafikko Kari Lindström, käsitetaiteilija Juha-Pekka Väisänen sekä sitoutumattoman asukaslistan Seppo Lampela alias rap-artisti Steen1

    Maakunnallista panosta tuovat Hämeen piirissä lahtelaiset näyttelijät Ritva Sorvali ja Hannu Salminen sekä Joensuun kaupunginteatterissa näyttelevä Arto Heikkilä. Uudellamaalla on ehdolla kirjailija Matti Rossi ja muusikko ja soitonopettaja Tommi Lievemaa. Pirkanmaalla mukana näyttelijä Jani Moilanen ja pitkän linjan rokkari Kari Peitsamo, joka juhlistaa 30-vuotista uraansa julkaisemalla 7. helmikuuta uuden levyn.

    Ay-liike ja maahanmuuttajat edustettuna

    SKP:n listoilla ovat edustettuna hyvin myös ay-liikkeen eri sektorit. Listoilla on muun muassa Rakennusliiton, Paperiliiton, JHL:n, PAM:n, Toimihenkilöunionin ja Tehy:n aktiiveja.

    Uudenmaan vaalipiirissä on ehdokkaana espoolainen varatuomari ja SAK:n pitkäaikainen lakimies Arjo Suonperä sekä järvenpääläinen luottamusmies Eira Storm.

    SAK:n paikallisjärjestön johtoelimissä Riihimäellä vaikuttava SKP:n Rakennusliiton ryhmän vetäjä Reijo Sutinen on ehdolla Hämeen vaalipiirissä ja PAM:in varapääluottamusmies Jarmo Åsnabrygg Helsingissä.

    Maahanmuuttajista on syytä mainita kenialainen Esther Leander, työvoimaneuvoja ja Suomen pakolaisapu ry:n hallituksen jäsen Hämeestä ja Iranista pakolaisena muuttanut, maahanmuuttajien tulkkina toimiva Soran Zaki Uudenmaan vaalipiirissä. (TA)

    * Lue lisää aiheesta osoitteesta www.skp.fi


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kaivokadun uudistus muuttaa Helsingin ydinkeskustaa ja herättää kysymyksiä pääoman vallasta kaupunkitilassa. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    8.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Helsinkiin rakennetaan kävelykeskusta

    Helsingin kaupunginvaltuusto hyväksyi 5. toukokuuta Kaivokadun ja Kampin Autotalon asemakaavamuutokset, jotka muovaavat pääkaupungin ydinkeskustaa tulevina vuosina.

    Komealupiini hyötyy suomalaisesta maaperämikrobistosta, mikä vauhdittaa sen leviämistä ja uhkaa niittyjen monimuotoisuutta. Kuva Satu Ramula
    Tutkimus
    7.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Komealupiini hyötyy suomalaisesta maaperästä – Turun yliopiston tutkimus paljastaa vieraslajin menestyksen mekanismeja

    Crescendo muistomerkki kunnioittaa punaisten puolella taistelleiden kaatuneiden sekä vankileireillä menehtyneiden muistoa. KuvaToivo Koivisto
    Politiikka
    6.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kantakaupungin kommareiden puheenjohtaja korostaa yhteisvoimaa ja tietoisuuden kasvua muutoksen välineenä

    Perustuslakivaliokunnan päätös eläinten perusoikeuksista herättää keskustelua oikeudellisista ja poliittisista vaikutuksista. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Uutiset
    5.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskunta linjaa eläinten perustuslaillista asemaa

    SKP n vappupuheissa korostettiin työväenluokan asemaa ja varoitettiin fasismin noususta. Kuva Vesa Lankinen
    Politiikka
    4.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vappupuhujat varoittivat fasismin noususta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!